ΠΑΟΚ: Σκούπισε τον Προμηθέα με μειονέκτημα έδρας και τερμάτισε τρίτος!

2018-06-09T18:45:29+00:00 2018-06-09T19:07:57+00:00.

09/Jun/18 18:45

BASKET LEAGUE / ÌÉÊÑÏÓ ÔÅËÉÊÏÓ / ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ - ÐÁÏÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÁÍÄÑÅÁÓ ÁËÅÎÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Προμηθέας υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στον τρίτο μικρό τελικό της φετινής Stoiximan.gr Basket League, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει το 3-0, που έδωσε την τρίτη θέση στην ομάδα της Θεσσαλονίκης!

Η ομάδα της Πάτρας ήθελε τη νίκη, προκειμένου να διατηρήσει τις πιθανότητές της για την τρίτη θέση, ενώ ο ”Δικέφαλος” προσπάθησε να κάνει το 3-0 και να τερματίσει αυτός πίσω από ΠαναθηναϊκόΟλυμπιακό.

Τελικά, μετά από ένα εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το ”διπλό” και κατέκτησε την τρίτη θέση της φετινής περιόδου. Στον αντίποδα, ο Προμηθέας ολοκλήρωσε μία ονειρική χρονιά, που τον βρήκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα playoffs του πρωταθλήματος!

Η εξέλιξη: Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το ματς, καταφέρνοντας να φτάσουν στο 12-4, με μπροστάρηδες τους Γερομιχαλό και Λίποβι. Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν ιδιαίτερα καλός, ειδικά στην άμυνα και στο τέλος της περιόδου είχε δεχθεί ήδη 23 πόντους.

Σε ανάλογο σκηνικό και τα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Λίποβι να κάνει τα πάντα στην επίθεση του Προμηθέα. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +9 (38-29), όμως η είσοδος του Χαραλαμπόπουλου άλλαξε τις ισορροπίες. Ο νεαρός διεθνής έφτασε γρήγορα τους 9 προσωπικούς πόντους και κάπως έτσι η ομάδα του έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους (46-42), με το τέλος του ημιχρόνου.

Κράτησε το προβάδισμα αλλά δεν άντεξε

Με τον Χολ να μπαίνει στην εξίσωση, ο Προμηθέας κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ, παρά την άνοδο αρκετών παικτών του ΠΑΟΚ. Μάλιστα, όχι μόνο κατάφερε να μείνει μπροστά αλλά διατήρησε και μία καλή διαφορά (67-60), ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Η εμφάνιση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος ήταν σαφώς καλύτερη και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ. Οι ”ασπρόμαυροι” μπήκαν στην τέταρτη περίοδο και με σερί 9-0 έκαναν το 69-71, με τους Μαργαρίτη, Γκος και Πέτεγουεϊ να σκοράρουν κατά ριπάς.

Ο Προμηθέας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό του αντιπάλου του, που γρήγορα έφτασε στο +10 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Πού κρίθηκε: Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, ο ΠΑΟΚ πάτησε το γκάζι και έκανε το -7, +9! Λίγο αργότερα η διαφορά ξεπέρασε τους 10 και η νίκη ήταν υπόθεση των φιλοξενούμενων.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν ασταμάτητος με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ! Από κοντά και ο Φιλ Γκος επίσης με 21, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 46-42, 67-60, 79-91.