Προμηθέας: Με καλή άμυνα “λύγισε” σε φιλικό το Ρέθυμνο

2018-09-18T22:36:35+00:00 2018-09-18T22:36:35+00:00.

18/Sep/18 22:36

хȕ̍Ϡ- БόLjŁӠЁԑS / ։ˉʏ (֙ԏÑVɁ: ̏ԉύ ԅL)

Ο Προμηθέας Πατρών κέρδισε με 79-71 το Ρέθυμνο, σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο του τουρνουά “Συμεών Μαυροσκούφης”.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Κρητικοί ήταν καλοί στην επίθεση τους και δεν άφησαν τον Προμηθέα, να πάρει μία μεγάλη διαφορά στο σκορ (42-40), παρότι και οι Πατρινοί ήταν εύστοχοι.

Στο δεύτερο όμως μέρος στην “Πυλαία”, οι παίκτες του Μάκη Γιατρά “έσφιξαν” την άμυνα τους, συνεχίζοντας μάλιστα να κυκλοφορούν καλά την μπάλα στην επίθεση και στην τρίτη περίοδο η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο +15 (70-55). Το τέλος του ματς βρήκε τους τυπικά φιλοξενούμενους να κερδίζουν με 79-71 και να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, Ο Μιχάλης Τσαϊρέλλης με 14 πόντους, ο Ελις με 12 και ο Νίκος Γκίκας με 11 πόντους. Από το Ρέθυμνο, ξεχώρισε ο Ντέιβις που σημείωσε 15 πόντους και ήταν και πρώτος σκόρερ του φιλικού.

Πλέον ο Προμηθέας Πατρών, με τη νίκη του προκρίνεται στον τελικό του τουρνουά, όπου και θα αντιμετωπίσει αύριο (19/9), τον ΠΑΟΚ που κέρδισε τον Κολοσσό Ρόδου.