Κολοσσός: Άνετος στα Τρίκαλα, ζωντανός για την “8άδα”

2018-05-09T18:52:30+00:00 2018-05-09T19:00:21+00:00.

Stelios Toromanidis

09/May/18 18:52

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ËÁÕÑÉÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ×ÁÑÇÓ ÆÁÌÐÅÔÏÕËÁÓ / EUROKINISSI)

Ζωντανός στο “κυνήγι” μιας θέσης που οδηγεί στα playoffs της Stoiximan.gr Basket League έμεινε ο Κολοσσός Ρόδου που πήρε μια άνετη εκτός έδρας νίκη με 86-59 απέναντι στα ήδη υποβιβασμένα Τρίκαλα.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε από την αρχή του αγώνα ποιος είναι το “αφεντικό”, ανέβαζε τον δείκτη της διαφοράς συνεχώς και έφτασε στην ίσως ευκολότερη για την ίδια επικράτηση της φετινής σεζόν.

Πλέον ισοβαθμεί στην όγδοη θέση με τον Άρη έχοντας ρεκόρ 10 νίκες και 15 ήττες και μια αγωνιστική να απομένει. Απεναντίας οι γηπεδούχοι γνώρισαν την 22η ήττα τους σε 25 αγώνες και ήδη σκέφτονται την επόμενη σεζόν στην Α2.

Διακύμανση αγώνα

Με το πόδι πατημένο στο “γκάζι” μπήκε στην αναμέτρηση ο Κολοσσός και δεν άργησε να επιβάλλει τον ρυθμό του στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι με πολυφωνία στην επίθεση (11 από τους 12 παίκτες είχαν σκοράρει ήδη από το πρώτο ημίχρονο), εξαιρετικά ποσοστά και λίγα λάθη πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 8′ (22-12), ενώ προεξέχοντος του χρόνου συνεχώς αύξαναν την απόσταση στο σκορ, το οποίο στο ημίχρονο ήταν 49-31 υπέρ τους.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη, ο αγώνας έμοιαζε με μια καλή προπόνηση, ενώ η διαφορά ήταν συνεχώς πάνω από τους 20 πόντους.

Από πλευράς παικτών του Φώτη Τακιανου προσπαθούσαν οι Καλογιαννίδης και Μόρις, όμως ουδέποτε δεν μπόρεσαν να μειώσουν για την ομάδα τους.

Παίκτης Κλειδί

Άπαντες στον Κολοσσό έβαλαν το δικό τους λιθαράκι σε αυτή την μεγάλη σε έκταση διαφοράς νίκη, όμως αυτός που ξεχώρισε έστω για λίγο έναντι των υπολοίπων ήταν ο Κέιθ Ράιτ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Σημείο Κλειδί

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν “κεφάλι” στο σκορ από τα πρώτα λεπτά και να αυξάνουν συνεχώς την απόσταση στο σκορ έναντι των Τρικάλων.

Δεκάλεπτα: 14-22, 31-49, 47-67, 59-86.