Προμηθέας Πατρών: “Άλωσε” την Ρόδο και μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα!

2018-10-06T16:44:44+00:00 2018-10-06T18:54:02+00:00.

06/Oct/18 16:44

BASKET LEAGUE / ʏˏӓϓ - БόLjŁӠ(֙ԏÑVɁ: ׁчӠƁ̐ŔϕˁӠ/ EUROKINISSI)

Με ένα σπουδαίο διπλό, ξεκίνησε την φετινή Basket League, ο Προμηθέας Πατρών κερδίζοντας άνετα μέσα στην Ρόδο τον Κολοσσό με 83-68, χάρη στο εκπληκτικό του τρίτο δεκάλεπτο.

Το πρώτο ημίχρονο στην Ρόδο, ήταν ντέρμπι με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, όμως όλα κρίθηκαν στην τρίτη περίοδο, όπου η ομάδα του Μάκη Γιατρά με ένα απίστευτο επιθετικό ξέσπασμα και σερί 20-2 (!), πήρε προβάδισμα 16 πόντων “κλειδώνοντας” το μεγάλο διπλό.

Πλέον ο Προμηθέας Πατρών συγκεντρώνεται στην πρεμιέρα του στο Basketball Champions League, εκτός έδρας με την Οστάνδη (10/10), ενώ ο Κολοσσός Ρόδου το επόμενο Σάββατο θα ταξιδέψει στην Αθήνα (13/10), όπου και θα παίξει κόντρα στον Χολαργό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Το παιχνίδι

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του, με καμία ομάδα να μην μπορεί να προηγηθεί και το σκορ να είναι ισόπαλο στο 10-10 (στο 4′). Οι γηπεδούχοι κέρδισαν αντιαθλητικό φάουλ και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 19-16 (στο 8′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-18 υπέρ του Κολοσσού Ρόδου.

Στην δεύτερη περίοδο στην Ρόδο, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα διατηρούσαν με άνεση ένα καλό προβάδισμα (31-26 στο 12′), με τον Προμηθέα να έχει σημαντικό πρόβλημα στην άμυνα. Οι Πατρινοί με μικρό σερί 5-0 ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 31-31 (στο 14), ξεδιπλώνοντας την ποιότητα τους στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι με συνολικό επιμέρους σκορ 13-4 γύρισαν πλήρως το ματς και προηγήθηκαν με 39-35 (το 17′), ενώ το πρώτο μέρος έληξε με 43-41.

“Πάρτι” του Προμηθέα στην τρίτη περίοδο

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ξεκίνησε με, τους Ροδίτες να κάνουν ένα μικρό σερί 4-0 και να μην επιτρέπουν στο Προμηθέα να σκοράρει για 3 λεπτά, με αποτέλεσμα να προηγηθούν ξανά με 45-43 (στο 23′). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν όμως άμεσα και με δικό τους σερί 8-0, πήραν ξανά το προβάδισμα με 51-45 (στο 25′). Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +16 (63-47 στο 28′) για τον Προμηθέα, με τρίποντο του Χολ και συνολικό σερί 20-2! Η τρίτη περίοδο έληξε, τελικά με 68-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα στο “Βενετόκλειο”, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να δυναμώσουν την άμυνα τους και να μειώσουν στο σκορ, όμως δεν και εκείνοι δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα (68-53 στο 33′).  Περίπου 5′ λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν 74-60, με τον Προμηθέα να είναι πάρα πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο διπλό. Στο τελευταίο τρίλεπτο, όλα είχαν κριθεί με την διαφορά στο +13 (78-65) και τον Κολοσσό να μην μπορεί να αμυνθεί σωστά. Τελικό σκορ στην Ρόδο 83-68, με τον Προμηθέα Πατρών να παίρνει ένα μεγάλο και σημαντικό διπλό.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Προμηθέας του Μάκη Γιατρά με συνολικό σερί 20-2 και πολλά τρίποντα, “εκτόξευσε” την διαφορά στο +16 και ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο… καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ήταν εξαιρετικός για τους Πατρινούς, έχοντας 17 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ και ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν πολύ καλός με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-43, 51-68, 68-83

Τα στατιστικά του Κολοσσού:

Τα στατιστικά του Προμηθέα:

Οι δηλώσεις των προπονητών μετά το τέλος του αγώνα:

Βετούλας: “Αρχικά, να δώσω συγχαρητήρια στον Μάκη και τον Προμηθέα για τη νίκη. Ήταν 100% δίκαιη. Προσπαθήσαμε στο πρώτο ημίχρονο, που είχαμε πιο καθαρό μυαλό, να χτυπήσουμε επιθετικά εκεί που θέλαμε. Δεν είχαμε το ίδιο καθαρό μυαλό σε περιπτώσεις που “πουλούσαμε” την μπάλα εύκολα. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρόλο που βρεθήκαμε μπροστά με ένα 4-0, ακολούθησε ένα πολύ κακό εξάλεπτο. Νομίζω ευστόχησαν σε επτά τρίποντα και ήταν καλά σουτ, δεν ήταν τυχερά. Αλλά, εμείς κάναμε αυτό που δεν έπρεπε να κάνουμε. Είχαμε πει να μην ανοίξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού και να πάμε χαμηλά το σκορ. Θεωρώ αυτό το εξάλεπτο μας κόστισε και ό,τι προσπάθεια και να κάναμε μετά, παρά τη διάθεση που είχαν τα παιδιά για να πιέσουν, ήταν δύσκολο γιατί ο Προμηθέας έχει την ικανότητα και την εμπειρία και έτσι νίκησε δίκαια.

Σίγουρα δεν είχαμε και τον Άσκα στο 100% λόγω προβλήματος που είχε χθες και έτσι δεν μπόρεσε να μας βοηθήσει. Κοιτάμε τη συνέχεια, να προετοιμαστούμε, να είμαστε ανταγωνιστικοί και να νικήσουμε τα παιχνίδια που θέλουμε. Καλή συνέχεια στον Προμηθέα σε Ελλάδα και Ευρώπη”.

Γιατράς: “Ηταν το ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος. Κάθε πρεμιέρα κρύβει δυσκολίες και εκπλήξεις. Να ευχηθώ καλή χρονιά, υγεία τους αθλητές, στους παράγοντες και τους προπονητές. Ως προπονητής, αυτό είναι το 23ο ξεκίνημα που κάνω, μπορεί να ήμουν σε πιο χαμηλές κατηγορίες και σας διαβεβαιώ ότι το άγχος είναι ίδιο κάθε φορά που ξεκινάς. Καλή δύναμη στους προπονητές, γιατί είναι μεγάλος και μακρύς ο δρόμος. Για το παιχνίδι, είχαμε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, γιατί ο Κολοσσός μας έβαλε δύσκολα.

Θα μπορούσε να μας είχε φύγει το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Άνοιξε ο ρυθμός και έβαλε εύκολα καλάθια ο Κολοσσός, είχε και ευστοχία στα τρίποντα, ενώ εμείς δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα, ενώ κουράστηκε η ομάδα του Κολοσσού, αφού εμείς έχουμε μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ. Ήμασταν πολύ εύστοχοι στα τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ποσοστό 50% και νομίζω ότι στο τέλος νικήσαμε εύκολα. Να ευχηθώ στον Νίκο καλή χρονιά, καλή δύναμη και να πετύχει τους στόχους του”.
Photo Credit: Eurokinissi