ΠΑΟΚ: “Έπνιξε” την ΑΕΚ και μπήκε μπροστά με 1-0 (video)

2018-05-16T18:55:45+00:00 2018-05-16T19:47:18+00:00.

Giannis Askounis

16/May/18 18:55

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 80

Σε παιχνίδι γεμάτο εντάσεις και… φάουλ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 78-74 της ΑΕΚ στο “PAOK Sports Arena” και μπήκε μπροστά με 1-0 στη σειρά των δύο ομάδων.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Την Τετάρτη (16/5), οι “ασπρόμαυροι” πέτυχαν τη δεύτερη μόλις νίκη τους σε σύνολο οκτώ αγώνων playoffs με τη “βασίλισσα”. Πλέον θέλουν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα, ώστε να περάσουν στους “4” του Stoiximan.gr Basket League. Το Σάββατο (19/5, 16:00, Cosmote Sport 4) στο ΟΑΚΑ θα έχουν ευκαιρία για πρόκριση. Ωστόσο, αν η Ένωση απαντήσει με δική της εντός έδρας νίκη, τότε ο νικητής της σειράς θα κριθεί τη Δευτέρα (21/5, 18:00, ΕΡΤ1) με νέο ματς στο “PAOK Sports Arena”.

Εξέλιξη Αγώνα
Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν με 4-0 και “έγραψαν” +5 με 14-9, αλλά το πρώτο 10άλεπτο τελείωσε με 20-17 υπέρ της ΑΕΚ. Από τέσσερις πόντους πέτυχαν οι Μάνι Χάρις, Ντούσαν Σάκοτα και Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Από την άλλη, ο Φιλ Γκος σημείωσε 7, ενώ ο Νταρνέλ Τζάκσον είχε ήδη 5 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Σε σχεδόν ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ η Ένωση. Το συγκρότημα του Ντράγκαν Σάκοτα έφθασε και στο +10 όταν ξέφυγε με 34-24, αλλά αρκέστηκε σε υπέρ του 41-37 στο τέλος του πρώτου 20άλεπτου. Στο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε ήδη δέκα σκόρερ, ανάμεσα στους οποίους ξεχώρισε ο Ντελρόι Τζέιμς χάρη σε 10 πόντους, εκ των οποίων οι επτά στο δεύτερο 10άλεπτο.

Μετά την ένταση του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν μπροστά στο σκορ με 58-56 έπειτα από επιμέρους σκορ 11-2, αλλά η ΑΕΚ απάντησε με 6-0 και ολοκλήρωσε το τρίτο 10άλεπτο με υπέρ της 62-58. Από το ξεκίνημα του δεύτερου 20άλεπτου αποβλήθηκε ο Βινς Χάντερ, αλλά ο Βασίλης Καββαδάς κάλυψε το κενό του πετυχαίνοντας πέντε πόντους στην 3η περίοδο. Από την πλευρά του, ο Τεράν Πίτγουεϊ έφθασε στους 17 πόντους με εννέα στο τρίτο 10άλεπτο και οκτώ στο δεύτερο.

Με “όπλο” την πιεστική του άμυνα, ο ΠΑΟΚ συνέχισε ανοδικά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με σερί 10-0 βρέθηκε στο +6 με σκορ 68-62, έξι λεπτά πριν από το πέρας του ματς. Ακολούθως η διαφορά έφθασε και στο +10. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν μεν τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους, 18 δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, αλλά εν τέλει ηττήθηκαν για τρίτη φορά σε ισάριθμα φετινά ματς με τους Θεσσαλονικείς.

Παίκτης-Κλειδί
O 35άχρονος Γκος πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα και έμελλε να εξελιχθεί στον κορυφαίο παίκτη της αναμέτρησης. Έφθασε στους 16 πόντους (3/4 β., 5/9 δ., 1/3 τρ.) συμβάλλοντας με πέντε στο εξαιρετικό ξεκίνημα του “δικέφαλου του βορρά” στο τελευταίο 10άλεπτο. Δεν παρέλειψε να μοιράσει και τέσσερις ασίστ.

Πού κρίθηκε;
Η άμυνα στα 3/4 του παρκέ που εφάρμοσαν οι γηπεδούχοι από τα μέσα της τρίτης περιόδου έφερε τη νίκη. Άλλωστε, η πιεστική άμυνα “έπνιξε” τους παίκτες της Ένωσης, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να εκτελέσουν τα σουτ υπό τις προϋποθέσεις που ήθελαν και όπως έπραξαν στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74.
Διαιτητές: Πηλοΐδης, Μπήτης και Πουρσανίδης Κ.