Προμηθέας: Πήρε τη ματσάρα της Πάτρας και έκανε το 1-0!

2018-05-16T21:06:39+00:00 2018-05-16T21:12:11+00:00.

16/May/18 21:06

BASKET LEAGUE / ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ - ËÁÕÑÉÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας υποδέχθηκε στην Πάτρα το Λαύριο και με μία τρομερή αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε τη νίκη με 75-70 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση!

Αν και το ματς ήταν ντέρμπι, ο Προμηθέας ήταν ψυχραιμότερος και 4/4 βολές στο τελευταίο λεπτό, πήρε τη νίκη με 75-70 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση!

Επόμενο ματς το Σάββατο (19/5, 20:00) στο Λαύριο.

Η εξέλιξη: Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Λάνγκστον Χολ, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το ματς. Το Λαύριο είχε μεγαλύτερη ευστοχία και ενέργεια, με τον Αντουέιν Ουίγκινς να είναι καταπληκτικός από το πρώτο λεπτό! Κάπως έτσι, το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν 18-22.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν χαμηλής παραγωγής και σχεδόν εκτός ρυθμού. Ενδεικτικά, οι δύο ομάδες σκόραραν συνολικά 26 πόντους (από 13). Το δίδυμο των Σαλούστρο-Φαγιέ έκανε ό,τι μπορούσε, όμως το Λαύριο είχε τις απαντήσεις με τους Ουίγκινς-Μουρ και το ημίχρονο βρήκε μπροστά με 31-35 τους φιλοξενούμενους!

Αντεπίθεση και… 1-0!

Η τρίτη περίδος ξεκίνησε με το γκάζι πατημένο για το Λαύριο! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έδειξε μέσα σε λίγα λεπτά γιατί είναι μία από τις κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος και με μεγάλα σουτ από Νίξον και Μουρ, ξέφυγε με 11! Ο Νίκος Γκίκας όμως βγήκε μπροστά και μπόρεσε να ρίξει την διαφορά στους 4, ενόψει των τελευταίων δέκα λεπτών.

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε… διαγωνισμό τριπόντων, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν συνεχόμενα από τα 6,75μ.! Το Λαύρο ”φόρτωσε” με φάουλ τους παίκτες του Προμηθέα, με αποτέλεσμα να πάει απο νωρίς στην γραμμή των βολών, την ώρα που έλεγχε τα ριμπάουντ. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα το μικρό προβάδισμά του.

Η ομάδα της Πάτρας όμως έχει αποδείξει ότι ειδικά στην έδρα της είναι πολύ καλή και το απέδειξε με μπροστάρη τον Γκίκα. Το σκορ έγινε ισόπαλο και ο αγώνας πήρε… άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να είναι στα ίσα. Δύο βολές του Πράδερ έκαναν το 72-70, οι παίκτες του Λαυρίου αστόχησαν σε δύο διαδοχικές επιθέσεις, με τον Μιλόσεβιτς να κάνει επίσης το 2/2 από τις βολές!

Πού κρίθηκε: Στο 70-70, ο Προμηθέας ευστόχησε σε 4 διαδοχικές βολές, την ώρα που το Λαύριο δεν μπόρεσε να σκοράρει σε δύο κατοχές.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκος Γκίκας ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στο τρίτο δεκάλεπτο για τον Προμηθέα. Ο αρχηγός της ομάδας είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ! Εξαιρειτκός και ο Μοχάμεντ Φαγιέ με νταμπλ νταμπλ (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και 4 ασίστ. Καθοριστικός ο Μιλόσεβιτς με 12 πόντους και ένα ριμπάουντ στο 72-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 31-35, 48-42, 75-70.