“Απέδρασε” από την Νέα Σμύρνη η Κύμη σε ένα πραγματικό ντέρμπι

2018-10-07T19:16:15+00:00 2018-10-07T19:19:06+00:00.

Stelios Toromanidis

07/Oct/18 19:16

Νικηφόρο ξεκίνημα στην Basket League για την Κύμη που “λύγισε” εκτός έδρας με 93-89 τον σκληροτράχηλο Πανιώνιο σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Της Eurohoops Team Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Οι Ευβοιώτες από τα μέσα της τρίτης περιόδου και έπειτα είχαν συνεχώς το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσαν να εξασφαλίσουν την νίκη λόγω των συνεχών επαναφορών του Πανιωνίου στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά από την γραμμή των βολών έκρινε την επικράτηση.

Διακύμανση του αγώνα

Πραγματικό ντέρμπι από το πρώτο λεπτό και καθόλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο αγώνας, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Αμφότερες εκτελούσαν με πολύ καλά ποσοστά στα εντός πεδιάς έχοντας τους Σινγκλέρ (Πανιώνιος) και Ουμπιλά (Κύμη) να ηγούνται στο σκοράρισμα.

Η μεγαλύτερη διαφορά για του γηπεδούχους μέχρι το 20′ ήταν αυτή των τεσσάρων πόντων (20-16 στο 8′ και 22-18 στο 9′), ενώ η ομάδα του κόουτς Καστρίτη από την πλευρά της προηγήθηκε μέχρι και έξι πόντους (33-27 στο 15′).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εξαιρετικά για τον Πανιώνιο που με 14-6 σερί πήρε το προβάδισμα με +7 (57-50) στο 25′ έχοντας κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Σινγκλέρ, Χάρις, Τέιλορ και Μπέρι στο σκοράρισμα, ενώ ο Δίπλαρος οργάνωνε το παιχνίδι. Η απάντηση για την Κύμη ήταν άμεση και αποτελεσματική, καθώς με 15-2 σερί ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά για έξι πόντους (65-59). Μπροστάρης για τους φιλοξενούμενους στο συγκεκριμένο σημείο ήταν ο Ουάσινγκτον με 12 πόντους.

Ο Ουμπιλά με σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στους φιλοξενούμενους (77-70 στο 34′), αλλά οι Τέιλορ και Σινγκλέρ μείωσαν για την ομάδα του κόουτς Χουγκάζ στους τρεις (79-76 στο 36′). Μάλιστα με δίποντο του Μπέρι η διαφορά μειώθηκε στον έναν πόντο (81-80 στο 38′). Η Κύμη δεν έχασε παρόλα αυτά το προβάδισμα μέχρι το φινάλε και πήρε την νίκη.

Παίκτης-Κλειδί

Ο ΝτεΒόν Ουάσινγκτον με 23 πόντους (4/4 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο φόργουορντ της Κύμης ήταν κομβικός στην τρίτη περίοδο όπου η ομάδα του ανέτρεψε τον αγώνα και πήρε το προβάδισμα.

Σημείο-Κλειδί

Η Κύμη πιέστηκε πολύ αλλά εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο αγώνα λόγω της ψυχραιμίας των παικτών της από την γραμμή των ελευθέρων βολών στο φινάλε, όσο και από την καλή τους άμυνα.

Δεκάλεπτα: 22-20, 43-44, 59-65, 93-89.