Άρης: Κέρδισε το Ρέθυμνο και πάει στη Ρόδο για… τελικό

2018-05-09T18:52:30+00:00 2018-05-09T19:41:20+00:00.

Giannis Askounis

09/May/18 18:52

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 80

Σε ματς της 25ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, προτελευταίας της κανονικής περιόδου, ο Άρης επιβλήθηκε του Ρεθύμνου με 70-52.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Πριν από λίγες εβδομάδες, οι “κίτρινοι” κινδύνευαν με υποβιβασμό. Πλέον μπορούν να προκριθούν στα playoffs του ελληνικού πρωταθλήματος με θετικό αποτέλεσμα σε βάρος του Κολοσσού στη Ρόδο την Κυριακή (13/5, 17:00, ΕΡΤ1). Άλλωστε ανέβηκαν στο 10-15 και παρέμειναν ισόβαθμοι με το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη στην όγδοη θέση. Από την άλλη, οι Κρητικοί υποχώρησαν στο 9-16 χάνοντας για έβδομη φορά σε οκτώ ματς με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη και αποκλείστηκαν από τα playoffs.

Εξέλιξη Αγώνα
Το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα ξέφυγε με 19-9 στο ξεκίνημα, αλλά το παιχνίδι δεν είχε ανάλογη συνέχεια για το Ρέθυμνο. Με σερί 15-0, οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 34-25 στη δεύτερη περίοδο και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το πέρας της αναμέτρησης. Μάλιστα ξέφυγαν με διαφορά 12 πόντων στο τέλος του τρίτου 10άλεπτου, ενώ στην τελευταία περίοδο “έγραψαν” και +19.

Παίκτης-Κλειδί
Τα μέγιστα στην τρίτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου συνέβαλε ο Λευτέρης Μποχωρίδης. Σημείωσε 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 12 συνολικά (0/3 β., 3/4 δ., 2/3 τρ.), ενώ μάζεψε επίσης έξι ριμπάουντ και μοίρασε πέντε ασίστ.

Πού κρίθηκε;
Αμφότερες οι ομάδες ευστόχησαν σε επτά τρίποντα, αλλά οι νικητές επιχείρησαν 19 σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. και οι ηττημένοι 30. Συνολικά, οι “κίτρινοι” είχαν 46% στα σουτ εντός παιδιάς και το Ρέθυμνο μόλις 26%, ποσοστά που αποτέλεσαν τη σημαντικότερη διαφορά ανάμεσα στις δύο σύλλογους.

Είδε το ματς ο “Ξανθός”

Έπειτα από σημαντικό χρονικό διάστημα, ο Γιάννης Ιωαννίδης παρακολούθησε από κοντά εντός έδρας παιχνίδι του Άρη. Έφθασε στο “Nick Galis Hall” περίπου 20 λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 20-15, 34-30, 53-41, 70-52.
Διαιτητές: Μάνος, Δεσλής και Θεονάς.