Παναθηναϊκός: Ορεξάτος και αήττητος στην Αμαλιάδα

2018-05-05T17:38:41+00:00 2018-05-05T17:41:45+00:00.

05/May/18 17:38

BASKET LEAGUE / ʏяɂϓ - ЁϠ(֙ԏÑVɁ: ÉM͇ӠӐՑϕ͇ӭILIALIVE.GR / EUROKINISSI)

Στην επιστροφή του στην ελληνική πραγματικότητα μετά τον αποκλεισμό από την Ευρωλίγκα, ο εξαιρετικός αμυντικά Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να κυριαρχήσει στην Αμαλιάδα κόντρα στον Κόροιβο (49-86) και να συνεχίσει αήττητος στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Stoiximan.gr Basket League μετά την αποτυχία της να προκριθεί στο Final Four της Ευρωλίγκας, με τη χαμένη σειρά απέναντι στη Ρεάλ, με το εμπόδιο του Κοροίβου να μην είναι υψηλό ώστε να τους δυσκολέψει στη διαδικασία… προσαρμογής, οκτώ μέρες μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων στην Αμαλιάδα, στον αγώνα της 24ης αγωνιστικής ήταν εμφανής, με τους πρωταθλητές να κάνουν εύκολα το 24/24 στο πρωτάθλημα και να μπαίνουν ιδανικά στην τελική ευθεία της κανονικής περιόδου, πριν τα playoffs και την προσπάθεια διατήρησης των σκήπτρων στην Ελλάδα.

Ο Παππάς έμεινε εκτός από τον Πασκουάλ, όπως και οι μη δηλωμένοι στην Ελλάδα, Τζέιμς, Πέιν, Γκάμπριελ, με Όγκουστ, Μήτογλου και Σίνγκλετον να οδηγούν επιθετικά την ομάδα τους, που ήταν ορεξάτη και άκρως αποτελεσματική στην άμυνα, την ώρα που οι γηπεδούχοι (ρεκόρ 7-17) συνεχίζουν φυσικά να αγωνιούν ενόψει των δύο τελευταίων στροφών για τη μάχη της παραμονής στη μεγάλη κατηγορία.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Ντε Κόζι μπήκε ζεστός και ο Κόροιβος μπόρεσε στα πρώτα λεπτά να ακολουθήσει τον Παναθηναϊκό (7-9, 3′), που είχε για πρώτη φορά έπειτα από καιρό τον Λοτζέσκι σε αγώνα πρωταθλήματος και μάλιστα πενταδάτο, ενώ ως είθισται εντός συνόρων ο Όγκουστ ήταν βασικός στο “5”.

Σίνγκλετον και Ρίβερς πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για να δώσουν το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (10-20, 6′), που έφτασε και στο +14 (12-26, 8′), πριν το 14-26 του 10′, δίνοντας τη δυνατότητα για αλλαγές και δοκιμές από νωρίς στον Πασκουάλ.

Η αποτελεσματικότητα Γκιστ και Μήτογλου κοντά στο καλάθι συνετέλεσε για την μεγαλύτερη απόσταση του πρώτου μέρους (25-43, 17′), με τον Κάρσον να μειώνει προσωρινά (33-45), πριν το 33-47 της ανάπαυλας.

Μετά το 38-49 (23′) οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να… χαθούν από τον ορίζοντα, με τον Όγκουστ να κάνει θραύση για σερί 11-0 (38-60, 27′) και τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από το +20 (43-66, 30′).

Ο Πασκουάλ έριξε στο παρκέ και τον Καλαϊτζάκη, μαζί με Μήτογλου, Ντένμον, με τον Παναθηναϊκό να υπερβαίνει και το +30 (47-86, 39′), μην αφήνοντας τους γηπεδούχους που επίσης έριξαν όλους τους… πιτσιρικάδες, να φτάσουν στο καλάθι κι έτσι να μην έχει δυσκολία ώστε να σφραγίσει με… στιλ την 24η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Η ομαδική δουλειά έκανε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό στην Αμαλιάδα, που στηρίχθηκε στην άμυνά του και μερικά ξεσπάσματα στην επίθεση. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Σίνγκλετον μαζί με τον Ρίβερς, που ήταν “άκαπνος” στη σειρά με τη Ρεάλ, αλλά έδειξε σημάδια ανάκαμψης, ενώ στο δεύτερο 20λεπτο η σκυτάλη πέρασε σε Όγκουστ και Μήτογλου.

Που κρίθηκε

Από το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός πήρε το πάνω χέρι και ειδικότερα από την πρώτη περίοδο (14-26), έχτισε σταθερή διψήφια διαφορά (33-47, 20′), για να βάλει τις βάσεις άλλης μιας νίκης στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, με την απόσταση να ξεπερνά το +20 στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 14-26, 33-47, 43-66, 49-86.

Διαιτητές: Μάνος, Μπίκας, Γερακίνης