Περιστέρι: Ονειρεμένη επιστροφή κόντρα στην προβληματική ΑΕΚ (video)

2018-10-06T18:57:00+00:00 2018-10-06T20:23:33+00:00.

Giannis Askounis

06/Oct/18 18:57

Το Περιστέρι δήλωσε πάλι… παρών στην Basket League κερδίζοντας με 83-80 την ΑΕΚ στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν το φαβορί της αναμέτρησης της 1ης αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του ελληνικού πρωταθλήματος, αλλά απογοήτευσαν με την παρουσία τους στο Περιστέρι, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφεραν μεν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, αλλά δεν είχαν αρκετό χρόνο στη διάθεσή τους για μία απίθανη ανατροπή. Εν τέλει, το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Εξέλιξη αγώνα

Οι “κυανοκίτρινοι” κυριάρχησαν στο πρώτο 20άλεπτο, το οποίο ολοκλήρωσαν με υπέρ τους 44-25. Βρέθηκαν πίσω με 5-0 στο ξεκίνημα του πρώτου τους ματς στην κορυφαία τη τάξει κατηγορία της χώρας μας σε πέντε χρόνια, αλλά κυρίως στη δεύτερη περίοδο φανέρωσαν μεγαλύτερο πάθος, όπως έδειξε το 25-13 στα ριμπάουντ, ενώ μοίρασαν 10 ασίστ αντί τεσσάρων της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα των φιλοξενούμενων ήταν πολύ καλύτερη. Ωστόσο, η άνοδος των παικτών του Λούκα Μπάνκι στα ποσοστά ευστοχίας και η βελτίωση στην άμυνα δεν ήταν αρκετά για την ανατροπή του -21, μέγιστη διαφορά υπέρ του Περιστερίου. Η διαφορά κατέβηκε μέχρι τους δύο πόντους στο τελευταίο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και πήραν τη νίκη.

Παίκτης-Κλειδί

Ο Ράιαν Χάροου πέτυχε εννέα πόντους στο πρώτο 10άλεπτο θέτοντας τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα, αλλά δεν έμεινε εκεί. Με οκτώ στην τελευταία περίοδο, ο 27χρονος Αμερικανός πόιντ γκαρντ διασφάλισε τη μεγάλη νίκη για την ομάδα του. Ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 9/10 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ενώ “έγραψε” επίσης έξι ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σε 28:41.

“Τιμωρός” Βασιλόπουλος

Με δύο καθοριστικά τρίποντα και συνολικά 12 πόντους συνέβαλε στη νίκη ο μέχρι πρότινος παίκτης της “βασίλισσας”, Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Από την άλλη ξεχώρισε ο Ζέιβερ Ρατάν-Μέιζ με 22 πόντους και οκτώ ασίστ, ενώ ο Ντούσαν Σάκοτα (5 π.) συμπλήρωσε 400 δίποντα στην Basket League και ο Γιόνας Ματσιούλις (13 π., 7 ρ.) εκατό. Εκτός έμειναν οι τραυματίες Χάουαρντ Σαντ-Ρος και Βασίλης Ξανθόπουλος.

Πού κρίθηκε;

Η πολύ κακή αγωνιστική παρουσία του “δικέφαλου” στο πρώτο 20άλεπτο έκρινε τον νικητή του αγώνα. Βέβαια απαιτήθηκε μεγάλη προσπάθεια του Περιστερίου στο δεύτερο, ώστε να διατηρήσει τα κεκτημένα. Μένει να δούμε πόσες ακόμα “ζημιές” θα κάνουν φέτος οι νεοφώτιστοι και αν η συνολική εικόνα της ΑΕΚ θα είναι καλύτερη στα επόμενά της παιχνίδια.

Δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80.
Διαιτητές: Παπαπέτρου. Παναγιώτου και Μαγκλογιάννης.