2018-04-28T19:43:26+00:00 2018-04-28T20:20:23+00:00.

Giannis Askounis

28/Apr/18 19:43

BASKET LEAGUE / Eʠ- БόLjŁӠ(֙ԏÑVɁ: ȁ́ӇӠć̏ЏՋϓ / EUROKINISSI)

Στο τελευταίο της παιχνίδι πριν από το Final Four του Basketball Champions League, η ΑΕΚ έχασε με 76-75 από τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Η εναρκτήρια αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Stoiximan.gr Basket League έγινε το Σάββατο (28/4). Σε σημαντικό βαθμό ο νικητής του παιχνιδιού κρίθηκε από τρίποντο του Νίκου Γκίκα, ο οποίος μέχρι το clutch σουτ του ήταν στους μηδέν πόντους! Με τη νίκη, ο Προμηθέας συνδύασε το 50ό παιχνίδι του στην κορυφαία τη τάξει κατηγορία της χώρας μας με τέταρτο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα και άνοδο στο 16-8. Στο 14-10 έπεσαν οι “κιτρινόμαυροι” με δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα.

Εξέλιξη Αγώνα
Στο πρώτο 10άλεπτο έφθασαν μέχρι το +5 οι Πατρινοί, αλλά η ΑΕΚ τελείωσε με 20-20 την περίοδο. Σχεδόν τους μισούς πόντους της Ένωσης στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, τους εννέα σημείωσε ο Μάνι Χάρις. Οκτώ είχε ο Οκτάβιους Έλις για τους φιλοξενούμενους.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς ο “δικέφαλος” να μπει μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, ο Προμηθέας δημιούργησε +8 στη δεύτερη περίοδο ξεφεύγοντας με 33-25, πριν οι γηπεδούχοι ολοκληρώσουν το 20άλεπτο μειώνοντας μέχρι το 37-35.

Στο τρίτο 10άλεπτο μπήκε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα φθάνοντας στο +6, αλλά ο Προμηθέας το γύρισε και έκλεισε την περίοδο με υπέρ του 60-56. Ο Χρήστος Σαλούστρος συμπλήρωσε εννέα πόντους στο 10άλεπτο με τρίποντο σχεδόν με τη λήξη του χρόνου.

Στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα άλλαξε χέρια οκτώ φορές. Ο 27χρονος Γκίκας έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 76-74 με το σημαντικότερο σουτ του παιχνιδιού. Ακολούθησαν 1/2 βολές του Μάικ Γκριν και λάθος του Μάνι Χάρις, που επέτρεψαν στους Πατρινούς να πανηγυρίσουν μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει των playoffs.

Παίκτης-Κλειδί
Είχε μόλις τρεις πόντους, αλλά ο Γκίκας ήταν το “κλειδί” του Προμηθέα στην έβδομη φετινή του εκτός έδρας νίκη. Ο αρχηγός των Πατρινών ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 0/1 δίποντα και 1/7 τρίποντα σε 15:34, αλλά διασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα και μία θέση στην πρώτη τετράδα της regular season της Stoiximan.gr Basket League.

Τιμωρός Μιλόσεβιτς
Πριν από την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε για την προσφορά του στην Ένωση ο Μίλαν Μιλόσεβιτς. O 32άχρονος φόργουορντ… ευχαρίστησε την προηγούμενη ομάδα του με 11 πόντους. Στους 15 έφθασε ο Σαλούστρος, ενώ οι Λάνγκστον Χολ και Μοχάμεντ Φαγέ “έγραψαν” από 14.

Πού κρίθηκε;
Οι δύο ομάδες έμειναν χαμηλά στα ποσοστά ευστοχίας από τη γραμμή των 6,75 μ, αλλά ο Γκίκας ευστόχησε την καταλληλότερη στιγμή. Επίσης, το πλεονέκτημα των φιλοξενούμενων στα ριμπάουντ με 47-37 έπαιξε σημαντικό ρόλο, κυρίως λόγω των 20 επιθετικών που τους πρόσφεραν δεύτερες ευκαιρίες.

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-37, 56-60, 75-76.
Διαιτητές: Σχινάς, Μπήτης και Δεσλής.