Παναθηναϊκός: “Κολοσσιαίο” το 1-0! (video)

2018-05-16T17:33:15+00:00 2018-05-16T19:02:33+00:00.

16/May/18 17:33

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει με το γκάζι πατημένο, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική του κατάσταση, αφού διέλυσε και τον Κολοσσό στο ΟΑΚΑ (96-65), στην πρεμιέρα των playoffs. Καρέ διψήφιων για την ομάδα του Πασκουάλ, που μοίρασε 29 ασίστ.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Οι πρωταθλητές μπήκαν στην postseason του πρωταθλήματος με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αφού συνεχίζουν τις πολύ καλές εμφανίσεις. Αυτή τη φορά “θύμα” ήταν ο Κολοσσός, με το 1-0 να γίνεται με εμφατική διαφορά και τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για το Σάββατο (19/5, 16:00) στο “Βενετόκλειο”.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, με μεγάλη σοβαρότητα στην άμυνα και ομαδικότητα στην επίθεση, έχοντας διακριθέντες ανα… δεκάλεπτο, με Σίνγκλετον, Παππά, Ρίβερς, Λεκαβίτσιους να ξεχωρίζουν μαζί με τον Καλάθη των 11 ασίστ σε 18′(!) και κανέναν να μην παίζει λιγότερο από 10′, κόντρα στους Ροδίτες που δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να δείξουν ανταγωνιστικοί.

Εξέλιξη αγώνα

Οι Ροδίτες μπόρεσαν να δείξουν ανταγωνιστικοί στο πρώτο πεντάλεπτο (10-7), όμως όλα αυτά πριν οι γηπεδούχοι βρουν ρυθμό μέσω της πιεστικής άμυνας που οδήγησε σε αβίαστα λάθη και άμεση “τιμωρία” στο ανοικτό γήπεδο.

Είναι χαρακτηριστικό πως ως το 18-9 (7′) οι 12 πόντοι των “πράσινων” προέρχονταν μέσα από το ζωγραφιστό, με τον Σίνγκλετον να κάνει θραύση (7π. ως το 10′) για το 24-12 της πρώτης περιόδου.

Αυτή ήταν και η… μικρότερη διαφορά στην αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ό,τι θέλει, με όποιο τρόπο θέλει. Ο Παππάς με το που πάτησε παρκέ έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να αυξήσει κατακόρυφα τη διαφορά (37-14, 15′).

Το +23 όμως δεν ήταν η μεγαλύτερη απόσταση ως την ανάπαυλα (51-23, 20′), με τους παίκτες το Πασκουάλ να δείχνουν ξεκάθαρη διάθεση να μην αφήσουν το πόδι από το γκάζι, με τον Ρίβερς να παίρνει… μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και ο Λεκαβίτσιους, ώστε η απόσταση να φτάσει και στο +44 (80-36).

Σε αυτά τα επίπεδα κινήθηκε και στην τελευταία περίοδο, με τις δοκιμές να συνεχίζονται, ειδικά από πλευράς Πασκουάλ, ως το τελικό 96-65.

Αλλη μια… φουριόζικη εμφάνιση την τελευταία εβδομάδα από τον Παναθηναϊκό, με τον Πασκουάλ να έχει αρκετούς παίκτες σε καλή κατάσταση. Ο Σίνγκλετον (10π.) στην πρώτη περίοδο, με τον Παππά (16π.) να παίρνει τη σκυτάλη στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ Ρίβερς (12π.) και Λεκαβίτσιους (12π.) ανέλαβαν στο δεύτερο ημίχρονο, την ώρα που ο Καλάθης μπόρεσε σε λιγότερο από 18′ να μοιράσει 11 ασίστ!

Που κρίθηκε

Από το πρώτο ημίχρονο φρόντισε να “καθαρίσει” το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε διψήφιο προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (24-12), ενώ ήδη από το ημίχρονο βρέθηκε στο +28, με τη διαφορά να ξεπερνά και το +40 στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεκάλεπτα: 24-12, 51-23, 80-39, 96-65

Διαιτητές: Φούφης, Λόρτος, Τζιοπάνος