Γιάννης Σφαιρόπουλος: “Σαν να φοβηθήκαμε να πάρουμε τη νίκη στην τρίτη περίοδο!”

2018-06-07T20:29:47+00:00 2018-06-07T20:39:21+00:00.

07/Jun/18 20:29

BASKET LEAGUE / ÔÅËÉÊÏÓ / ÏÓÖÐ - ÐÁÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στάθηκε στα… προφανή που συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, στο διάστημα δηλαδή που γύρισε εις βάρος του το παιχνίδι και η νίκη έγειρε προς τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Tου Νίκου Βαρλά/ info@eurohoops.net

“Πιστεύω χάσαμε μία ευκαιρία να κάνουμε το 2-0 λόγω της ολιγωρίας μας στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Παρότι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός με άμυνα ζώνης, ήμασταν προετοιμασμένοι, βγήκαμε μπροστά στο σκορ και ελέγχαμε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο βιαστήκαμε να τελειώσουμε κάποιες φάσεις, πήγαμε με λιγότερο αποφασιστικό τρόπο προς το καλάθι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έχουμε μία φανερή δυστοκία στην επίθεση. Νομίζω εκεί κρίθηκε το ματς.

Κάναμε μία προσπάθεια με χαμηλό σχήμα, το καταφέραμε να το γυρίσουμε, στο τέλος ίσως δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Πρέπει να ανασυνταχθούμε για να πάμε να παίξουμε το τρίτο ματς στο ΟΑΚΑ”, δήλωσε ο κόουτς του Ολυμπιακού στη συνέντευξη Τύπου ενώ απάντησε και στην ερώτηση για το φαινόμενο η ομάδα που παίζει στην έδρα της να χάνει συχνότερα από ότι οι φιλοξενούμενοι:

“Λογικό είναι η πίεση του αποτελέσματος στην έδρα να επιδράει αρνητικά. Το είδαμε και σήμερα που φάνηκε σαν να φοβηθήκαμε να κερδίσουμε στην τρίτη περίοδο. Είχαμε ευκαιρίες, αλλά χάσαμε βολές, δεχτήκαμε εύκολους πόντους στο ένας εναντίον ενός και αυτά έκριναν το παιχνίδι”.