Ολυμπιακός: Κυμή-θηκε, είδε… εφιάλτη και την γλίτωσε! (video)

2018-05-16T19:58:55+00:00 2018-05-16T22:01:58+00:00.

16/May/18 19:58

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - ʕ̇ (֙ԏÑVɁ: LATO KLODIAN // EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι απέναντι στην Κύμη και “σώθηκε” από ήττα “σοκ”, από ένα καλάθι του Γιάνις Στρέλνιεκς στο φινάλε παίρνοντας την νίκη με 78-75 και κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά των playoffs!

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, ήταν εξαιρετικοί στην πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όμως στο δεύτερο μέρος χαλάρωσαν και έβαλαν την Κύμη ξανά στο ματς. Τελικά το ματς παρότι έγινε “θρίλερ” οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κερδίσουν με πολύ… άγχος.

Πλέον ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-0 στην σειρά και έχει την ευκαιρία να “σκουπίσει” την Κύμη, με νίκη του στην Εύβοια το Σάββατο (19/5) και να προκριθεί στα ημιτελικά, όπου θα διασταυρωθεί με το ζευγάρι του Προμηθέα με το Λαύριο.

Το παιχνίδι

Ασταμάτητος στην αρχή ο Ολυμπιακός

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός και με 2/2 τρίποντα του Ουίλτζερ προηγήθηκε με 10-0 (στο 3′), παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Με 5 συνεχόμενους πόντους του Σπανούλη, οι γηπεδούχοι πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμα τους (17-4 στο 6′), συνεχίζοντας να παρουσιάζουν ένα σοβαρό πρόσωπο. Η διαφορά έφτασε και το +16 (22-6 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 25-8.

“Ερυθρόλευκο” προβάδισμα νίκης

Στο δεύτερο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε πολύ αφού οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο +23 (34-11 στο 13′), για πρώτη φορά παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο μετά από καιρό. Η Κύμη αντέδρασε μετά από πολλή ώρα και μείωσε σε 41-28, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στην Κύμη

Το δεύτερο ημίχρονο μεταξύ Ολυμπιακού και Κύμης ξεκίνησε με, τους παίκτες του Γιάννη Καστρίτη να παίζουν εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 6-2 για πρώτη φορά μετά από ώρα, να μειώνουν την διαφορά κάτω από το -10 (43-34 στο 24′).

Μάλιστα η Κύμη με καλάθι του ΜακΦάντεν, μείωσε σε 50-45 (στο 26′) και έδειξε πως μπορεί να είναι ανταγωνιστική μέχρι τέλους. Η διαφορά έγινε και πάλι διψήφια (54-45 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό στο +8 (59-51).

Πήρε το “θρίλερ” στο τέλος ο Ολυμπιακός!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και δεν πέτυχαν κανένα πόντο στα δύο πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε μία διαφορά “ασφαλείας” (63-56) στο 34ο λεπτό του ματς, όμως η Κύμη με την καλή της άμυνα, συνέχισε να δυσκολεύει τους γηπεδούχους. 4′ λεπτά πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τζόουνς σε 65-63 και έδωσαν μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ως προς τον τελικό νικητή.

Ένα λάθος του Κάιζερ και ένα καλάθι και φάουλ του Σπανούλη, έδωσαν… αέρα νίκης στον Ολυμπιακό με το σκορ να είναι 68-64 (στο 38′). Ο ΜακΦάντεν μείωσε σε 68-67 με τρίποντο, όμως με καλάθια των Σπανούλη και Ουίλτζερ ο Ολυμπιακός “καθάρισε” την νίκη παίρνοντας προβάδισμα με 72-67.

Ο εκπληκτικός ΜακΦάντεν με 5 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 72-72 35′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως ο Στρέλνιεκς με καλάθι και φάουλ (75-72) έδωσε τo προβάδισμα στην ομάδα του. Ο ΜακΦάντεν έβαλε 1/2 βολές στο τέλος (76-75) και τελικά ο Ολυμπιακός κέρδισε με 78-75, έπειτα από άστοχο τρίποντο του Μαωλόπουλου στο τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βασίλης Σπανούλης όταν η μπάλα “έκαιγε” έκανε την διαφορά για τον Ολυμπιακό έχοντας 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Ουίλτζερ με 14 ποντους και 7 ριμπάουντ και ο Παπανικολάου με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε: Με τον ΜακΦάντεν να ισοφαρίζει σε 72-72 35′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Στρέλνιεκς με καλάθι και φάουλ, έδωσε προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό με 75-72, γλιτώνοντας τον από ήττα-σοκ!

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75