Παναθηναϊκός – κριτική: Πνευματικά αλλού, ό,τι πρόλαβε να βάλει ο Λοτζέσκι και τέλος (video)

2018-06-14T20:53:06+00:00 2018-06-14T21:05:58+00:00.

John Rammas

14/Jun/18 20:53

BASKET LEAGUE / ԅˉʏӠ/ ϓ֐ - ЁϠ(֙ԏÑVɁ: ÃŋǓ ӔϋǓ / EUROKINISSI)

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από την ήττα από τον Ολυμπιακό (92-76) στο ΣΕΦ στο Game 4 των Τελικών στη Stoiximan.gr Basket League.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Ήταν το πρόσωπο στη μη συγκέντρωση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, με τον Γιώργο Πρίντεζη να του δημιουργεί αρκετά προβλήματα και τον ίδιο να μην είναι σε θέση να ρεφάρει στην επίθεση (2π. με 1/3 σουτ, 1ρ., 2φ. στα πρώτα 7:45). Το σκηνικό επαναλήφθηκε σε κάθε του επιστροφή στο παρκέ και για 30:19 (3π. με 1/1δίπ., 0/2τρίπ., 1/3β., 4ρ., 1κλ., 2λ.), σε μία εμφάνιση παράδειγμα προς αποφυγή.

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Τα 2φ. τον έστειλαν γρήγορα στον πάγκο στην πρώτη περίοδο (μόλις 3:46 στο παρκέ), αλλά ούτως ή άλλως δεν ήταν σε θέση να συνεισφέρει στο διάστημα αυτό (0/1δίπ., 1λ.) και για πολλή ώρα. Σκόραρε για πρώτη φορά εντός πεδιάς στο 31′ (τρίποντο μετά από 0/3δίπ., 1/2β.) και γενικά δεν ήταν αυτός που θα άλλαζε τις ισορροπίες (6π. με 1/4δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β., 1ρ., 2λ. σε 24:15), ενώ υστέρησε και στην άμυνα.

#5 Μάικ Τζέιμς
Μπήκε στο 5′ και, με τη second unit (Λεκαβίτσιους, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου & Βουγιούκας) να είναι μαζί του για αρκετή ώρα, ήταν αυτός που κλήθηκε να τελειώσει τις περισσότερες επιθέσεις, αλλά χωρίς να είναι αποτελεσματικός (4π. με 1/5 σουτ, 1ρ., 1ασ., 1λ. σε 7:31 στο α’ ημίχ.). Πήρε μπρος στην τρίτη περίοδο (15π. με 1/3δίπ., 2/3τρίπ., 7/7β.), αλλά η αδυναμία του στην άμυνα πήρε πίσω πολλά από όλα όσα έκανε στην επίθεση και γενικά στο παιχνίδι (20π. με 2/9δίπ., 2/7τρίπ., 10/11β., 4ρ., 3ασ., 1κοψ., 1λ. σε 28:29).

#11 Νίκος Παππάς
Ήταν μία από τις τελευταίες επιλογές του Τσάβι Πασκουάλ στο πρώτο ημίχρονο κι αποδείχθηκε πως δεν ήταν κι η καλύτερη δυνατή. Μπήκε στο 15′ και βγήκε μετά από το 3:48 (0/1τρίπ., 1ρ.), με τα 3φ. να αποτελούν χαρακτηριστικό της επιπολαιότητάς του. Είδε από τον πάγκο όλη τη συνέχεια.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Ήταν από πιο αποτελεσματικούς (στην επίθεση μόνο) παίκτες του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο (6π. με 2/2δίπ., 2/3β., 2ρ., 1λ. στα πρώτα 8:55 και 10π. με 3/3δίπ., 4/5β., 2ρ., 1λ. σε 16:13 στο α’ ημίχ.), αλλά, με συνολική εικόνα να είναι κακή, το “+/-” του ήταν στο -20. Όχι πως δεν είχε κι αυτός τα προβλήματά του σε 29:49 (12π. με 4/6δίπ., 4/5β., 5ρ., 1κλ., 1κοψ., 1λ.), αν και το “υπήρχαν και χειρότερα” δεν αποτελεί δικαιολογία.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Χρησιμοποιήθηκε νωρίς (από το 9′) με τη second unit, αλλά δε γέμισε τη ρακέτα του Παναθηναϊκού, με τους 4π. του να αποτελούν προϊόν ενός σουτ από την κορυφή της ρακέτας και 2/2 ελεύθερων βολών. Προσπάθησε μεν (2ρ., 1κλ.), αλλά τα γρήγορα 3φ. τον έστειλαν πίσω στον πάγκο μετά από 3:47 και ποτέ ξανά στο παρκέ.

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Δεν έκανε σχεδόν τίποτα σε 6:20 από το 8′ και μετά στο πρώτο ημίχρονο (0/2δίπ. όλα κι όλα). To 4φ. του Νικ Καλάθη στο 27′ του έδωσε ακόμη μία ευκαιρία, μοίρασε 2ασ. μέχρι το 33′, αλλά γενικά δεν την αξιοποίησε στον απαιτούμενο βαθμό (0/3δίπ., 2ρ., 2ασ. σε 14:20).

#23 Ζακ Όγκουστ
Πήρε τα πρώτα του λεπτά στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αλλά δεν ήταν αυτός που θα έδινε στον Παναθηναϊκό το κάτι παραπάνω στη ρακέτα (βλ. άκυρη πιρουέτα στην πρώτη του προσπάθεια στο 33′). Επέστρεψε για σχεδόν άλλο τόσο, όταν όλα είχαν κριθεί (3π. με 0/1δίπ., 0/1τρίπ., 3/4β. σε 5:11).

#24 Ματ Λοτζέσκι
Έδειξε από το πρώτο του σουτ (1/1τρίπ.) πως είναι σε καλή κατάσταση, αλλά τα 2φ. (επιθετικά) στην επιστροφή στη δεύτερη περίοδο τον περιόρισαν αρκετά (3φ. σε 8:39 στο α’ ημίχ.). Ήταν αυτός που έβαλε τον Παναθηναϊκό στο κόλπο στην τρίτη περίοδο (3/3τρίπ., 1/1β. στα πρώτα 4′), αλλά το 4φ. στο 27′ ήταν σκέτη καταστροφή. Επέστρεψε στο τελευταίο 5λεπτο (85-71), για να ολοκληρώσει στους 16 πόντους (2/4δίπ., 4/6τρίπ.) δίπλα σε 4 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 19:33.

#33 Νικ Καλάθης
Άρχισε καλά σε εκτέλεση (5π. με 2/3 σουτ στα πρώτα 7:45), όχι και σε δημιουργία (1ασ. στο ίδιο διάστημα) και. χωρίς να είναι σε θέση να βάλει και τους συμπαίκτες του στο παιχνίδι (10π. με 4/7 σουτ., 1ασ. σε 15:44 στο α’ ημίχ.). ο Παναθηναϊκός μοιραία κυνηγούσε στο σκορ από την αρχή μέχρι το τέλος. Το 4φ. στο 27′ (3φ. στη γ’ περ., όλα στον Τζαμέλ ΜακΛιν, αφού οι αλλαγές έδιναν κι έπαιρναν εκατέρωθεν) δεν του επέτρεψε να κάνει πολλά περισσότερα (12π. με 5/8δίπ., 0/3τρίπ., 2/3β., 1ρ., 2ασ., 1κλ., 1λ. σε 27:44).

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Πάτησε παρκέ στο 8′ και για (σπαστά) 6:49 στο πρώτο ημίχρονο (0/2δίπ., 1ρ., 1ασ., 1λ.), προσέδωσε λίγη ενέργεια στην άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά όχι ως συνήθως. Δεν επέστρεψε στο δεύτερο.

#44 Ντίνος Μήτογλου
Ο Τσάβι Πασκουάλ τον έριξε στη μάχη στο 8′ και τον απέσυρε μετά από 5:03 με τη στατιστική του να καταγράφει 1 κλέψιμο όλο κι όλο.