Λαύριο: Στο “ρελαντί” τον Φάρο, έπιασε την ΑΕΚ στην 5η θέση

2018-05-05T17:51:51+00:00 2018-05-05T18:02:17+00:00.

Stelios Toromanidis

05/May/18 17:51

Έπιασε την ΑΕΚ στην 5η θέση το Λαύριο που πέτυχε την 10η εντός έδρας νίκη του στην Stroiximan.gr Basket League, καθώς επικράτησε του Φάρου ΓΣΛ με 77-55 και έδωσε τέλος στο σερί τεσσάρων αποτυχημένων αγώνων.

Η ομάδα της Λάρισας ήταν απειλητική ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, πριν οι γηπεδούχοι “πατήσουν” γκάζι και φτάσουν άνετα στην 14η φετινή τους επικράτηση. Πλέον ο Φάρος βρίσκεται στην 11η θέση με ρεκόρ 8-16 και μόλις έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Διακύμανση αγώνα

Οι παίκτες του Σερέλη ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και ξέφυγαν με +8 (16-8) στο 7′. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι με τον Σάφτενααρ πρωταγωνιστή (7 π.) κατάφεραν να μειώσουν σε 16-14 στο 9′, πριν ο Κουζέλογλου (7 π.) δώσει αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του (19-14) ακριβώς με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Με την είσοδο του Μουρ, το Λαύριο έπαιξε ακόμα καλύτερα τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά. Τα ποσοστά ευστοχίας ανέβηκαν και σε συνάρτηση με τον πενιχρό απολογισμό των φιλοξενούμενων έξω από την γραμμή των 6,75 στο πρώτο μέρος (1/7 τρ.), η διαφορά αυξήθηκε φτάνοντας τους 21 πόντους (38-17) στο 16′. Το μόνο που κατάφερε να κάνει ο Φάρος ΓΣΛ ήταν να μειώσει στο 39-24 του 20΄.

Στην τρίτη περίοδο διατηρήθηκε η μεγάλη διαφορά για την ομάδα της Λαυρετικής που είχε πολυφωνία στην επίθεση, καθώς Κουζέλογλου και Κακλαμάνης έφτασαν τους 10 πόντους, ενώ 9 από τους 12 παίκτες ήδη είχαν χριστεί σκόρερ πριν το 30′. Από την άλλη το 1/14 από την περιφέρεια που είχαν οι παίκτες του Σκουρτόπουλου δεν τους άφηνε να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το 53-34 με τα 3/4 του παιχνιδιού ολοκληρωμένα.

Τα επόμενα δέκα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς το σύνολο του Σερέλη δεν είχε τάσεις αυτοκτονίας και η διαφορά κατάληξε στο +22 (77-55).

Παίκτης Κλειδί

Ο Τόνι Μέιερ ήταν εκπληκτικός, ιδιαίτερα στην επανάληψη και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους (4/5 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ. Ο Αμερικάνος φόργουορντ στην ουσία ήταν αυτός που με την διάθεση και την ευστοχία του διατήρησε την διαφορά για το Λαύριο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι υπόλοιποι υστέρησαν.

Σημείο Κλειδί

Η ευστοχία και η πολυφωνία των γηπεδούχων έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο, σε συνδυασμό με την αστοχία των ηττημένων έξω από τα 6,75μ. έδωσαν την νίκη στο Λάυριο.

Δεκάλεπτα: 19-14, 39-24, 53-34, 77-55.