Με… σπασμένα φρένα και την “αύρα” Γκούροβιτς το αήττητο Περιστέρι!

2018-10-20T16:36:20+00:00 2018-10-20T17:20:28+00:00.

20/Oct/18 16:36

BASKET LEAGUE / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ×ÏËÁÑÃÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Στο Περιστέρι, η τοπική ομάδα είδε τον Χολαργό να είναι ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, όμως στο δεύτερο… ”πατησε” γκάζι και εξαφανίστηκε, κάνοντας το 3/3 στην φετινή Basket League!

Το Περιστέρι του 2/2 υποδέχθηκε τον Χολαργό του 1/2, με την αναμέτρηση να χαρακτηρίζεται ως μία από τις πιο ενδιαφέρουσες της τρίτης αγωνιστικής της Basket League. Και έτσι ήταν, για ένα μόλις ημίχρονο όμως, με τους γηπεδούχους να κάνουν φανταστικό τρίτο δεκάλεπτο και να διατηρούν το αήττητό τους, με σκορ 71-62!

Για την 4η ”στροφή” του πρωταθλήματος, το Περιστέρι ”δοκιμάζεται” στη Χαλκίδα απέναντι στη Κύμη (27/10, 15:45) και ο Χολαργός υποδέχεται ίδια μέρα και ώρα τον ΠΑΟΚ.

Η εξέλιξη: Ο Χολαργός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Νταρίν Ντόρσεϊ να είναι ο μπροστάρης στην επίθεση της ομάδας του. ”Αθόρυβα” οι φιλοξενούμενοι πήραν σχεδόν άμεσα στον ρόλο του πρωτοπόρου, τελειώνοντας τη πρώτη περίοδο με σκορ 16-12.

Ο Χολαργός συνέχισε να έχει κεφάλι στο σκορ, με τον Τζαβοντάε Χόκινς να βοηθάει στην επίθεση. Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν άργησε όμως, με το 17-25 να γίνεται 23-25, με τους Αμερικανούς και τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να κάνουν τη… δουλειά! Με αρκετές προσπάθειες να είναι άστοχες, το ημίχρονο ”έκλεισε” με το σκορ στο 27-30.

Ξεχωριστή στιγμή στην ανάπαυλα, με τη βράβευση του Μίλαν Γκούροβιτς, που επέστρεψε στην περιοχή όπου ανακαλύφθηκε και ανδρώθηκε μπασκετικά!

”Πάτησε” γκάζι και… χάθηκε!

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μισό. Το Περιστέρι έδειξε στο παρκέ γιατί έχει κερδίσει φέτος ΑΕΚ (εντός) και Προμηθέα (εκτός) και με καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση, μπόρεσε και προσπέρασε, με τον Στίβεν Γκρέι να βγαίνει μπροστά! Πολύτιμες βοήθειες και από τον Έντουαρντ Ντάνιελκαι Χένρικ Σίρκο. Κάπως έτσι, το Περιστέρι ολοκήρωσε ένα ονειρικό δεκάλεπτο, με επιμέρους 27-11!

O ρυθμός του ματς ήταν πλέον φανερά στα χέρια των Περιστεριωτών, με την διαφορά να συντηρείται, φτάνοντας ακόμα και το +19 (64-45). Με το ρολόι να δείχνει λιγότερα από πέντε λεπτά για τη λήξη, ο αγώνας απέκτησε χαρακτήρα διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο Χολαργός προσπάθησε να μειώσει, το κατάφερε εν μέρει (65-58 στο -40”), όμως τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει για το κάτι παραπάνω. Τελικό σκορ

Πού κρίθηκε: Στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου, το Περιστέρι βρισκόταν στο -3 (30-27) και όταν αυτό τελείωσε ήταν ήδη στο +13 (54-41)!

Παίκτης-κλειδί: Φοβερός ο Στίβεν Γκρέι, που ”μίλησε” κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους, σκοράροντας κυρίως στο διάστημα που το Περιστέρι πήρε την διαφορά. Πολλές βοήθειες σε όλο το γήπεδο από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (9 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), που έδειξε για ένα ακόμα παιχνίδι πως είναι ο ηγέτης του Περιστερίου. Από κοντά με 12 και ο Χένρικ Σίρκο.

Εξαρετικός αλλά… ηττημένος ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62.