ΑΕΚ: Σοβαρεύτηκε στο τέλος και πήρε τη νίκη στο Ρέθυμνο

2018-10-20T16:32:02+00:00 2018-10-20T16:40:14+00:00.

Giannis Askounis

20/Oct/18 16:32

Η ΑΕΚ σκαρφάλωσε στο 2-1 όσον αφορά στην πορεία της στην Basket League χάρη σε 66-57 επί του Ρεθύμνου στο “Μελίνα Μερκούρη”.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι. Με ηγέτη τον 25άχρονο Λαρεντζάκη, η “βασίλισσα” εξασφάλισε το θετικό αποτέλεσμα εν τη απουσία του τραυματία Ντούσαν Σάκοτα. Από την πλευρά τους, οι Κρητικοί ηττήθηκαν για τρίτη φορά σε ισάριθμα ματς της τρέχουσας σεζόν του ελληνικού πρωταθλήματος και για ένατη φορά σε σύνολο 13 αγώνων με την ΑΕΚ. Ο Σταύρος Μυκονιάτης στερήθηκε σήμερα (20/10) των υπηρεσιών των Τζαμπρίλ Ντουράμ και Ανδρέα Χριστοδούλου.

Εξέλιξη αγώνα
Οι δύο ομάδες έμειναν μεν κοντά στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου 20άλεπτου. Μοναδικός “διψήφιος” του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Βινς Χάντερ, ο οποίος έφθασε στους δέκα πόντους.

Οκτώ πόντους πέτυχε ο Λαρεντζάκης στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Ξαβιέ Ρατάν-Μέιζ τελείωσε το 10άλεπτο με τρίποντο, που έφερε την ομάδα του στο +3. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν ανοδικά, δημιούργησαν διψήφια διαφορά χάρη σε σερί 12-0 και εξασφάλισαν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο φορμαρισμένος Λαρεντζάκης, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής στην εκτός έδρας νίκη εναντίον της Νίμπουρκ στη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, ξεχώρισε και κόντρα στο Ρέθυμνο. Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε και τους 15 πόντους του στο δεύτερο 20άλεπτο. Ευστόχησε σε τρία σουτ τριών πόντων οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη και σημειώνοντας τουλάχιστον ένα τρίποντο σε 11ο διαδοχικό ματς της Basket League.

Πού κρίθηκε;
Ο Λαρεντζάκης και οι υπόλοιποι αναπληρωματικοί αποτέλεσαν τη διαφορά υπέρ των “κιτρινόμαυρων”. Οι βασικοί του Λούκα Μπάνκι πέτυχαν όλοι μαζί 11 πόντους, αλλά οι αναπληρωματικοί συνέβαλαν στο θετικό αποτέλεσμα με τους υπόλοιπους 55. Αξίζει να σημειωθεί πως επτά πόντους είχε ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος στο ντεμπούτο του με τη “βασίλισσα”.

Ορόσημο για Γλυνιαδάκη
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού συμπλήρωσε 1.500 πόντους στην Basket League ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης. Ο 37χρονος σέντερ, άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, έφθασε στους 1.501 πόντους διαμορφώνοντας το 4-2, 6:39 πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Τελείωσε το παιχνίδι με τέσσερις πόντους σε 8:18.

Δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66.
Διαιτητές: Αναστόπουλος Π., Μπήτης και Καλδίρης.