Κολοσσός: Άφησε εκτός playoffs τον Άρη και τώρα Παναθηναϊκός!

2018-05-13T17:41:24+00:00 2018-05-13T20:07:04+00:00.

13/May/18 17:41

BASKET LEAGUE / ÊÏËÏÓÓÏÓ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ×ÁÑÇÓ ÆÁÌÐÅÔÏÕËÁÓ / EUROKINISSI)

Κολοσσός και Άρης πάλεψαν για την τελευταία θέση των playoffs, με την ομάδα της Ρόδου να πάιρνει τη νίκη (73-67) και μαζί το εισιτήριο για τα playoffs, εκεί που τον περιμένει ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός!

Η 26η αγωνιστική έφερε Κολοσσό και Άρη αντιμέτωπους, με το νικητή να παίρνει την 8η θέση και μαζί το εισιτήριο για τα playoffs της Stoiximan.gr Basket League.

Αν και οι φιλοξενούμενοι άργησαν πολύ να μπουν στο ματς, προσπάθησαν στο τέλος, όμως ο Κολοσσός ήταν εύστοχος στις κρίσιμες στιγμές και πήρε την πολύτιμη νίκη με σκορ 73-67! Αντιθέτως, ο Άρης έμεινε εκτός 8άδας μετά την σεζόν 2001/02!

Η εξέλιξη: Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Κολοσσός, που πήρε το προβάδισμα και γρήγορα πήρε μία σχετικά μικρή αλλά σταθερή διαφορά. Με ”όπλο” το τρίποντο (4/5), οι γηπεδούχοι έφτασαν την διαφορά στους 9 (20-11), με τον Άρη να περιορίζεται στις ατομικές προσπάθειες των παικτών του.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13 πόντους, με τον Άρη να κάνει συνεχόμενα λάθη και να αφήνει ανεκμετάλλευτες αρκετές κατοχές του. Το ποσοστό από το τρίποντο έπεσε (7/14), ο αριθμός όμως των ριμπάουντ αυξήθηκε (18) και έτσι οι Ροδίτες πήγαν και στο +20, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να έχει μόλις 6 πόντους σε 8 λεπτά στο 2ο δεκάλεπτο! Ένα 9-2 όμως στο τέλος, ”έριξε” την διαφορά στους 13 (35-22).

”Άγγιξε” την ανατροπή, είχε αντίθετη γνώμη ο Κολοσσός!

Η αντεπίθεση του Άρη συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου εμφανίστηκαν καλύτεροι και μπόρεσαν να ρίξουν την διαφορά στους 4, με τον Ιβάν Μάρας να ξεχωρίζει. Όμως, ο Τι Τζέι Μπρέι ήταν σε μεγάλη ημέρα και με δύο έμμεσα τρίποντα, διατήρησε την ομάδα σε θέση οδηγού και μάλιστα με +9 (49-40).

Τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου ήταν μία άλλη υπόθεση. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι θεωρητικά και έγινε και στη πράξη. Ο Άρης έφτασε μία ανάσα από τον Κολοσσό, όμως ένα σερί 10-0, επανέφερε την τάξη και η ομάδα της Ρόδου έβαλε και πάλι γερές βάσεις για τη νίκη-playoffs.

Κάπου εκεί, μία φάση με πρωταγωνιστή Χάρις ”χάλασε” την ατμόσφαια του αγώνα. Μικρή μερίδα των οπαδών του Άρη φέρεται να έφτυσε τον Αμερικανό του Κολοσσού και εκείνος πήδηξε στις κερκίδες, με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν και να τελειώνουν εκεί την κακή στιγμή, που οδήγησε στην αποβολή του Χάρις.

Η κατάσταση βοήθησε τον Άρη να κάνει μία τελευταία προσπάθεια, με τον Μάρας να κάνει το 68-65 στο -29”. Ο Μπρέι όμως με ακόμα ένα τρίποντο ”έγραψε” το τελικό 73-67!

Πού κρίθηκε: Αν και ο Άρης έφτασε στο 68-65, ο Κολοσσός είχε τις λύσεις και με τρίποντο του Μπρέι στο -19”, έβαλε τέλος στις ορέξεις των φιλοξενούμενων για ανατροπή!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τι Τζέι Μπρέι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές. Εξαιρετικός και ο Γιάννης Γεωργαλλής με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, με 2 τρίποντά του να είναι παραπάνω από κομβικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-22, 49-40, 73-67.