Παναθηναϊκός: Τρομερό αήττητο πάρτι στο Λαύριο!

2018-05-13T17:37:27+00:00 2018-05-13T20:08:29+00:00.

13/May/18 17:37

Ο Παναθηναϊκός έχει το πόδι στο γκάζι και δεν το αφήνει με τίποτα, κάνοντας… χίλια κομμάτια και το Λαύριο (57-111), σφραγίζοντας με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο το ιστορικό του αήττητο (26-0) στην κανονική περίοδο! Σκόραραν και οι δώδεκα του Πασκουάλ, μοιράζοντας 32 ασίστ! Κόντρα στον Κολοσσό στον πρώτο γύρο των playoffs.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Πριν από 48 ώρες η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε πάρτι απέναντι στην ΑΕΚ και το Λαύριο είχε την ίδια… μοίρα, καθώς οι πρωταθλητές έκαναν εξαιρετικό φινάλε στη regular season, την οποία ολοκλήρωσαν αήττητοι για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Το 57-111 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα στο κλειστό του Λαυρίου, με τον Παναθηναϊκό να πιάνει τρομερή απόδοση, από την αρχή ως το τέλος (με 32 ασίστ!) για να κάνει το 26-0, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο 14-12 και την 6η θέση, με τον Κολοσσό να είναι ο πρώτος αντίπαλος των “πράσινων” στα playoffs.

Εξέλιξη αγώνα

Οσοι περίμεναν ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι στο Λαύριο, εξαιτίας της πάρα πολύ καλής σεζόν των γηπεδούχων, αλλά και του… θρίλερ του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ, διαψεύστηκαν γρήγορα. Οι “πράσινοι” μπήκαν αγριεμένοι σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας από το τζάμπολ τα ηνία.

Το 0-12 (5:30”) ήταν μόνο η αρχή, με τον Ρίβερς να μπαίνει ζεστός με 2/3 τρίποντα και να δίνει το έναυσμα. Η πίεση στον Μουρ έφερε αποτέλεσμα, με τον Παναθηναϊκό να κλέβει μπάλες βρίσκοντας εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο (6-22, 9′), πριν το 10-22 (10′).

Το 14-24 (11′) ήταν η τελευταία… επαφή του Λαυρίου με το σκορ, με την ομάδα του Πασκουάλ να πατά το γκάζι και να χάνεται από τον ορίζοντα, με τον Τζέιμς να μπαίνει και να σκοράρει μαζεμένους πόντους, ώστε με επιμέρους 2-21 η διαφορά να εκτοξευθεί στο +29 (16-45, 15:30”)!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά ως το ημίχρονο (26-59, 20′), έχοντας 18 ασίστ στο πρώτο μισό και 8/13 τρίποντα!

Μετά την ανάπαυλα ο ρυθμός δεν έπεσε. Το αντίθετο μάλιστα, με όποιον έβαζε στο παρκέ να δίνει πράγματα στην ομάδα του και όλη την 12άδα να σκοράρει, με τον Όγκουστ να κάνει εξαιρετικό δεύτερο 20λεπτο, βοηθώντας ώστε η απόσταση να ξεπεράσει και το +50 (44-99, 35′), πριν το τελικό 57-111.

Σε ένα απόγευμα με τόσο ισοπεδωτική εμφάνιση, ο Πασκουάλ δεν μπορεί να έχει παράπονο από κανέναν εκ των παικτών του, με τέσσερις εξ αυτών να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Τζέιμς, Ογκουστ, Σίνγκλετον, Παππάς) και τον Ρίβερς να δείχνει σημάδια… ανόδου, παίρνοντας προσπάθειες.

Που κρίθηκε

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στο Λαύριο σε κανένα σημείο του αγώνα, ο οποίος ουσιαστικά τελείωσε στο… 0-12 του 5:30”, με τους “πράσινους” να κάνουν πάρτι ως το τέλος, σφραγίζοντας την αήττητη κανονική περίοδο.

Δεκάλεπτα: 10-22, 26-59, 42-87, 57-111.

Διαιτητές: Μάνος, Πουρσανίδης, Παπαθανασίου