ΠΑΟΚ: Ο επικός Πέτεγουεϊ υπέταξε το Λαύριο και τον εδραιώνει στην τετράδα

2018-04-15T18:09:51+00:00 2018-04-15T18:13:17+00:00.

15/Apr/18 18:09

BASKET LEAGUE / Ёϊ - ˁՑɏ (֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Η πόρτα της τετράδας είναι κάτι παραπάνω από… ορθάνοικτη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος με εκπληκτική εμφάνιση του απολαυστικού Πέτεγουεϊ διεύρυνε το σερί του σε επτά νίκες, κόντρα στο… πεισματάρικο Λαύριο στην Πυλαία (92-87).

Εξαιρετικό παιχνίδι έγινε στην έδρα του ΠΑΟΚ, με το Λαύριο να προσπαθεί για άλλη μια φορά φέτος να καταπλήξει, όμως στην Πυλαία ήταν η μέρα του Τέραν Πέτεγουεϊ! Ο Αμερικανός ήταν πραγματική απόλαυση (34π.) και συνετέλεσε τα μέγιστα στον θρίαμβο της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, που κατέγραψε την έβδομη σερί νίκη της και ανεβαίνει πλέον στο 15-8 και την εδραιώνει στην πρώτη τετράδα.

Αντίθετα, το Λαύριο του 13-10 πλέον μένει στην 6η θέση, αφού όταν πήρε τα ηνία του αγώνα στην τρίτη περίοδο, φτάνοντας στο +7 (50-57), δέχθηκε σερί 12-0 κι έμεινε τόσο πίσω, ώστε να μην καταφέρει να κάνει την ολική ανατροπή, παρά τη μεγάλη προσπάθεια στο τέλος.

Εξέλιξη αγώνα

Εξαιρετική αρχή στο παιχνίδι έκανε ο ΠΑΟΚ, δίνοντας τον γρήγορο ρυθμό που ήθελε και μέσω του τρανζίσιον και του αποτελεσματικού Πέτεγουεϊ έδειξε κυρίαρχος. Μάλιστα, με το τρίποντο του Γκος στη λήξη της περιόδου έχτισε τη μεγαλύτερη διαφορά του (27-16).

Η απόσταση έφτασε και στο +13 (29-16), όμως το Λαύριο απάντησε με τον γνώριμο φετινό του τρόπο. Ο Μουρ πάτησε παρκέ κι έδωσε το σύνθημα επιστροφής στο ματς. Ο θαυματουργός Αμερικανός πήρε πρωτοβουλίες, σκόραρε, δημιούργησε, έφθειρε με φάουλ τους παίκτες των γηπεδούχων και δρομολόγησε μαζί με τον Νουάμου επιμέρους 3-10 (29-26, 12′), δημιουργώντας ξανά συνθήκες ντέρμπι.

Το Λαύριο έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το ημίχρονο, με δύο τρίποντα του Ουίγκινς (44-43, 20′) και συνέχισε στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, φτάνοντας ως το +7 (50-57, 24′) με γκολ-φάουλ του Μέιερ.

Σε εκείνο το σημείο υπήρξε μικρή διακοπή στο παιχνίδι λόγω αναταραχής στην εξέδρα και τις έντονες διαμαρτυρίες και από τον πάγκο του ΠΑΟΚ για κάποια σφυρίγματα και κατόπιν ο “δικέφαλος” επέστρεψε… αγριεμένος.

Αρχίζοντας από την άμυνα και με άξονα τον Χρυσικόπουλο, ένα 12-0 άλλαξε τα δεδομένα (62-57, 28′), πριν το 62-58 του 30′. Αυτό το σερί ήταν καθοριστικό ψυχολογικά, αφού η άμυνα των γηπεδούχων συνέχισε σε εξαιρετικά επίπεδα, ομοίως και ο Πέτεγουεϊ, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (79-63, (36:30”).

Πλέον ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτο φαβορί, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να κάνουν την ύστατη προσπάθεια επιστροφής με 11-0 (79-74, 38:30”), πριν ο Ζάρας ευστοχήσει για τρεις (84-76) και βάλει τους τίτλους τέλους.

Οι χαμένες βολές άφησαν… χαραμάδα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη (86-83, 39:44”), ωστόσο η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του.

Ο Τέραν Πέτεγουεϊ (34π.) ήταν πραγματική απόλαυση στην Πυλαία, αφού ουδείς εκ των παικτών του Λαυρίου μπορούσε να τον σταματήσει, με αποτέλεσμα να οδηγήσει τον ΠΑΟΚ σε σπουδαία νίκη. Καθοριστικός και ο Ζάρας στο τέλος.

Που κρίθηκε

Η τρίτη περίοδος είχε διακυμάνσεις που τελικά έκριναν την αναμέτρηση, κυρίως… ψυχολογικά. Το Λαύριο εκμεταλλευόμενο και το πολύ καλό φινάλε στο πρώτο ημίχρονο (44-43), πήρε το πάνω χέρι και έχτισε +7 (50-57, 24′), όμως η συνέχεια ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη. Μετά την αναταραχή και τη μικρή διακοπή, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε με δικό του 12-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ, που αποδείχθηκε καθοριστικό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια (86-83

Δεκάλεπτα: 27-16, 44-43, 62-58, 92-87.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Διαμαντής, Καλδίρης