Προμηθέας: Νίκησε την Κύμη και κατέκτησε το τουρνουά της Λευκωσίας

2018-09-09T17:36:59+00:00 2018-09-09T19:39:48+00:00.

09/Sep/18 17:36

Ο Προμηθέας Πατρών νίκησε σε φιλικό παιχνίδι την Κύμη με 79-72 και κατέκτησε την πρώτη θέση σε τουρνουά που διεξήχθη, στην Λευκωσία της Κύπρου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 26-22, όμως οι παίκτες του Μάκη Γιατρά αντέδρασαν και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με 39-34.

Στο δεύτερο μέρος του φιλικού αγώνα στη Λευκωσία, οι Πατρινοί που ήταν η μεγάλη έκπληξη της περυσινής Basket League, διατηρούσαν ένα καλό προβάδισμα, μέχρι το τέλος και στο φινάλε πήραν την νίκη και… την πρώτη θέση του τουρνουά, με 79-72.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ο Δημήτρης Κατσίβελης με 13 πόντους, 5 ασίστ και 1 ριμπάουντ και ο Τόνι Μέιερ με ισάριθμους πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Από τη Κύμη, ξεχώρισε ο Κέλσι Μπάρλοου με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κάμφορ με ισάριθμους πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την αναμέτρηση, ωστόσο, δεν έλειψε η ένταση, αν και φιλικού χαρακτήρα, με τον τεχνικό των Πατρινών,Μάκη Γιατρά, να ξεπερνά τα εσκαμμένα διαμαρτυρόμενος για τα σφυρίγματα των διαιτητών, 3΄ πριν το τέλος του αγώνα. Αποτέλεσμα ήταν να αποβληθεί, απόφαση που δεν άρεσε καθόλου στον προπονητή του Προμηθέα που αρχικά δεν αποχωρούσε από το παρκέ. Αντ’ αυτού έφυγαν οι διαιτητές, προσωρινά, όμως, καθώς ο Μάκης Γιατράς μετά από λίγα λεπτά έντασης αποφάσισε να συμμορφωθεί και έτσι συνεχίστηκε χωρίς άλλα παρατράγουδα το παιχνίδι.

Οι δύο άλλες ομάδες που συμμετείχαν στο τουρνουά της Λευκωσίας, μαζί με Προμηθέα Πατρών και Κύμη, ήταν η ΑΕΚ Λάρνακας και ο Κεραυνός Στροβολού.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 34-39, 56-59, 72-79

Photo Credit: Promitheas Bc Facebook