Πανιώνιος: Με καρδιά και ΤΕΡΑΣΤΙΑ ψυχή νίκησε τον Άρη κι έκανε σεφτέ!

2018-10-21T17:58:42+00:00 2018-10-21T18:54:51+00:00.

21/Oct/18 17:58

BASKET LEAGUE / Ёٍ͉ɏӠ- QǓ (֙ԏÑVɁ: ́ъϓ ׏ՆϕчӠ/ EUROKINISSI)

Μία “δραματική” νίκη πήρε ο Πανιώνιος κόντρα στον Άρη με 70-66 στην έδρα του και για πρώτη φορά στην φετινή Basket League, γεύτηκε την χαρά του θετικού αποτελέσματος!

Οι παίκτες του Κρις Χουγκάζ ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα και “άντεξαν” παρά το πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο που έκανε ο Άρης, προσπαθώντας να πάρει το διπλό.

Τελικά η άμυνα του Πανιωνίου, ήταν καταλυτική στο φινάλε, για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν μετά από 3 ματς, έχοντας ρεκόρ 1 νίκης και 2 ηττών.

Μάλιστα ο προπονητής του Πανιωνίου, Κρις Χουγκάζ θα το θυμάται αυτό το ματς για πολύ καιρό, αφού αποτελεί την πρώτη του νίκη στην Α1 με τον Πανιώνιο και την δεύτερη του γενικά στην κατηγορία. Ο κόουτς Χουγκάζ ήταν προπονητής και το 2014-15 στον Πανιώνιο (στον δεύτερο γύρο), όμως δεν κατάφερε να πάρει κάποιο ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι

.”Σούπερ” ο Πανιώνιος, προβλημάτιζε ο Άρης

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Πανιώνιος και… δια χειρός Μπέρι (8 πόντους) και Δίπλαρου (5 πόντους) προηγήθηκε με 13-7 (στο 4′). Οι “κυανέρυθροι” διατηρούσαν το προβάδισμα τους (18-12 στο 7′), μέσω της επίθεσης κι έδειχναν πόσο ήθελαν την νίκη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε, με τον Άρη αρχικά να ισοφαρίζει σε 18-18 (στο 8′) και στην συνέχεια Πανιώνιος προηγήθηκε ξανά με 24-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έδιναν μία πραγματική “μάχη” στο παρκέ και ο Πανιώνιος κρατούσε με “νύχια και με δόντια” το προβάδισμα του (32-26 στο 14′). Με ένα μικρό σερί 6-1, ο “ιστορικός” προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με +11 (38-27) και με τον Αρη, να προβληματίζει με την εικόνα του. Η διαφορά πήγε και στο +14 (43-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-32.

“Θρίλερ” μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Κλειστό της Αρτάκης”, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι σκληρές στην άμυνα, όμως τον Πανιώνιο να συνεχίζει να βρίσκει πόντους στην επίθεση και να διατηρεί το διψήφιο προβάδισμα του με 51-40 (στο 25′), με τον Άρη πάντως να είναι καλύτερος. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου, μείωσαν σε 55-47 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος, έληξε με τον Πανιώνιο στο +9 (58-49).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μεγάλου ματς, ο Άρης ξεκίνησε με σερί 4-0 και μείωσε μετά από πολλή ώρα στο -5 (58-53 στο 32′). Ο Κάιζερ με μπλοκ στην άμυνα και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, μείωσε για τον Άρη σε 62-57 (στο 34′) και κράτησε… “ζωντανή” την ομάδα του. Πάντως ο Μπράουν, άμεσα απάντησε με μεγάλο τρίποντο και έκανε το σκορ 65-57. Με τον Κάιζερ και πάλι να καρφώνει στον αιφνιδιασμό, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 65-61 (στο 36′) και έκαναν πραγματικό ντέρμπι, το παιχνίδι στην Νέα Σμύρνη.

Στο 37ο λεπτό, ο Άρης με μεγάλο τρίποντο του Μποχωρίδη, μείωσε σε 65-64 και πλέον η ψυχολογία ήταν με το μέρος του, για το μεγάλο διπλό! Με 2′ λεπτά να απομένουν για την λήξη, ο Χάρις με μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 68-63 και έδωσε… αέρα νίκης στην ομάδα του. Ο Άρης έχασε στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ 68-65, 2 ελεύθερα τρίποντα ισοφάρισης και τελικά ο Πανιώνιος πήρε το σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα με 70-66!

Που κρίθηκε: Στα 0/2 χαμένα τρίποντα του Άρη, στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα του αγώνα, που θα του έδιναν την ισοφάριση σε 68-68 και φυσικά στην γενική εικόνα των παικτών του Πανιωνίου, που έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι για περίπου 30 λεπτά και άξιζαν την νίκη, παρά την προσπάθεια για ανατροπή  από τους “κίτρινους”.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπέρι με 17 πόντους (6/11 σουτ), 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Χάρις με ισάριθμους πόντους και 7 ριμπάουντ, ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές. Από τον Άρη, ξεχώρισαν οι Τζόουνς κι Μπελ με 11 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66

Τα στατιστικά του Πανιωνίου:

Τα στατιστικά του Αρη:

Μετά το παιχνίδι, ο προπονητής των ηττημένων Βαγγέλης Αγγέλου, δήλωσε: “Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο, πάλεψε, μπήκε δυνατά όπως στο παιχνίδι με την Κύμη και ένα ημίχρονο κόντρα στο Ήφαιστο. Για εμάς ήταν ένα άσχημο παιχνίδι, δεν μπήκαμε στην αρχή, δεν είχαμε συγκέντρωση. Προσπαθήσαμε στο δεύτερο μέρος να αλλάξουμε τον ρυθμό του αγώνα, πιέσαμε, ελέγξαμε τα ριμπάουντ. Στο τέλος, σε αυτά τα παιχνίδια, 4-5 λάθος αποφάσεις, 4-5 λάθη έκριναν το αποτέλεσμα.

Είναι μία άσχημη ήττα για εμάς, εκτός από την άσχημη ήττα έχουμε να διαχειριστούμε τον τρόπο με τον οποίο θα την ξεπεράσουμε για να παίξουμε την Τετάρτη στην Ουκρανία. Αυτό είπα στα παιδιά, πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τις μεταπτώσεις και πρέπει να δούμε ποιος είναι ο λόγος που μπήκαμε έτσι στο παιχνίδι. Αυτό είναι ένα θέμα ψυχολογικό που πρέπει να το αντιμετωπίσουμε. Πάνω απ’ όλα πρέπει να αντιμετωπίσουμε την συνέχεια της δικιάς μας ομάδας και να κοιτάξουμε τον επόμενο αγώνα”.

Photo Credit: Eurokinissi