ΑΕΚ: Μπήκε με το… δεξί στα φιλικά της Κωνσταντινούπολης! (photos)

2018-09-23T18:13:57+00:00 2018-09-23T18:13:57+00:00.

23/Sep/18 18:13

Μία σπουδαία φιλική νίκη στην Κωνσταντινούπολη, πήρε η ΑΕΚ απέναντι στη Μπάνβιτ τη οποία κέρδισε με 83-78, παίζοντας καλό μπάσκετ κατά διαστήματα.

Από την αρχή του φιλικού, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ όμως, να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα (19-18). Στο φινάλε του πρώτου μέρους, η “ένωση” πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 36-33, με την επίθεση της να λειτουργεί αρκετά καλά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν εξαιρετική και επέβαλλε απόλυτα τον ρυθμό της στο παρκέ, με την διαφορά να φτάνει το +11 (61-50) και τη ΑΕΚ να βρίσκεται κοντά στην φιλική νίκη.

Στην τελευταία περίοδο, η Μπάνβιτ αντέδρασε, όμως η κάτοχος του Basketball Champions League διατήρησε το προβάδισμα της, παρά τα “σκαμπανεβάσματα” στην απόδοση της και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 83-78.

Κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα ήταν, ο Ρόμπερσον με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ο Σάκοτα με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Χάρης Γιαννόπουλος με 11 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 33-36, 50-61, 78-83

ΑΕΚ: Ξανθόπουλος, Σάκοτα 12, Ματσιούλις, Μέις 7, Λαρεντζάκης 10, Μωραίτης 1, Γκρίφιν 8, Σαντ Ρος, Ρογκαβόπουλος 5, Ρόμπερσον 14, Γιαννόπουλος 11, Χάντερ 6

Μπάνβιτ: Πέρεζ 10, Θόρτον 3, Τσελμουσούρ, Ολιβερ, Οσμάνι, Γκετσίμ 12, Μόργκαν, Οντσέλ 7, Ακιέλ 7, Μπίρτσεβιτς 10, Χέιζελ 11, Ατάρ 18

Photo Credit: Banvit twitter