Παναθηναϊκός – κριτική: Στο ύψος τους οι περισσότεροι, το… τερμάτισαν Γκιστ ΚΑΙ Παππάς!

2018-06-17T20:46:13+00:00 2018-06-17T20:57:46+00:00.

John Rammas

17/Jun/18 20:46

BASKET LEAGUE / 5ﲠԅˉʏӠ/ ЁϠ- ϓ֐ (֙ԏÑVɁ: ʙӔS ́ʑՄnjS / EUROKINISSI)

Διαβάστε στο Eurohoops την κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού μετά από τη νίκη τίτλου επί του Ολυμπιακού (84-70) στο ΟΑΚΑ στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι των Τελικών στη Stoiximan.gr Basket League.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

#0 Κρις Σίνγκλετον
Πήρε για πολλοστή φορά τα περισσότερα λεπτά από τον καθένα (35:04) και έκανε ό,τι μπορούσε για να τα κάνει να αξίζουν. Αντιμετώπισε προβλήματα από τον Γιώργο Πρίντεζη στα πρώτα λεπτά, αλλά τουλάχιστον ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ με 9 στα πρώτα 13:13 (συν 2π., 1κοψ., 1λ.) και 17 στο σύνολο! Του έλειψε “μόνο” το περιφερειακό σουτ, αλλά έκανε τόσες… δουλειές για να αναπληρώσει το κενό (9π. με 2/3δίπ., 0/4τρίπ., 5/6β., 2κλ., 1κοψ., 3λ.).

#3 Κέι Σι Ρίβερς
Δεν ήταν στην αρχική 5άδα αυτή τη φορά, αλλά τα 3φ. του Θανάση Αντετοκούνμπο τον πέρασαν γρήγορα στο παιχνίδι (στο 4′). Ωστόσο, δεν ήταν η βραδιά του (0/2 σουτ στα πρώτα του 10:12, ) κι έτσι κοίταξε να συνεισφέρει μέσω άμυνας, κάτι που έκανε σε ικανοποιητικό βαθμό. Σκόραρε τους πρώτους του πόντους αμέσως με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (34-35 στο 21′) κι ακόμη ένα τρίποντο, πιο… ξέγνοιαστο (72-55 στο 34′), αλλά γενικά έκανε περισσότερα στην άμυνα από ό,τι στην επίθεση (6π. με 0/4δίπ., 2/4τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 27:04).

#5 Μάικ Τζέιμς
Σηκώθηκε από τον πάγκο στο 8′ κι έκατσε πάλι σε αυτόν μετά από 9:30 γεμάτα επιπολαιότητα (άστοχο ανάποδο layup στην πρώτη του επαφή και δύο πουλήματα της μπάλας αργότερα), αν κι είχε 5 πόντους (2/4 σουτ) στο διάστημα αυτό. Επέστρεψε στα μισά της τρίτης περιόδου σαφώς πιο αποτελεσματικός, πολύ περισσότερο μετά από το buzzer beater τρίποντο (60-50 στο 30′), το οποίο έδωσε φτερά όχι μόνο στον ίδιο. Αδύναμος κρίκος αρκετές φορές στην άμυνα, αλλά είχε πώς να ρεφάρει στην άλλη επίθεση (18π. με 5/7δίπ., 1/3τρίπ., 5/6β., 2ρ., 3ασ., 1κλ., 2λ. σε 23:44).

#11 Νίκος Παππάς
Το 3φ. του Νικ Καλάθη τον έριξε στη μάχη στο 17′ και για τα τελευταία 3:05 του πρώτου ημιχρόνου. Στο διάστημα αυτό κέρδισε το 4φ. του Νίκολα Μιλουτίνοφ και το 2φ. του Βασίλη Σπανούλη και τα μετέτρεψε σε 3/4 ελεύθερες βολές. Από την επιστροφή του στο 29′ και μετά δεν μπορούσε να τον σταματήσει κανείς ούτε με φάουλ και με 11 γρήγορους πόντους (για το 69-54 στο 33′ οι τελευταίοι) ήταν αυτός που έκανε την αρχή του τέλους. Αποχώρησε στο 36′ μέσα σε αποθέωση (13π. με 3/3δίπ., 1/1τρίπ., 4/6β., 2ρ., 1λ. σε 10:32), ωστόσο ήταν ο παράγοντας Χ που καθόρισε εν πολλοίς την έκβαση του αγώνα.

#14 Τζέιμς Γκιστ
Είναι από αυτούς που ξέρουν πραγματικά τι εστί “ντέρμπι αιωνίων” και τι απαιτήσεις εγείρουν αυτά τα ματς. Το απέδειξε για πολλοστή φορά στην πράξη και την πλέον κατάλληλη στιγμή. Ήταν εξαιρετικός από την αρχή (4π. με 2/3 σουτ, 2ρ., 1λ. σε 7:15) σε οτιδήποτε τον αφορούσε και στις δύο άκρες του παρκέ, είτε αφορούσε αλλαγές στην άμυνα είτε να κάνει καλάθι τις πάσες των υπόλοιπών. Κάπως έτσι έφτασε να μετρήσει 11 πόντους με 4/6 δίποντα και 3/4 ελεύθερες βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και μόλις 1 λάθος σε 30:45.

#15 Ίαν Βουγιούκας
Πέρασε στο 8′ ως αντι-Γκιστ, έδωσε τις μάχες του κάτω από το καλάθι (2π. με 1/3δίπ. σε 5:04), αλλά μέχρι εκεί. Επέστρεψε για λίγο στην τρίτη περίοδο για ένα κλέψιμο στον Μπράιαν Ρόμπερτς κι έτσι συνέβαλε κι αυτός στο πρώτο +10 (57-47 στο 30′) στο παιχνίδι (2π. με 1/3δίπ., 0/1β., 1κλ. σε 5:56).

#19 Λούκας Λεκαβίτσιους
Πήρε 5:04 στη δεύτερη περίοδο, αλλά χωρίς δημιουργία (0ασ.) κι εκτέλεση (0/2δίπ.) ήταν και τα μοναδικά του μέχρι τέλους.

#23 Ζακ Όγκουστ
Είχε συμμετοχή στα τελευταία 1:02 του πρώτου ημιχρόνου χωρίς να κάνει κάτι το αξιοσημείωτο.

#24 Ματ Λοτζέσκι
Άρχισε γεμάτος όρεξη, αλλά είχε μόνο αυτή (0/2 σουτ, 1ρ., 1ασ. στα πρώτα 7:15). Ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο, η οποία ήταν κι η καλύτερη του Παναθηναϊκού. Το μοναδικό του εύστοχο τρίποντο αποδείχθηκε από τα πλέον καθοριστικά στο παιχνίδι (51-45 στο 29′). Ολοκλήρωσε στους 12 πόντους με 1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 7/9 ελεύθερες βολές, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κόψιμο και κανένα λάθος σε 24:00.

#33 Νικ Καλάθης
Ίσως από τα παιχνίδια που θέλει να ξεχάσει, αλλά μόνο σε ατομικό επίπεδο, αφού στο τέλος πανηγύρισε ακόμη ένα Πρωτάθλημα Ελλάδας. Δεν του βγήκε σχεδόν τίποτα από τα πρώτα λεπτά (4π. με 2/6 σουτ, 0/2β., 1ασ., 2κλ., 1λ., 2φ. στα πρώτα 14:16 και 3φ. μέσα σε 10″ στην επιστροφή του στο 17′) και δεν ανέβηκε ποτέ στον επιθυμητό ή απαιτούμενο για Game 5 βαθμό (9π. με 3/6δίπ., 1/4τρίπ., 0/2β., 1ρ., 1ασ., 2κλ., 3λ. σε 24:26). Από τις ελάχιστες φορές που όλα όσα έκανε στην άμυνα ήταν περισσότερα από αυτά στην επίθεση, είτε είχαν να κάνουν με την εκτέλεση είτε με τη δημιουργία. Άλλωστε, χρειάζεται ψάξιμο για να βρει κανείς πότε είχε πάλι μόλις 1 ασίστ όλη κι όλη.

#43 Θανάσης Αντετοκούνμπο
Επέστρεψε στην αρχική 5άδα μετά από την απουσία από το Game 4, αλλά δεν κατάφερε να δώσει πολλά, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο. Αιτία κι αφορμή οι αλλαγές στην άμυνα, οι οποίες τον έβγαλαν σε mismatches, τα οποία αντιμετώπισε με φάουλ (στον Μιλουτίνοφ και στον ΜακΛιν), ενώ από επιπολαιότητα έκανε κι άλλο ένα στον Βασίλη Σπανούλη, σύνολο τρία σε 3:03. Πρόλαβε, πάντως, να κάνει κι ένα φόλοου σε προσπάθεια του Τζέιμς Γκιστ και να του δώσει κι ένα έτοιμο καλάθι (2π. με 1/1δίπ., 1ρ., 1ασ.). Επέστρεψε στο 27′ με ενεργό ρόλο και στις δύο άκρες του παρκέ και μερίδιο στο χτίσιμο της διαφοράς μέχρι να αποβληθεί στο 33′ (4π. με 2/2δίπ., 2ρ., 1ασ., 2κοψ., 5φ. σε 8:03).

#44 Ντίνος Μήτογλου
Έδωσε στο 14′ τις πρώτες ανάσες στον Κρις Σίνγκλετον και προσπάθησε κυρίως στην άμυνα, όπου, όμως, δύο αλλαγές στον Βασίλη Σπανούλη τον βρήκαν να υποπίπτει σε ισάριθμα φάουλ. Δεν βρέθηκε με τη μπάλα στην επίθεση, πλην ενός αιφνιδιασμού, στον οποίο πήρε τη μπάλα σε λάθος χρόνο και την έχασε. Έπαιξε για 3:40 (1ρ., 1λ.) και ποτέ ξανά.