Προμηθέας: Κέρδισε το Λαύριο και “σφράγισε” την τρίτη θέση!

2018-05-09T19:00:49+00:00 2018-05-09T19:11:07+00:00.

09/May/18 19:00

ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ - ËÁÕÑÉÏ / BASKET LEAGUE (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας Πατρών υποδέχθηκε το Λαύριο και με μία ακόμα θετική εμφάνιση, πήρε τη νίκη με 98-87, αποτέλεσμα που τον αφήνει μόνο τρίτο!

Η προτελευταία ”στροφή” (25η) της Stoiximan. ge Basket League έφερε αντιμέτωπη της ομάδα της Πάτρας με το Λαύριο. Οι γηγπεδούχοι ήταν καλύτεροι και έφτασαν στη 17η φετνή νίκη, ένα αποτέλεσμα που τους επιτρέπει να παραμείνουν στη τρίτη θέση της βαθμολογίας!

Όσο για τους ηττημένους, βρίσκονται πλέον στο 14-11, με την παρουσία τους στα playoffs να είναι δεδομένη.

Η εξέλιξη: Ο Προμηθέας ήταν καταπληκτικός στην εκκίνηση και μέσα σε τρία λεπτά είχε σοκάρει το Λαύριο! Και αυτό διότι το σκορ ήταν στο 15-0! Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν σχεδόν 5 λεπτά για σκοράρουν και μόλις το έκαναν για πρώτη φορά, πήραν φόρα και έφτασαν γρήγορα την διαφορά στο -5 (21-16). Το πρώτο δεκάλεπτο όμως έληξε στο +9 (27-18), με τον Κέισι Πράδερ να μετρά ήδη 10 πόντους!

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε στον ξέφρενο ρυθμό των Πατρινών, οι οποίοι όχι μόνο δεν έχασαν την διψήφια διαφορά που είχαν χτίσει, αλλά έφτασαν ακόμα και στο +16! Όλα αυτά, χάρη στα υψηλά ποσοστά δύο και τριών πόντων (12/18, 6/11). Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και έφτασαν στο 47-57, όμως ένα τρίποντο του Νίκου Γκίκα στη λήξη της περιόδου, ”έγραψε” το 50-37 του ημιχρόνου.

Ίδιο σκηνικό, ίδια… κυριαρχία του Προμηθέα!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Τόνι Μέιερ και Αντουέιν Ουίγκινς έκαναν ό,τι μπορούσαν στην επίθεση, όμως ο Προμηθέας ήταν σε τρομερή κατάσταση, με τον Γκίκα να φτάνει τις 10 ασίστ, πριν καν τελειώσει η περίοδος! Οι Μουχάμαντ Φαγιέ και Ολεξάντρ Λίποβι ανέβασαν στροφές και παρόλο που η διαφορά έφτασε και τους 18, το Λάυριο ευτύχησε να ρίξει την διαφορά στους 12 (70-58), με τη λήξη 30 αγωνιστικών λεπτών.

Η τελευταία προσπάθεια του Λαυρίου είχε ίδια πορεία και ίδιο αποτέλεσμα! Ο Χρήστος Σερέλης είδε τους παίκτες του να κατεβάζουν σε μονοψήφιο αριθμό την διαφορά (84-78), 3 λεπτά πριν το φινάλε και να φτάνουν μία ανάσα (88-85) 60” πριν το τέλος. Όμως, ο Χρήστος Σαλούστρος με τρίποντο και κλέψιμο σε επαναφορά, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στον Προμηθέα και υπέγραψε τη νίκη!

Πού κρίθηκε: Αν και η διαφορά πλησίασε στους 20 στην τρίτη περίοδο, το Λαύριο βρήκε τον τρόπο να αντεπιτεθεί, 3 λεπτά πριν το τέλος. Το σκορ έφτασε στο 88-85, 1 λεπτό πριν τη λήξη, όμως ένα τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου έδωσε ”αέρα” 6 πόντων. Ο Μακένζι Μουρ έκανε το 2/2 από τις βολές, ο Φαγιέ με κάρφωμα έκανε το 93-87, στην επαναφορά ο Σαλούστρος έκλεψε τη μπάλα και ο Γκίκας κέρδισε το φάουλ βάζοντας τέλος στο ματς με 2/2 βολές!

Παίκτης-κλειδί: Ο Πράδερ είναι λιγότερο από έναν μήνα στην ομάδα και έχει ήδη δείξει πως είναι πολύ καλός σκόρερ. Απέναντι στο Λαύριο είχε 21 πόντους, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ οι Φαγιέ και Λίποβι τελείωσαν με 19 και 13 αντίστοιχα. Εξαιρετικός στη δημιουργία, για μία ακόμα φορά, ο αρχηγός της ομάδας, Νίκος Γκίκας με 13 ασίστ και 11 πόντους!

Ξεχώρισε στο φινάλε ο Χρήστος Σαλούστρος (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ), που με τρίποντο-μαχαιριά και κλέψιμο στα κρίσιμα δευτερόλεπτα, έβαλε την υπογραφή του στη 17η νίκη της ομάδας του!

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 50-37, 70-58, 98-87.