Ολυμπιακός: Με τρίποντα και καλή άμυνα νίκησε άνετα τον ΠΑΟΚ! (video)

2018-05-05T17:55:10+00:00 2018-05-05T23:52:58+00:00.

05/May/18 17:55

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ́ʑՄnjS / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, κατάφερε να κερδίσει τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ με 96-77 παίζοντας όμορφο μπάσκετ στην επίθεση, σε συνδυασμό και με καλή άμυνα όποτε χρειάστηκε!

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρά τις απουσίες και την πνευματική, αλλά και σωματική κούραση από τις “μάχες” των playoffs με την Ζαλγκίρις, παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δεν επέτρεψε ουσιαστικά ποτέ στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν το μεγάλο διπλό, επιστρέφοντας, έτσι, στις εγχώριες υποχρεώσεις, για να διεκδικήσει τον τελευταίο στόχο της φετινής σεζόν…

Μετά από αυτή του την νίκη, ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρεκόρ του στο 20-4, ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει πλέον 15 νίκες και 9 ήττες.

Το παιχνίδι

Καλύτερος ο Ολυμπιακός, ανταγωνιστικός ο ΠΑΟΚ

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε από νωρίς με 11-3 (στο 3′), παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με τον Σπανούλη να έχει ήδη μοιράσει 2 ασίστ. Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό τους στο παρκέ και διατηρούσαν μία διψήφια διαφορά με 17-7 (στο 6′), χάρη στην απροσπέλαστη άμυνα τους.

Η διαφορά με τρίποντο του Στρέλνιεκς έφτασε ακόμα και το +15 (22-7 στο 8′), όμως το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε σε 25-20 με σερί 13-3.

“Βομβαρδισμός” τρίποντων από Ολυμπιακό και διψήφιο προβάδισμα

Στην δεύτερη περίοδο στο ΣΕΦ, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου με “όπλο” το περιφερειακό τους σουτ (5/6 τρίποντα) διατηρούσαν μία διαφορά “ασφαλείας” με 33-25 (στο 12′). Οι “ερυθρόλευκοι δεν σταμάτησαν εκεί και παίζοντας ξανά δυναμική άμυνα ανέβασαν την διαφορά και πάλι σε διψήφια επίπεδα (40-27).

Ολυμπιακός: Αποχώρησε ο Μπόγρης

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπάθησαν να μειώσουν, χωρίς όμως να τα καταφέρουν (45-33 στο 17′), ενώ βρέθηκαν και στο -18 (51-33 στο 19′ μεγαλύτερη διαφορά στο ματς) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 53-37.

Προσπάθησε για το come back ο ΠΑΟΚ, αλλά είχε τις λύσεις ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο μεταξύ Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ ξεκίνησε με, τους “ασπρόμαυρους” να τρέχουν σερί 10-0 να μειώνουν σε 53-47 (στο 24′) και να αφήνουν τους γηπεδούχους χωρίς πόντο για 4′ λεπτά. Πάντως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν με σερί 7-0 και ανέβασαν ξανά την διαφορά στο +13 (60-47 στο 25′).

Το σκορ με καλάθι του Χρυσικόπουλου έγινε 66-52 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος στο ΣΕΦ έληξε με 73-55 παρότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους (72-52).

Άνετα ήρθε στο τέλος η “ερυθρόλευκη” νίκη

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στο Φάληρο, όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί με τους γηπεδούχους να έχουν υπέρ τους μία πολύ μεγάλη διαφορά. Οι Πειραιώτες προηγούνταν στο 33ο λεπτό με 77-60, με τον ΠΑΟΚ παρότι προσπαθούσε να μην μπορεί να μειώσει.

Με καλάθι και φάουλ του Παπαπέτρου η διαφορά έφτασε και πάλι στο +20 (82-62 στο 34′) και όλα πλέον είχαν κριθεί με το υπόλοιπο του ματς να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Μάλιστα με τρίποντο του Έλληνα φόργουορντ, για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε το +22 (86-64) ενώ το σκορ μετά από λίγο έγινε και 989-84! Τελικό σκορ στο ΣΕΦ 96-77 με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία σημαντική ψυχολογικά νίκη παίζοντας καλό μπάσκετ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός (career high) με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 μπλοκ έδειξε πως έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του κάνοντας πολλές δουλειές στο παρκέ. Επίσης ο Στρέλνιεκς (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Ρόμπερτς (2 ριμπάουντ, 1 ασίστ) με 13 πόντους ο καθένας έδωσαν σημαντικές λύσεις  στον Ολυμπιακό.

Παπαπέτρου: Τρομερή εμφάνιση και career high με 21 πόντους!

Που κρίθηκε: Στην τρίτη περίοδο όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφια επίπεδα την διαφορά (53-47), όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και έκλεισε το δεκάλεπτο με σερί 20-8 και προβάδισμα 18 πόντων (73-55)! Επίσης σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς, έπαιξε και η ευστοχία των “ερυθρόλευκων” από τα 6,75 (12/25 48%).

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77