Ολυμπιακός: Υπερηχητικός στο πρώτο… “έσβησε” στο δεύτερο!

2018-10-07T17:51:47+00:00 2018-10-07T18:03:23+00:00.

07/Oct/18 17:51

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - ׏ˁуϓ (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός του Ντέιβιντ Μπλατ, έκανε ποδαρικό στην Basket League με άνετη νίκη, κερδίζοντας στο ΣΕΦ τον Χολαργό με 88-78, παίζοντας πολύ όμορο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος εμφανίστηκε αρκετά διαφοροποιημένος.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε πως δεν είναι ακόμα έτοιμη, αφού παρουσίασε δύο πρόσωπα στο παιχνίδι, ένα εξαιρετικό στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας 58 πόντους και ένα όχι τόσο καλό στο δεύτερο μέρος, ειδικά στην πολύ κακή του τρίτη περίοδο.

Αναλυτικά τα στατιστικά του παιχνιδιού

Πλέον ο Ολυμπιακός, μετά την νικηφόρα πρεμιέρα στο ελληνικό πρωτάθλημα και στο Κύπελλο Ελλάδας κόντρα στον Χολαργό, ετοιμάζεται για την εκτός έδρας του πρεμιέρα και στην Ευρωλίγκα, κόντρα στην Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Από την άλλη πλευρά, ο Χολαργός έδειξε με την σημερινή του εμφάνιση, πως διαθέτει μία πολύ καλή και ανταγωνιστική ομάδα και θα μπορέσει να κοντράρει όλες τις ομάδες, παρά την απειρία από τα “σαλόνια” της Α1, ενώ έδειξε πως διαθέτει και έναν καλό ελληνικό κορμό.

Το παιχνίδι

Ισορροπία και “ερυθρόλευκο” προβάδισμα στο ξεκίνημα

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε από νωρίς με 13-4 (στο 4′), με τον Μιλουτίνοφ να έχει ήδη 7 πόντους. Ο Χολαργός με τους Λοβ και Γιάνκοβιτς να σκοράρουν συνεχώς, με εντυπωσιακό σερί 9-0 ισοφάρισε σε 13-13 (στο 7′). Οι γηπεδούχοι απάντησαν και προηγήθηκαν ξανά με 17-16 (στο 8′), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +5 (27-22).

Επίθεση “φωτιά” για Ολυμπιακό και… νίκη από νωρίς!

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκαν με στόχο να αυξήσουν το προβάδισμα τους και να παίξουν πιο γρήγορο, κάτι που κατάφεραν παίρνοντας διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (36-24 στο 13′). Με επιμέρους σκορ 15-4, οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με +16 (42-26 στο 15′) και έδειξαν πως “κλείδωναν” από νωρίς την νίκη. Η διαφορά έφτασε ακόμα για τον Ολυμπιακό και στο +19 (51-32 στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 58-36 και τον Μιλουτίνοφ να είναι εξαιρετικός με 16 πόντους ήδη στο παιχνίδι.

Μεγάλο come back Χολαργού με τρομερή άμυνα

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τους γηπεδούχους να έχουν ρίξει “ταχύτητα” και τον Χολαργό να προσπαθεί να μειώνει με επιμέρους σκορ 15-5 στο -12 (63-51 στο 25′). Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη, έπαιζε εξαιρετικά “αιφνιδιάζοντας” τον Ολυμπιακό και μείωσε ακόμα περισσότερο σε 63-56 (στο 27′), με σερί 20-5!  Οι “κόκκινοι” τελικά έκλεισαν την τρίτη περίοδο, μόλις με 6 πόντους προβάδισμα (70-64).

“Καθάρισε” στο τέλος την νίκη ο Ολυμπιακός

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ έκαναν ένα γρήγορο σερί 6-0 και απέκτησαν ξανά διψήφιο προβάδισμα (76-64 στο 33′). Οι γηπεδούχοι έπαιζαν δυνατά στην άμυνα και ουσιαστικά είχα “κλειδώσει” την νίκη, με επιμέρους σκορ 11-3 και υπέρ τους διαφορά 14 πόντων (81-67 στο 35′).

Στο τελευταίο τρίλεπτο, όλα είχαν κριθεί, με τον Χολαργό πάντως να “παλεύει” για να μειώσει στο σκορ (81-72). Τελικά στο φινάλε, οι “ερυθρόλευκοι” πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, στο πρωτάθλημα κόντρα στον Χολαργό με 88-78 και πλέον επικεντρώνονται στις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις.

Που κρίθηκε: Στην δεύτερη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 15-4, αύξησε την υπέρ του διαφορά στο +16 (42-26), παίζοντας γρήγορο και όμορφο μπάσκετ, με αποτέλεσμα η… υπόθεση νίκη να τελειώσει από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Μάλιστα η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +21, ενώ παρά την μείωση του σκορ στο -6 από τον Χολαργό στο τρίτο δεκάλεπτο, όλα είχαν κριθεί από νωρίς.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίος για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ κάνοντας μάλιστα και ρεκόρ καριέρας, ενώ πολύ καλοί για τον Ολυμπιακό ήταν ο Αξέλ Τουπάν με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ουίλιαμς-Γκος με 15 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78