Πέρασε από το Λαύριο ο ασταμάτητος Προμηθέας και τώρα… Ολυμπιακός!

2018-05-19T20:54:31+00:00 2018-05-19T21:15:13+00:00.

19/May/18 20:54

BASKET LEAGUE / ËÁÕÑÉÏ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας Πατρών πέρασε από την έδρα του Λαυρίου με 79-77 και προκρίθηκε με 2-0 νίκες, στα ημιτελικά των playoffs της Stoiximan.gr Basket League!

Η σειρά του Προμηθέα με το Λαύριο μεταφέρθηκε στην έδρα του δεύτερου, με την ομάδα της Πάτρας να έχει το πλεονέκτημα με 1-0.

Και πάλι οι παίκτες του Μάκη Γιατρά αναδείχθηκαν νικητές και θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά των playoffs, με μειονέκτημα έδρας!

Η εξέλιξη: Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και είδαν γρήγορα την επίθεσή τους να λειτουργεί, με ”όπλο” την πολυφωνία. Ο Ολεξάντερ Λίποβι ήταν αυτός που ξεχώρισε στα πρώτα λεπτά, με τον Αντουέιν Ουίγκινς να ξεκινάει και πάλι ”καυτός” για το Λαύριο. Παρόλα αυτά, η πρώτη περίοδος τελείωσε με ελαφρύ προβάδισμα των Πατρινών (22-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας… απογειώθηκε και έφτασε την διαφορά ακόμα και στο +11 (23-34), στο 15′. Η απόσταση των δύο ομάδων έπεσε στους 4 (32-36), χάρη στον Ουίγκινς, που είχε ήδη 15 πόντους, όμως το σύνολο του Μάκη Γιατρά είχε… Μουχάμεντ Φαγιέ (3/3 τρίποντα) και έφτασε το σκορ στο 44-32, με το τέλος του πρώτου μέρους!

”Άγγιξε” την ανατροπή αλλά ο Προμηθέας ήταν καλύτερος

Στο ίδιο έργο θεατές και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Προμηθέας ήταν ανώτερος και κρατούσε τα ηνία, γρήγορα όμως οι Μακένζι Μουρ και Τζαμάλ Νίξον πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση και μπόρεσαν να ”ρίξει” την διαφορά στους 7. Λίποβι και Φαγιέ ήταν ασταμάτητοι και με το τέλος των 30′, η ομάδα τους παρέμεινε μπροστά με καλή διαφορά (56-65).

Ένα 5-0 του Λαυρίου στο τελευταίο δεκάλεπτο, το έφερε μία ανάσα από τον Προμηθέα και το ματς ήταν και πάλι ντέρμπι.Οι γηπεδούχοι έφτασαν μία ανάσα από την ανατροπή, όμως ο Προμηθέας είχε την ψυχραιμία στο φινάλε! Με το σκορ στο 77-78, ο Φαγιέ ευστόχησε σε 1/2 βολές, ο Νίξον πρόλαβε να σουτάρει για 3 όμως δεν βρήκε στόχο και οι φιλοξενούμενοι πήραν το ”διπλό” και ταυτόχρονα την πρόκριση για τα ημιτελικά, για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Πού κρίθηκε: Στο 72-74, ο Φαγιέ έκοψε ψηλά τον Ουίγκινς, με το Λαύριο να χάνει τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο -45”! Στη συνέχεια, ο ψηλός του Προμηθέα έβαλε μία βολή και το τελικό 77-79 ήταν γεγονός!

Παίκτης-κλειδί: Απίστευτα πράγματα από τον Φαγιέ, με τον ψηλό του Προμηθέα να έχει 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ήταν υπέυθυνος και για την καθοριστική τάπα και την κρίσιμη βολή στο φινάλε. Από κοντά ο Λίποβι με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-44, 56-65, 77-79.