Παναθηναϊκός: Επεισοδιακή νίκη επί του εξαιρετικού Άρη (videos)

2018-10-13T18:58:09+00:00 2018-10-13T20:06:56+00:00.

13/Oct/18 18:58

Ο Άρης πάλεψε όσο μπορούσε και πίεσε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος με την εμπειρία και την κλάση του Καλάθη στο τέλος πήρε τη νίκη (70-84) σε ένα παιχνίδι με μπόλικη ένταση και αποβολή των Αγγέλου και Πασκουάλ που παραλίγο να έρθουν στα χέρια!

Ο Παναθηναϊκός ανηφόρισε στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Άρη δύο 24ωρα μετά τη νίκη επί της Μακάμπι και λίγο πριν τη διπλή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα, με Μπάγερν στο Μόναχο (16/10) και Γκραν Κανάρια στο ΟΑΚΑ (18/10) και για να επικρατήσει έζησε καταστάσεις… ντέρμπι!

Οι πρωταθλητές πήραν τη νίκη για να κάνουν το 2/2 στην Basket League, παρότι έπαιξαν με τη φωτιά στην τέταρτη περίοδο, όταν είδαν το +17 να μειώνεται ως και το +5, με τους γηπεδούχους να κάνουν σπουδαία εμφάνιση και προσπάθεια να πάρουν ό,τι καλύτερο από αυτό το παιχνίδι.

Ο Γκιστ έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί, ο Παπαγιάννης που πήρε χρόνο συμμετοχής στο αρχικό σχήμα, φορτώθηκε νωρίς με φάουλ και οι “πράσινοι” με τους Λεκαβίτσιους (9π., 6ασ.), Τόμας (15π.), Λοτζέσκι (11π.) και στο τέλος με Καλάθη (6ασ.) και Λάνγκφορντ (14π.) πήραν αυτό που ήθελαν, χωρίς τον Πασκουάλ στον πάγκο, αφού ο Καταλανός αποβλήθηκε μετά τον καυγά με τον Αγγέλου στο πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Αρης πάλεψε γενναία και επέστρεψε από το -17 για να διεκδικήσει τη νίκη στην τέταρτη περίοδο, με τους Μποχωρίδη (11π.), Μπελ (11π.), ΜακΓκι (10π., 6ριμπ.) να ξεχωρίζουν και να κερδίζουν δικαίως το χειροκρότημα του κόσμου που έδωσε βροντερό παρών στο “Nick Galis Hall”.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Παναθηναϊκός παρά τα τρία πολύ γρήγορα φάουλ του Παπαγιάννη, μπήκε με διάθεση να ανοίξει την ψαλίδα από νωρίς (2-8), ωστόσο ο Αρης με Μποχωρίδη και Λάκι Τζόουνς επανήλθε άμεσα (10-10), ωστόσο όλα επισκιάστηκαν από την μεγάλη ένταση ανάμεσα σε Αγγέλου και Πασκουάλ, οι οποίοι αποβλήθηκαν μετά τον διαπληκτισμό τους!

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (17-22) και στα πρώτα 4,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου άφησαν άποντο τον Άρη για να χτίσουν +17 (17-34). Μποχωρίδης και Μπελ με κάποια σουτ μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά (34-43), αλλά ο Τόμας ολοκληρώνοντας τα 3/3 τρίποντα που μέτρησε στο πρώτο 20λεπτο, διαμόρφωσε το 34-46 (20′).

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν στον ρυθμό που ήθελαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Λεκαβίτσιους να κάνει καλή δουλειά στην οργάνωση και τον ΜακΓκι να κάνει όση ζημιά μπορεί μέσα από τη ρακέτα για τον Άρη, ως το 53-67 (30′).

Ο ΜακΓκι ήταν μόνιμη λύση για τους γηπεδούχους, κερδίζοντας τις περισσότερες μάχες στα καλάθια, ενώ με τον Χάρις η απόσταση μειώθηκε στο -7 (62-69, 34′)!

Ο Λάκι Τζόουνς απόρροια της αμυντικής πίεσης και των επιπόλαιων επιλογών αύξησε το σερί σε 9-0 (64-69, 35:30”) για να δημιουργηθούν καταστάσεις ντέρμπι! Ετσι, ο Καλάθης πήρε την ευθύνη να ξεκολλήσει την ομάδα του, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για το 69-82 (39′).

Πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τον Άρη, που πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Παίκτης-κλειδί

Ο Παναθηναϊκός για μεγάλο διάστημα πήρε πολλά από τον Λεκαβίτσιους και τον Τόμας, ενώ στο τέλος βασίστηκε στην κλάση του Καλάθη και του Λάνγκφορντ, με τον Λοτζέσκι να βοηθά κι αυτός, “λυγίζοντας” τον Άρη του ΜακΓκι και του Μποχωρίδη.

Που κρίθηκε

Το γεγονός του αγώνα ήταν ο… τσακωμός του Βαγγέλη Αγγέλου με τον Τσάβι Πασκουάλ στην πρώτη περίοδο που οδήγησε στην αποβολή τους, σε ένα παιχνίδι με πολλά φάουλ και αναπάντεχη ένταση. Αγωνιστικά, η διαφορά δυναμικότητας έδωσε το πάνω χέρι στον Παναθηναϊκό με διψήφιες διαφορές (ως το +17), με τον Άρη να μειώνει στο 34′ και στο -5 (64-69), ενώ έχασε και δύο ευκαιρίες να πλησιάσει ακόμα περισσότερο. Ομως, το 69-74 έγινε 69-84 με άξονα τον Καλάθη, με το 10-0 να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη για τους πρωταθλητές.

Δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Παναγιώτου