ΑΕΚ: Πήρε την 5η θέση, έστειλε την Κύμη στον Ολυμπιακό

2018-05-13T17:44:58+00:00 2018-05-13T18:02:09+00:00.

Giannis Askounis

13/May/18 17:44

BASKET LEAGUE / Eʠ- ʕ̇ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Stoiximan.gr Basket League επικρατώντας της Κύμης με 82-76.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Με το θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (13/5) ανέβηκε στο 15-11 και έριξε στο 14-12 τους φιλοξενούμενους. Το σημαντικότερο, όμως, είναι πως η “βασίλισσα” τερμάτισε στην 5η θέση της κατάταξης και πως θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στον πρώτο γύρο των playoffs. Στην 7η θέση κατέληξε η Κύμη, οπότε θα κοντραριστεί με τον Ολυμπιακό τις επόμενες ημέρες.

Εξέλιξη Αγώνα
Κοντά στο σκορ παρέμειναν οι δύο ομάδες κατά τη διάρκεια του πρώτου 10άλεπτου, το οποίο τελείωσε με 21-21. Από πέντε πόντους πέτυχαν οι Μάνι Χάρις και Γιαννούλης Λαρεντζάκης για τους γηπεδούχους, ενώ από έξι “έγραψαν” οι Θαντ ΜακΦάντεν και Γκάρι ΜακΓκί για τους Ευβοιώτες.

Ισόπαλη έληξε και η δεύτερη περίοδος, με 40-40. Πάντως, η ΑΕΚ δημιούργησε προσωρινά +7, όταν προηγήθηκε με 36-29 έπειτα από σερί 10-0. Πέντε πόντους σημείωσε στο δεύτερο 10άλεπτο ο Κέβιν Πάντερ. Όσον αφορά στους φιλοξενούμενους, ο 30άχρονος ΜακΦάντεν και ο Λενζέλ Σμιθ πέτυχαν από τέσσερις πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά πέντε πόντων, αλλά η Ένωση έκλεισε το 10άλεπτο με επιμέρους σκορ 15-2 “γράφοντας” υπέρ της 64-55. Ένδεκα πόντους πέτυχε στο 10άλεπτο ο 24άχρονος Λαρεντζάκης.

Στο τέταρτο 10άλεπτο, το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 13 πόντους. Ωστόσο, η διαφορά έπεσε ξανά στους τέσσερις πόντους στο τελευταίο λεπτό. Κάπου εκεί σταμάτησε και η τελευταία αντεπίθεση της Κύμης.

Παίκτης-Κλειδί
O 28άχρονος Χάρις τελείωσε το παιχνίδι της 26ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Πέτυχε το τρίτο του νταμπλ νταμπλ στο ελληνικό πρωτάθλημα οδηγώντας την ομάδα του στη σημαντική νίκη.

Πού κρίθηκε;
Ο “δικέφαλος” κράτησε τον ΜακΦάντεν στους τρεις πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο δημιούργησε τις προϋποθέσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Επίσης, οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο 20άλεπτο στο δρόμο για την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς με τους Ευβοιώτες.

Μαζί με Γκάλη ο Ξανθόπουλος
Σε ατομικό επίπεδο, ο Βασίλης Ξανθόπουλος συμπλήρωσε 375 παρουσίες σε παιχνίδια της κορυφαίας τη τάξει κατηγορίας της χώρας μας. Ανέβηκε στην 24η θέση της σχετική λίστας από καταβολής Α’ Εθνικής πιάνοντας τον Νίκο Γκάλη.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-40, 64-55, 82-76.
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Μαλαμάς και Τζιοπάνος.