Παναθηναϊκός – κριτική: Comeback Ρίβερς κι άπαντες με το… μαχαίρι στα δόντια

2018-06-10T20:24:32+00:00 2018-06-10T20:37:19+00:00.

John Rammas

10/Jun/18 20:24

BASKET LEAGUE / ԅˉʏӠ/ ЁϠ- ϓ֐ (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ́ʑՄnjS / EUROKINISSI)

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη επί του Ολυμπιακού (73-58) στο ΟΑΚΑ στο Game 3 (2-1) των Τελικών στη Stoiximan.gr Basket League.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Ίσως ο πιο παρεξηγημένος παίκτης στον φετινό Παναθηναϊκό λόγω του στυλ του, το οποίο φαντάζει άνευρο (κι ήταν ορισμένες φορές), αλλά είναι σχεδόν πάντα αποτελεσματικό. Ο Τσάβι Πασκουάλ τον εμπιστεύτηκε για τα πρώτα 15:10 (6π., 3ρ., 1κλ.) και σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια, αφού έκανε τα πάντα και στις δύο άκρες του παρκέ. Δεν εκβίασε καμία προσπάθεια στην επίθεση, ενώ κέρδισε πολλές από τις εναέριες μονομαχίες. Έχασε για λίγο το double-double (9π. με 1/1δίπ., 1/3τρίπ., 4/8β., 10ρ.) δίπλα σε αρκετά άλλα καλούδια (2κλ., 2κοψ.) σε 34:15. Είχε και μόλις 1 λάθος.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Του πήρε καιρό, αλλά θύμισε σε πολλά τον παλιό, καλό Κέι Σι Ρίβερς. Εκμεταλλεύτηκε τα mismatches με τον Βασίλη Σπανούλη για να σκοράρει 6 πόντους (2/4 σουτ) στα πρώτα 10:49, ενώ είχε συμμετοχή και σε άλλους τομείς (1ρ., 1ασ., 1κλ.) με ξεχωριστή αναφορά στην άμυνα. Αν κι οι προσπάθειες ήταν πολλές, ήταν με διαφορά η καλύτερή του εμφάνιση (15π. με 4/7δίπ., 2/6τρίπ., 1/2β., 4ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 31:02) μετά από την επιστροφή του από τον τραυματισμό στον αριστερό ώμο κι όχι μόνο.

#5 Μάικ Τζέιμς
Μπήκε στο 9′ με το σκορ στο 18-9, αλλά ήταν επιπόλαιος στην εκτέλεση (0/3δίπ., 0/2β.) και δε βοήθησε στη συντήρηση της διαφοράς. Είχε μεν συμμετοχή στο παιχνίδι (2ρ., 3ασ.), αλλά τα πρώτα του 7:59 δεν ήταν όπως τα περίμενε ο ίδιος κι η ομάδα του. Σκόραρε τους πρώτους του πόντους στο 28′, αλλά τουλάχιστον συνέχισε ανοδικά από εκεί κι έπειτα (4π., 1ρ., 1ασ. στη γ’ περ.), για να ολοκληρώσει στους 14 πόντους (14,5π. πριν από το τζάμπολ σε 10 ντέρμπι “αιωνίων”) με 3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα (τρίποντο-ανάσα για το 67-55 στο 38′ κι ενώ είχε προηγηθεί 1-11 επιμέρους σκορ) και 2/4 ελεύθερες βολές σε 21:00. Τα 4 ριμπάουντ κι οι 5 ασίστ πρόσθεσαν στην εμφάνισή του, ενώ δεν υπέπεσε σε κανένα λάθος.

#11 Νίκος Παππάς
Ήρθε από τον πάγκο στο 17′ κι επέστρεψε οριστικά κι αμετάκλητα μετά από τα τελευταία 3:09 του πρώτου ημιχρόνου. Προσπάθησε να δώσει λύσεις, αλλά δεν τις βρήκε σε προσωπικό επίπεδο (0/1δίπ., 1ρ., 1ασ.) ως συνηθίζει.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Τζέιμς Γκιστ και ντέρμπι “αιωνίων” πάνε μαζί και παρότι έμεινε χαμηλά στο σκορ (5π., αλλά με λίγες προσπάθειες – 2/3δίπ., 1/2β.) ήταν από τους στυλοβάτες ακόμη μίας νίκης επί του Ολυμπιακού. Έκανε πολλή από τη βρώμικη δουλειά από τα πρώτα λεπτά κιόλας (1ρ., 2ασ., 1λ. στα πρώτα 8:52), ενώ ήταν συγκεντρωμένος στο στόχο σε κάθε επιστροφή στο παρκέ, ιδίως στην άμυνα, όπου ξεχωρίζει πάντα για το δυναμικό του παιχνίδι. Τη στατιστική του συμπλήρωσαν 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ (season-high σε όλες τις διοργανώσεις), 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 25:24.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Πήρε τη θέση του Τζέιμς Γκιστ στη ρακέτα στο 9′ (18-9), αλλά δεν έπαιξε για περισσότερα από 2:47. Ο αρχηγός αντιμετώπισε πρόβλημα με τον Τζαμέλ ΜακΛιν, ενώ στο σύντομο διάστημα της συμμετοχής του ο Παναθηναϊκός μέτρησε -7. Ένα φάουλ ήταν ό,τι πρόλαβε να κάνει όλο κι όλο.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Ανέλαβε την οργάνωση του παιχνιδιού στο 11′ και τα πήγε αρκετά καλά, εξού και τα 8:16, μέχρι να δώσει τη θέση του στον Νικ Καλάθη. Βοήθησε και στην εκτέλεση (5π. 2/2 σουτ, 1ρ., 1ασ.), αλλά με τον 29χρονο ομογενή πόιντ γκαρντ να έχει ανεβάσει την απόδοσή του στην τρίτη περίοδο δεν υπήρξε άλλος χρόνος για τον ίδιο.

#23 Ζακ Όγκουστ
Σηκώθηκε από τον πάγκο για τα τελευταία 3:09 του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν τα αξιοποίησε όπως είχε κάνει στο Game 2 στο ΣΕΦ. Ανέλαβε να ολοκληρώσει μία επίθεση, αλλά τον κέρδισε η επιπολαιότητα (0/1δίπ.), ενώ δε βοήθησε στο ριμπάουντ. Όλα άλλαξαν, όταν επέστρεψε στα μισά της τρίτης περιόδου ως αντι-Γκιστ και τον αναπλήρωσε αρκετά στην άμυνα με αντίπαλο τον Τζαμέλ ΜακΛιν κυρίως, ενώ βοηθούσε και στις αλλαγές. Μία καλή του άμυνα εξελίχθηκε σε αντιαθλητικό φάουλ του προσωπικού του αντιπάλου, αλλά η γνωστή του αστοχία στις ελεύθερες βολές (0/4β.) δεν του επέτρεψε να το εξαργυρώσει στο ακέραιο (τρίποντο του Νικ Καλάθη στην επαναφορά). Αποχώρησε με 5:56 να απομένουν υπό το χειροκρότημα του κόσμου για την προσπάθειά του (0/2δίπ., 0/4β., 4ρ., 1ασ., 1κλ. σε 11:49).

#24 Ματ Λοτζέσκι
Άρχισε αρκετά καλά (5π. με 2/3 σουτ, 2ρ., 1ασ. στα πρώτα 8:52), αλλά δεν επέστρεψε στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η τρίτη περίοδος δεν ήταν το ίδιο καλή (0/2τρίπ.), ούτε πήρε κάποια προσπάθεια στην τέταρτη. Προφανώς μπορούσε και καλύτερα, παρόλα αυτά η παρουσία του και μόνο στο παρκέ εγκυμονούσε κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα, ενώ συνέβαλε κι ο ίδιος σε αυτή της ομάδας του. Έπαιξε για 22:24 κι είχε 5 πόντους (1/2δίπ., 1/3τρίπ.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

#33 Νικ Καλάθης
Αν και δεν άρχισε με φόρα (3π. με 1/5 σουτ, 1/3β., 1ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ. στα πρώτα 10:49), συνέχισε για ακόμη μία φορά σε υψηλή ταχύτητα. Κι όποτε συμβαίνει αυτό, ο Παναθηναϊκός σπανίως έχει να ανησυχεί. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν η καλύτερή του περίοδος στο παιχνίδι, κάνοντας σε επίθεση κι άμυνα όλα αυτά που τον έχουν καθιερώσει ως ένα από τα κορυφαία πόιντ γκαρντ στην Ευρώπη.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Πήρε 6:02 στη δεύτερη περίοδο για να δώσει τις γνωστές λύσεις και βοήθειες στην άμυνα, αλλά έκανε και το κομμάτι του στην επίθεση (4π. με 2/2δίπ., 2φ. υπέρ από τους Σπανούλη & Ρόμπερτς). Αν δεν είχε κάνει κι ο ίδιος 3φ., ενδεχομένως να μην είχε γίνει αλλαγή πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Επέστρεψε για άλλα 4:40 στο τέλος της τρίτης περιόδου και μέχρι τα μισά της τέταρτης και συνέχισε non-stop το σχεδόν αλάνθαστο έργο του (7π. με 3/3δίπ., 1/2β. σε 10:42).