Παναθηναϊκός: Στο ρελαντί το 2-0 και… ετοιμάζεται για τελικούς! (video)

2018-05-26T18:16:57+00:00 2018-05-26T19:08:41+00:00.

26/May/18 18:16

VSTOLIS

Μια νίκη μακριά από τους τελικούς των playoffs βρίσκεται ο Παναθηναϊκός, ο οποίος με κορυφαίο το Νίκο Παππά νίκησε και πάλι εύκολα τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ (84-67), φτάνοντας στο 2-0 στην ημιτελική σειρά.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Σε εύκολη υπόθεση μετέτρεψε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και τον δεύτερο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, ζευγαρώνοντας τις νίκες στο ΟΑΚΑ, για να κάνει το 2-0 και να απέχει πλέον μία νίκη από την εκ νέου παρουσία του στους τελικούς των playoffs.

Ο “δικέφαλος” του Βορρά παρά τη θέλησή του, δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός και ενόψει του Game 3 της σειράς, που μεταφέρεται στην Πυλαία (29/5, 18:30), θα ψάξει τη μείωση του σκορ, ώστε να αποφύγει τη “σκούπα”, με τον Παναθηναϊκό αντίστοιχα να θέλει την άμεση πρόκριση στις μάχες για τον τίτλο.

Ο Νίκος Παππάς ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά για τους πρωταθλητές, που δεν χρειάστηκε να ανεβάσουν ταχύτητα, παρά να έχουν ξεσπάσματα που τους έδωσαν μεγάλες διαφορές που οδήγησαν στο 2-0 και δίνει συνέχεια στο αήττητο σερί τους (30-0 φέτος και 32-0 από τους περσινούς τελικούς)!

Εξέλιξη αγώνα

Από ένα… τρίλεπτο είχαν οι δύο αντίπαλοι στο ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να παρατάσσεται αρχικά με δίδυμο Καλάθη-Τζέιμς και τον Σίνγκλετον να μπαίνει… ζεστά, έφτασε άμεσα στο 9-0 από τα 6,75μ. (3:30’’).

Ωστόσο η επιμονή των γηπεδούχων στο τρίποντο και η βελτίωση της κυκλοφορίας από πλευράς ΠΑΟΚ, έφερε ισορροπία (9-9, 5:45’’). Αυτή η ισορροπία ήταν προσωρινή, με τον Καλάθη να ανεβάζει ταχύτητα και να δρομολογεί εκτελεστικά και δημιουργικά τη διψήφια διαφορά που έφτασε και το +13 με τον Ρίβερς (24-11).

Για τους φιλοξενούμενους υπήρχε απάντηση με Κατσίβελη και Πέτεγουεϊ (27-23, 13:30’’), όσο οι παίκτες του Πασκουάλ ήταν νευρικοί επιθετικά και αδυνατώντας να εκμεταλλευτούν και τα φάουλ που κέρδιζαν και τους έστελναν στη γραμμή.

Νέα πνοή έδωσε η είσοδος του Μήτογλου σε άμυνα και επίθεση, με τον Λοτζέσκι να συμβάλλει για επιμέρους 12-2 (39-25, 18’), πριν έρθει ο Λεκαβίτσιους για το 46-30 της ανάπαυλας υπέρ του κυρίαρχου στα ριμπάουντ Παναθηναϊκού (27-16 ως το 20’).

Από τη στιγμή που η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν έβρισκε εύκολα το δρόμο για το καλάθι, ήταν δύσκολο να επανέλθει, με τους γηπεδούχους να μην δυσκολεύονται να διατηρήσουν την απόσταση, φτάνοντας στο +19 (59-40, 27’), ενώ δια χειρός Παππά σκαρφάλωσε και στους 20 (62-42, 29’).

Σε αντίστοιχα επίπεδα κινήθηκε η διαφορά και στην τέταρτη περίοδο (75-54, 35’), με το άσχημο πέσιμο του Λάκι Τζόουνς να “παγώνει” προσωρινά το ΟΑΚΑ, που αντέδρασε με χειροκρότημα όταν ο Αμερικανός σηκώθηκε γρήγορα, ενώ λίγο αργότερα ο Βουγιούκας πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια λόγω αποβολής με αντιαθλητικό φάουλ, αφού στο πρώτο ημίχρονο είχε δεχτεί τεχνική ποινή.

Τα τελευταία λεπτά είχαν θέαμα από τον Τζέιμς, που μοίρασε εύκολα καλάθια, βάζοντας ωραίο φινάλε στο παιχνίδι ως το τελικό 84-67.

Ο Νίκος Παππάς ήταν μακράν των υπολοίπων ο πλέον ορεξάτος παίκτης του Παναθηναϊκού κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση, ώστε να αποτελέσει τον κύριο λόγο της δεύτερης νίκης των πρωταθλητών. Νέα καλή εμφάνιση ο Σίνγκλετον (11π., 7ριμπ.), θετικός ο Μήτογλου, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να βρει κάποια σταθερά στο παιχνίδι.

Που κρίθηκε

Οι βάσεις για τη δεύτερη νίκη του Παναθηναϊκού μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο και πάλι, με τους παίκτες του Πασκουάλ να αντιδρούν ιδανικά στα μίνι ξεσπάσματα του ΠΑΟΚ, πηγαίνοντας με +16 στα αποδυτήρια (46-30), χωρίς να αντιμετωπίσουν άλλα προβλήματα στη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67

Διαιτητές: Μάνος, Δεσλής, Τζαφλέρης