Ολυμπιακός: Πέρασε από την Λάρισα με… “σούπερ” Μπόμπι Μπράουν!

2018-05-09T18:42:35+00:00 2018-05-09T18:49:53+00:00.

09/May/18 18:42

ËӠցяӠ- ϋՌЉJϓ / BASKET LEAGUE(֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠ̐TƉϋS / EUROKINISSI)

Ένα σχετικά άνετο διπλό πήρε ο Ολυμπιακός στην Λάρισα με 95-83, κόντρα στον ΓΣΛ-Φάρο με τον Μπόμπι Μπράουν να είναι πρωταγωνιστής για τους “ερυθρόλευκους”!

Οι γηπεδούχοι του Θανάση Σκουρτόπουλου ήταν πολύ ανταγωνιστικοί, απέναντι στον Ολυμπιακό, απλά στα κρίσιμα σημεία οι “κόκκινοι” με την ποιότητα και την εμπειρία τους, “καθάρισαν” το ματς και πέρασαν… αλώβητοι από την Λάρισα.

Ο Ολυμπιακός μετά από αυτή του, την νίκη έχει ρεκόρ 21-4, ενώ ο ΓΣΛ Φάρος έχει πλέον μετά από 25 αγώνες έχει 8 νίκες και 17 ήττες.

*Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου παρά την ήττα της, παρέμεινε στην Stoiximan.gr Basket League λόγω τη ήττα του Πανιωνίου από τον ΠΑΟΚ, αφού διατηρούν το προβάδισμα στην μεταξύ τους ισοβαθμία.

Το παιχνίδι

Ισορροπία στο ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Φάρος και προηγήθηκε από νωρίς με 11-4 (στο 5′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα και  αφήνοντας τον Ολυμπιακό χωρίς ασίστ. Πάντως οι “ερυθρόλευκοι” άμεσα απάντησαν και ισοφάρισαν σε 11-11 (στο 7′) με σερί 7-0. Το πρώτο δεκάλεπτο του ματς, έκλεισε με τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν συνολικό επιμέρους σκορ 13-3 και να προηγούνται με 17-14.

Ανέβασε “στροφές” ο Ολυμπιακός

Στην δεύτερη περίοδο στην Λάρισα οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδωσαν μεγάλο βάρος στην άμυνα τους και ανέβασαν την διαφορά στο +6 (25-19 στο 14′), με τον Σπανούλη να έχει 7 πόντους. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και μείωσαν σε 29-26 (στο 16′). Πάντως οι “ερυθρόλευκοι” διατηρούσαν το προβάδισμα τους και με τρίποντο του Ουίλτζερ (8 πόντους) προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (38-28 στο 18′). Το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε τελικά με 44-38.

Το έκανε… ντέρμπι ο ΓΣΛ-Φάρος

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, τις δύο ομάδες να έχουν εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και τον ΓΣΛ-Φάρο να μειώνει σε 49-46 (στο 23′). Μάλιστα οι γηπεδούχοι με συνολικό επιμέρους σκορ 12-5, πέρασαν μετά από ώρα μπροστά στο σκορ με 50-49, με τον Ολυμπιακό να λειτουργεί καλά στην επίθεση. Οι Πειραιώτες προσπέρασαν ξανά στο σκορ με 58-52 (στο 27′) και επιμέρους σκορ 9-2, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 68-63 υπέρ του Ολυμπιακού.

“Καθάρισαν” το ματς στο τέλος οι “ερυθρόλευκοι!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και με επιμέρους σκορ 7-2, ανέβασε ξανά την διαφορά στο +10 (75-65) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη. Το “ερυθρόλευκο” σερί μεγάλωσε στο 12-2, με το σκορ να γίνεται 80-65 (στο 34′) και κάπου εκεί όλα τελείωσαν, στην υπόθεση… νίκης.

Στο τελευταίο 3λεπτο, όλα είχαν κριθεί με την διαφορά να έχει φτάσει στην μεγαλύτερη τιμή της (87-69), ενώ το τελικό 95-83 ήταν απόλυτα δίκαιο για τον Ολυμπιακό, που φαίνεται να βρίσκει αγωνιστικό ρυθμό, παρά τις πολλές απουσίες που υπάρχουν.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπόμπι Μπράουν ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους (3/5 τρίποντα), 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ , ενώ σε καλό βράδυ βρέθηκαν ο Παπανικολάου (10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και ο Βασίλης Σπανούλης (13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ).

Επίσης ο Ρόμπερτς με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Ουίλτζερ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ βοήθησαν την ομάδα τους, να πάρει την νίκη.

Που κρίθηκε: Στο σημείο που οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 50-49, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με σερί 13-2 και προηγήθηκε με 62-52 στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ψυχολογικά “καθάρισαν” το παιχνίδι… κόβοντας τις ελπίδες νίκης των αντιπάλων τους.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 38-44, 63-68, 83-95