ΠΑΟΚ: Έστησε “πάρτι” με… καλεσμένο τον Προμηθέα!

2018-10-20T19:00:21+00:00 2018-10-20T20:06:15+00:00.

20/Oct/18 19:00

BASKET LEAGUE / Ёϊ - БόLjŁӠ(֙ԏÑVɁ: MOTION TEAM)

Ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε καθόλου, να κερδίσει στην “Πυλαία” τον Προμηθέα Πατρών και επέστρεψε στις νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα με 81-56.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, επέβαλλαν τον ρυθμό τους πλήρως από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του ματς, ενώ αντίστοιχα η ομάδα του Μάκη Γιατρά, έδειξε κουρασμένη σωματικά και πνευματικά από το ευρωπαϊκό ματς με την Ολίμπια και δεν μπόρεσε να ανταγωνιστεί τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος.

Πλέον οι δύο ομάδες συνεχίζουν την πορεία τους στην Ευρώπη και το Basketball Champions League, με τον ΠΑΟΚ να παίζει εκτός έδρας με την Χάποελ Χολόν και τον Προμηθέα Πατρών, να αγωνίζεται επίσης μακριά από το “σπίτι”, απέναντι στην Μπαϊρότι.

Το παιχνίδι

Εντυπωσιακός ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος!

Ο ΠΑΟΚ έπαιζε εξαιρετική άμυνα στο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 9-3 (στο 5′) και ο Προμηθέας δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους με άνεση, αυξάνοντας το μάλιστα σε +7 (12-5 στο 7′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με διψήφια διαφορά (21-11).

Στην δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι διατηρούσε τον αργό ρυθμό του και το χαμηλό σκορ, αλλά αυτό βόλεψε τον Προμηθέα που πλέον με επιμέρους σκορ 9-4 μείωσε, σε 25-20 (στο 15′). Το ματς, από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ πάντως να προηγείται ακόμα με 30-27 (στο 18′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό σερί των γηπεδούχων 10-1 και σκορ 40-28!

“Πάρτι” του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο στην “Πυλαία”, ξεκίνησε με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να προσπαθεί να μειώσει, όμως οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα “ασφαλείας” που είχαν αποκτήσει (45-37 στο 23′). Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, ήταν τα απόλυτα “αφεντικά” του ματς και προηγήθηκαν για πρώτη φορά, με 12 πόντους διαφορά (51-39 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 57-42 υπέρ του ΠΑΟΚ!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, όλα είχαν κριθεί αφού η διαφορά είχε πλέον φτάσει στο +17 (62-45 στο 33′) και ο ΠΑΟΚ, ήταν ασταμάτητος σε άμυνα και επίθεση. Μάλιστα οι γηπεδούχοι στο 35ο λεπτό, ανέβασαν την διαφορά στο +20 (67-47) και κάπου εκεί… κατέβασαν ταχύτητα. Η διαφορά δύο λεπτά πριν την λήξη, έφτασε και το +23 (73-50) και το τελικό 81-56 ήταν, απόλυτα δίκαιο για τον ΠΑΟΚ.

Που κρίθηκε: Από την αρχή του ματς, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξαν πως ήθελαν πολύ την νίκη και “έχτισαν” μία διψήφια διαφορά (21-11 και 40-28), η οποία στην τελική ευθεία της αναμέτρησης αυξήθηκε, αφού ο Προμηθέας δεν κατάφερε να γίνει ουσιαστικά, ποτέ απειλητικός ως προς την ανατροπή και το διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν εξαιρετικός για τον ΠΑΟΚ, έχοντας 16 πόντους με 3/4 τρίποντα και 4 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Χάτσερ με 15 πόντους, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Αθηναίου με 14 πόντους, 4/4 τρίποντα και 1 ασίστ και ο Ζάρας με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 40-28, 57-42, 81-56

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ:

Τα στατιστικά του Προμηθέα Πατρών:

Μετά το παιχνίδι ο προπονητής των Πατρινών, Μάκης Γιατράς δήλωσε: “Με τα ποσοστά που είχαμε δεν μπορούσαμε να δείξουμε κάτι. Ήμασταν τραγικοί. Χάσαμε λέι απ, σουτ μόνο μας. Παλεύουμε μόνοι μας, η ομάδα προσπαθεί να βρει τα πατήματα της. Παίζαμε με μία εξαιρετική ομάδα. Πρέπει να δούμε

Ειχαμε την ατυχία ότι αρχίσαμε με εκτός έδρας ματς με Κολοσσό και Οστάνδη. Δεν ψάχνω για δικαιολογίες. Παλέψαμε για να φτάσουμε εδώ και να παίξουμε στην Ευρώπη. Είμαι απογοητευμένος. Βλέπω πράγματα που δεν τα πιστεύω, δεν έχουμε χρόνο όμως για προπόνηση. Δεν παίζουμε ούτε στο 20%. Ακόμη και στα ματς που κερδίζουμε δεν παίζουμε μπάσκετ. Ψάχνουμε να βρούμε τα πατήματα και τη χημεία μας.

Ζούμε για πρώτη φορά αυτή τη διαδικασία. Έχουμε έμπειρους παίκτες. Δεν είναι πρόβλημα η σωματική κούραση αλλά η πνευματική. Έχουμε περισσότερο χρόνο να προετοιμάσουμε το παιχνίδι της Ευρώπης από εκείνο της Ελλάδας. Αυτές είναι οι συνθήκες. Μου έλεγαν ότι αρέσει στους παίκτες να παίζουν διπλά παιχνίδια. Εγώ νιώθω ταλαιπωρημένος και κουρασμένος και είμαστε ακόμη στην αρχή”.

Στις δηλώσεις του, ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ηλίας Παπαθεοδώρου είπε:

Αρχικά: ” Είναι μία νίκη που την θέλαμε πολύ απέναντι σε έναν αντίπαλο του οποίου η αξία είναι πλέον αναγνωρισμένη. Μία ιδιαίτερα ανταγωνιστική ομάδα. Είχαμε θέσει δύο στόχους τακτικά. Να περιορίσουμε τους πόντους από τον αιφνιδιασμό και ταυτόχρονα να χαμηλώσουμε την επίδοση τους στα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς είναι μία ομάδα που έχει σε κάθε παιχνίδι τουλάχιστον 15 επιθετικά ριμπάουντ.

Δεχτήκαμε δέκα πόντους στον αιφνιδιασμό, πέντε από διπλές επιθέσεις. Σταθήκαμε και περιορίσαμε τις δυνατότητες του αντιπάλου. Διαβάσαμε καλά το παιχνίδι όταν πίεσε ο Προμηθέας. Βάλαμε και κάποια σουτ που θέλαμε στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι πήραμε τη νίκη με αυτή τη διαφορά. Αυτός είναι ο τρόπος που θέλουμε να παίζουμε ενεργειακά το παιχνίδι και φορά που θα έχουμε το ίδιο επίπεδο θα κερδίζουμε ή θα είμαστε ανταγωνιστικοί. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την εξαιρετική προσπάθεια που έκαναν”.

Για τον Μιλένκο Τέπιτς: “Ο Τέπιτς δεν χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις. Έχει ξαναπεράσει από την ομάδα, έχει προσφέρει. Είναι συνειδητοποιημένος και καλός επαγγελματίας. Είναι ένα γνώριμο περιβάλλον για να συνεχίσει την καριέρα του. Θέλαμε ένα παιδί με το σωματότυπο του Τέπιτς. Έχουμε τον Τζόουνς που είναι ψηλό παιδί στην περιφέρεια. Έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά και οι επιλογές στο πως κινήθηκε σε άμυνα και επίθεση με μία μόνο προπόνηση μας βοήθησε αρκετά. Είχαμε ένα κορμί παραπάνω και πιστεύω ότι θα μας βοηθήσει πολύ στη συνέχεια. Θα βοηθήσει στον έλεγχο των ριμπάουντ και ταυτόχρονα είναι ένα παιδί που μπορεί να συνεισφέρει με τα ποιοτικά του χαρακτηριστικά στην ομάδα μας”.

Για τον Τζόουνς: “Καταρχάς ο Τζόουνς σε δέκα μέρες τον περιμένουμε να επιστρέψει. Μπορεί να συνεισφέρει σε αυτά που ζητάμε και θέλουμε. Το δύσκολο κομμάτι είναι ότι πρέπει να… ξανακουρδίσουμε την ομάδα. Οι τραυματισμοί δεν μας άφησαν να δουλέψουμε όπως θέλαμε. Η αλήθεια είναι ότι ακόμα μαθαίνουμε την ομάδα και αυτή ακόμα μαθαίνει να παίζει μαζί. Καμβικοί παίκτες δεν μπόρεσαν να παίξουν όλοι μαζί για αρκετό διάστημα. Θα πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε την λειτουργία μας. Η απόκτηση του Τέπιτς μας βοηθάει γιατί δεν χρειάζεται πολύ χρόνο και θα μπορεί γρήγορα να μας βοηθήσει”.

Για τις διαφορές του ΠΑΟΚ σε σχέση με το προηγούμενο ματς: “Η διάταξη ήταν ακριβώς η ίδια. Οι λεπτομέρειες ήταν δύο. Με τον αντίπαλο που παίζαμε και το ότι ήμασταν μείον δύο παίκτες. Τον Τέπιτς που δεν ήταν στην ομάδα και τον Γκάρετ. Ο Γκάρετ έκανε σημαντική δουλειά σήμερα. Κάτι το οποίο μας έλειψε. Και την Τρίτη άλλωστε ήμουν ευχαριστημένος. Απλά σήμερα είχαμε το αποτέλεσμα που θέλαμε”.

Για τους Πόουπ και Παπαντωνίου: “Έχουμε 12 παίκτες. Ο Πόουπ δεν χώρεσε να παίξει σήμερα. Και αυτό γιατί ο Χρυσικόπουλος ήταν εκπληκτικός και ο Μαργαρίτης ήταν πολύ καλός, οπότε δεν υπήρξε χρόνο για αυτόν. Ο Παπαντωνίου συνεχίζει κανονικά στην ομάδα μας, είχε εξαιρετική παρουσία και σαν συμπεριφορά και σαν διάθεση και είναι κανονικά μέλος της ομάδας”.
Photo Credit: Eurokinissi