Μεγάλο “διπλό” του Λαυρίου στο Ρέθυμνο με σούπερ Λούντζη, Κουζέλογλου

2018-10-13T16:51:59+00:00 2018-10-13T20:09:52+00:00.

Stelios Toromanidis

13/Oct/18 16:51

Την παρθενική του νίκη στην φετινή Basket League πέτυχε το Λαύριο που επικράτησε εκτός έδρας με 77-72 του Ρεθύμνου.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ήταν πίσω στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξαν την ποιότητα του ρόστερ που διαθέτουν και με εντυπωσιακό φινάλε πήραν το “διπλό”, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ρεθύμνου να μείνει χωρίς νίκη έπειτα από τις δυο πρώτες αγωνιστικές.

Διακύμανση αγώνα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά τον αγώνα στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη” και με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Αμερικανούς Κλάντον, Μπαρτ Τζούνιορ και Μπρέισι Ντέιβις κατάφεραν να πάρουν και διψήφιες διαφορές (17-7 στο 9′ και 20-10 στο 11′).

Η ομάδα του κόουτς Σερέλη αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Κουζέλογλου να έρχεται φουριόζος από τον πάγκο και να προσθέτει 9 πόντους και 6 ριμπάουντ. Αποτέλεσμα ήταν ένα 21-10 σερί του Λαυρίου που βρέθηκε μπροστά στο σκορ (31-30) στο 17′. Το Ρέθυμνο ξαναπήρε το προβάδισμα αμέσως και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενο με 38-36 παίρνοντας περισσότερα πράγματα από τους βασικούς του.

Με καθυστέρηση λίγων λεπτών λόγω πτώσεως του φωτισμού οι δυο ομάδες επανήλθαν για το δεύτερο μέρος. Το παιχνίδι είχε αρκετά υψηλό ρυθμό εκατέρωθεν, όμως η εξαιρετική εμφάνιση των Μπαρτ Τζούνιορ και Μπρέισι Ντέιβις συντηρούσε την ομάδα του κόουτς Μυκογιάννη μπροστά στο σκορ καθόλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου με μικρές διαφορές. Στο 27′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7 πόντους (60-53), όμως ένα σερί 7-1 του Λαυρίου μείωσε την διαφορά (61-60) στο 30′.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα λεπτά. Με 6 συνεχόμενους πόντους του Λούντζη, φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +4 (71-67) στο 36′, όμως ο Γκάιτον με τρίποντο μείωσε σε 73-72 στο 37′. Το Λαύριο έμεινε συγκεντρωμένο και μπόρεσε να πάρει την νίκη με 77-72.

Παίκτης Κλειδί

Αν και ο Γιάννης Κουζέλογλου είχε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο MVP του αγώνα ήταν ο Μιχάλης Λούντζης που σημείωσε 11 πόντους (τους 8 στο τελευταίο δεκάλεπτο), 3 ασίστ και 4 ριμπάουντ όντας ο σημαντικότερος παίκτης των νικητών στο φινάλε του ματς.

Σημείο Κλειδί

Το επιμέρους 17-11 στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την νίκη στο Λαύριο που έπαιξε αρκετά καλή άμυνα και είχε σωστές επιθετικές επιλογές.

Δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77.

Στατιστικά του Ρεθύμνου:

Στατιστικά του Λαυρίου:

Οι δηλώσεις του κόουτς, Μυκονιάτη μετά το ματς: “Είχαμε πει από το ξεκίνημα ότι το παιχνίδι δε θα είναι εύκολο. Σαφώς κανένα ματς δεν είναι εύκολο. Οι δικοί μας αθλητές δεν έχουν την εμπειρία από την ελληνική πραγματικότητα και αυτό φάνηκε ξεκάθαρα στο τελευταίο πεντάλεπτο του παιχνιδιού.

Δε δείξαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση, ενώ ελέγχαμε το παιχνίδι. Χάσαμε πολλά ριμπάουντ, με τον αντίπαλο να έχει 15 επιθετικά και 14 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες”.

Οι δηλώσεις του Χρήστου Σερέλη, μετά τον αγώνα: “ήμερα πετύχαμε μία πολύ σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα. Είναι όντως πολύ σημαντική γιατί προερχόμαστε από την εντός έδρας ήττα από τον Άρη και λόγω της φρέσκιας και νεανικής ομάδας που έχουμε η αντίδραση ήταν πολύ σημαντική.

Καταφέραμε και κάναμε ένα «διπλό» που ίσως αποδειχθεί πολύ σημαντικό για τη συνέχεια και τους στόχους που έχουμε θέσει. Θέλω να συγχαρώ όλους τους παίκτες μας. Άπαντες προσέφεραν και έδωσαν ό,τι μπορούσαν, τηρώντας αυτά που ζητήσαμε. Ο καθένας βοήθησε λίγο ή πολύ για αυτή τη νίκη. Καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο”.

Photo Credit: Eurokinissi