Όρθιος ο Κολοσσός στο θρίλερ με την Κύμη!

2018-10-20T17:15:11+00:00 2018-10-20T19:00:55+00:00.

Stelios Toromanidis

20/Oct/18 17:15

Μετά από ένα εντυπωσιακό ματς που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, ο Κολοσσός Ρόδου πέτυχε την παρθενική του νίκη στην φετινή Basket League, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 97-90 της Κύμης.

Ο Μαυροειδής κράτησε σε όλη την διάρκεια της κανονικής περιόδου και στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης παράτασης τους γηπεδούχους, έχοντας 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ όταν αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ανέλαβαν οι Μπρόουϊνγκ και Ντουρέν να ολοκληρώσουν την δουλειά για την ομάδα τους. Έτσι οι Ρόδιοι έμειναν έπιασαν την Κύμη στην βαθμολογία (1-2 ρεκόρ).

Όλα καλά με Ντιγκς

Αξίζει να σημειωθεί πως λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Κουίνσι Ντιγκς του Κολοσοσού κατέρρευσε στο παρκέ, καθώς υπέστη υπογλυκαιμικό σοκ και -αφού του παρασχέθηκαν στο γήπεδο οι πρώτες βοήθειες – μεταφέρθηκε άμεσα στο νοσοκομείο. Εκεί του χορηγήθηκε γλυκόζη και μετά από τις εξετάσεις στις οποίες υποβλήθηκε, πήρε εξιτήριο και οδηγήθηκε σπίτι του.

Διακύμανση αγώνα

Ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με μικρές διαφορές στο πρώτο δεκάλεπτο που εν τέλει ολοκληρώθηκε με +6 (25-19) υπέρ του. Στην ουσία εκμεταλλεύτηκε τις πέντε παραπάνω επιθέσεις (απόρροια των επτά λαθών από τους φιλοξενούμενους), το πολύ καλό ποσοστό στα σουτ δυο πόντων (οι παίκτες του εκτελούσαν με πάνω από 70%) και την πολυφωνία στην επίθεση. Παρόλα αυτά η πρώτη περίοδος επισκιάστηκε από την κατάρρευση του Κουίνσι Ντιγκς (Κολοσσός Ρόδου) που οδηγήθηκε στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου με πρωταγωνιστές στην περιφέρεια τους Ντουρέν (12 π.) και Μπρόουϊνγκ (9 π.) και μέσα στην ρακέτα τον Μαυροειδή (8 π., 5 ριμπ.), ξέφυγαν μέχρι και με επτά πόντους (28-21 και έπειτα 30-23), όμως η Κύμη κατάφερνε να μένει μέσα στο παιχνίδι στηριζόμενη στους Μπολντς (11 π.) και Σαγκς (6 π.), μείωσε την διαφορά στο ελάχιστο (35-34) στο 16′, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Βετούλα να προηγείται 42-38.

Το δεύτερο μέρος ήταν πραγματικό ντέρμπι από την αρχή έως το τέλος. Μπορεί ο Κολοσσός να είχε περισσότερες επιθέσεις (λόγω επιθετικών ριμπάουντ και λιγότερων λαθών), όμως η ομάδα του Καστρίτη εκτελούσε με μεγαλύτερα ποσοστά ευστοχίας. Από την μια οι Ντουρέν και Μαυροειδής και από την άλλη ο δαιμόνιος Μπολντς ηγήθηκαν των ομάδων τους. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες (56-56), την ώρα που στο τέταρτο δεκάλεπτο πολλές φορές άλλαξε η πρωτοπορία.

Με το σκορ στο 68-68 στο 38′, το τρίποντο του Ουάσινγκτον έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά (71-68), ο Κολοσσός απάντησε με δίποντο του Μαυροειδή και ελεύθερη βολή του Ντουρέν από τεχνική ποινή (71-71), ο Μπολντς έκανε το 73-71 με σουτ δυο πόντων, ενώ ο Μαυροειδής έστειλε τον αγώνα στην παράταση (73-73), αφού ο Μολντς δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση.

Εντυπωσιακή εξέλιξη και στις δυο παρατάσεις

Το ίδιο “βιολί” συνεχίστηκε στην παράταση, όπου με δυο ελεύθερες βολές του Χόρτον οι Ευβοιώτες πέρασαν μπροστά 83-82 στα 16″ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου έξτρα πενταλέπτου, ενώ ο Μαυροειδής αποβλληθηκε με πέντε φάουλ. Ο Ντουρέν ισοφάρισε σε 83-83 και ο Μπολντς έχασε δεύτερο στην σειρά “buzzer beater”.

Στην δεύτερη παράταση ο Μπρόουϊνγκ σκόραρε τους πρώτους 6 πόντους του Κολοσσού, ενώ ο νεοφερμένος Γκιμπς ευστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο, η Κύμη δεν μπόρεσε να εκδηλώσει καλές επιθέσεις και ο Ντουρέν με τέσσερις ελεύθερες βολές έδωσε τέλος στο παιχνίδι με 97-90.

Παίκτης Κλειδί

Τρεις παίκτες πρωταγωνίστηκαν από πλαυράς Κολοσσού Ρόδου. Ο λόγος για ους Μαυροειδή, Ντουρέν και Μπρόουϊνγκ. Παρόλα αυτά, ο γκαρντ Τιρίκ Ντουρέν ήταν αυτός που ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για τους Ρόδιους στα τελευταία δευτερόλεπτα, την ώρα που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 26 πόντους και 5 ασίστ.

Σημείο Κλειδί

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά της δεύτερης παράτασης όπου οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στις επιθέσεις του.

Δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73, 83-83, 97-90.