Νίκη τριάδας ο Προμηθέας, σε μπελάδες ο Κόροιβος!

2018-04-15T19:49:45+00:00 2018-04-15T20:20:54+00:00.

15/Apr/18 19:49

Ο Προμηθέας φιλοξένησε στη Πάτρα τον Κόροιβο Αμαλιάδας και με τη νίκη του με 75-70 εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της Stoiximan.gr Basket League!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε το Λαύριο και ανέβηκε στο 15-8. Με νίκη του, ο Προμηθέας θα ”έπιανε” τον ”Δικέφαλο” στη τρίτη θέση και μάλιστα θα ήταν αυτός τρίτος, μιας και με δύο νίκες φέτος, τον κερδίζει στην ισοβαθμία.

Το κίνητρο λοιπόν ήταν μεγάλο και η ευκαιρία απέναντι στον Κόροιβο δεν πήγε χαμένη. Το τελικό 75-70 έδωσε μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους, ενώ ταυτόχρονα βάζει σε μπελάδες την ομάδα της Αμαλιάδας, που βρίσκονται στη επικίνδυνη ζώνη με ρεκόρ 7-16.

Η εξέλιξη: Mε το αποτέλεσμα στη Πυλαία να είναι γνωστό, οι παίκτες του Προμηθέας ήξεραν ότι έπρεπε να κερδίσουν και μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς. Ειδικά στην άμυνα, έκανε καταπληκτική δουλειά και κράτησε τον Κόροιβο στους 13, με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ανάλογο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όχι όμως για πολύ. Το 34-24 που είχε ”χτίσει” ο Προμηθέας, χάρη κυρίως του Χρήστου Σαλούστρου, έγινε σύντομα 34-32, όμως ένα αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Μιλόσεβιτς, λίγο πριν την ανάπαυλα βοήθησε τους γηπεδούχους να αυξήσου την διαφορά τους στο +7 (39-32).

Η πολυφωνία στην επίθεση ήταν καθοριστική

Ο Κόροιβος είχε ρίξει την διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και μπήκε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένος να πλησιάσει κι άλλο. Και εν μέρει το κατάφερε, όμως ο Κουέντον Ντικόζι ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση, κάτι που δεν ίσχυε για την επίθεση του Προμηθέα. Λάνγκστον Χολ και Μουχάμαντ Φαγιέ ήταν εκεί όταν υπήρχε πρόβλημα και η διαφορά επανήλθε σε διψήφια επίπεδα (58-48).

Το παιχνίδι έγινε πιο νευρικό στη τελευταία περίοδο και αυτό κάποιες φορές ωφέλησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπόρεσαν και έριξαν κάτω από τους 10 την διαφορά, κάνοντας το 63-60! Ο Κάρσον έχασε ευκαιρίες να ισοφαρίσει ή έστω να μειώσει στον έναν πόντο και ο Νίκος Γκίκας με δικό του τρίποντο έκανε το 69-62. Η διαφορά πήγε και πάλι στους 7 και με το ρολόι να δείχνει λιγότερο από ένα λεπτό, όλα έδειχναν νίκη. Ένα τρίποντο του Κόσλι έκανε το 73-70, όμως με 10” να απομένουν, τίποτα δεν άλλαξε.

Πού κρίθηκε: Το 42-41 στο 24′ έγινε 50-41 και κάπου εκεί ο Κόροιβος έχασε πλήρως την επαφή με το σκορ. Όμως, επέστρεψε και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει ή να φτάσει στο -1, όταν το σκορ ήταν 63-60! Γρήγορα όμως η διαφορά πήγε στους 7 και ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για κάτι παραπάνω.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χρήστος Σαλούστρος πραγματοποίησε ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση. Τελείωσε το ματς με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ! Από κοντά και οι Λάνγκστον Χολ (10 πόντοi, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Μίλαν Μιλόσεβιτς (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

”Χαμένη” πήγε η επιθετική ραψωδία του Ντεκόζι, που σταμάτησε στους 24!

Tα δεκάλεπτα: 22-13, 39-32, 58-48, 75-70.