Παναθηναϊκός: Απολαυστικός με το Λαύριο, σκεπτόμενος τη… Ζαλγκίρις!

2018-10-21T18:08:37+00:00 2018-10-21T18:35:59+00:00.

21/Oct/18 18:08

Η δύσκολη εβδομάδα με το τέταρτο ματς σε οκτώ μέρες ολοκληρώθηκε για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ με μια… πυραυλοκίνητη εμφάνιση κόντρα στο Λαύριο στο ΟΑΚΑ (108-63), πριν υποδεχθεί την Ζαλγκίρις του Σάρας Γιασικεβίτσιους για την Ευρωλίγκα.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Πριν το τζάμπολ στο ΟΑΚΑ, πολλοί είχαν στο μυαλό τους το περσινό θρίλερ στο πρωτάθλημα, όπου το Λαύριο είχε αναγκάσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίξουν δύο παρατάσεις, πριν τελικά οι “πράσινοι” επικρατήσουν (120-118).

Αυτό το παιχνίδι είχαν μάλλον στο μυαλό τους και οι πρωταθλητές, οι οποίοι αυτή τη φορά δεν άφησαν κανένα, μα κανένα περιθώριο στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, την οποία διέλυσαν με μια τρομερή εμφάνιση και τη δεύτερη “κατοστάρα” μέσα σε 72 ώρες!

Μπορεί να ήταν το τέταρτο ματς μέσα σε οκτώ 24ωρα για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ (σ.σ. με Άρη στη Θεσσαλονίκη, Μπάγερν στο Μόναχο και Γκραν Κανάρια στο ΟΑΚΑ τα προηγούμενα), αλλά ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε απίστευτα ορεξάτος και αποδοτικός απέναντι στον πρώην παίκτη του, Βασίλη Χαραλαμπόπουλο και τον δανεικό στους “κυανοκίτρινους” Μιχάλη Λούντζη, δείχνοντας πως περιμένει… στα κόκκινα το παιχνίδι με την Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ (26/10, 21:00).

Εκεί θα επιστρέψει ο ΝτεΣόν Τόμας, ο οποίος έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης από τον Πασκουάλ, με τους συμπαίκτες του να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ, καθότι άπαντες σκόραραν και τέσσερις εξ αυτών ήταν διψήφιοι (Μήτογλου, Λεκαβίτσιους, Παπαπέτρου, Παππάς).

Αντίθετα, το μοναδικό “ψεγάδι” ήταν οι πολλές χαμένες βολές (15/24).

Κυρίαρχος από την αρχή ως το τέλος

Η αρχή ήταν ενδεικτική για όσα ακολούθησαν, με την πίεση των γηπεδούχων να έχει αποτέλεσμα το 9-0 (2:15”) και το 13-2 (4′), με τον Καλάθη να δημιουργεί ασταμάτητα και τους Παπαπέτρου, Μήτογλου να εκτελούν.

Το 19-9 (7′) ήταν η πιο… άμεση επαφή του Λαυρίου δια χειρός Λαμπ, με το σκορ, αφού ως το 10′ συνετελέσθη επιμέρους 10-1, για το 29-10, με 12/17 σουτ (3/3 τρίποντα), 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ για την ομάδα του Πασκουάλ ως τότε.

Ο ρυθμός και η διαφορά ανέβηκαν ακόμα περισσότερο, με το τρανζίσιον από πλευράς Παναθηναϊκού να δίνει και να παίρνει, με θεαματικές φάσεις, χωρίς οι φιλοξενούμενοι να μπορούν να ακολουθήσουν.

Το 62-23 της ανάπαυλας ολοκλήρωσε ένα ημίχρονο που ήταν ίσως πιο τέλειο κι από το… μπλοκάκι του Πασκουάλ, με 25/34 σουτ, 25 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και μόλις δύο λάθη, με 11/12 “πράσινους” να έχουν σκοράρει!

Με διαφορά 39 πόντων από το πρώτο μέρος, η μοναδική αναμονή ήταν το εύρος της διαφοράς στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι με τον Καλαϊτζάκη να παίρνει πολύ χρόνο στο παρκέ, μπήκαν συγκεντρωμένοι και στο δεύτερο ημίχρονο, με το φράγμα του +40 να ξεπερνιέται και τον Λεκαβίτσιους να διαμορφώνει νταμπλ σκορ στο 30′ (82-41)!

Στην τέταρτη περίοδο επήλθε και η δεύτερη συνεχόμενη κατοστάρα, με την ομάδα του Πασκουάλ να σφραγίζει το 3/3 στο πρωτάθλημα, ενώ το Λαύριο έπεσε στο 1/2 έπειτα από τρεις στροφές.

Σε μια τόσο χορταστική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε πολλούς παίκτες του σε πολύ καλή κατάσταση, με Μήτογλου, Παπαπέτρου, Λάσμε, Παππά, Λεκαβίτσιους και Καλάθη στην πρώτη γραμμή, να συναγωνίζονται για να είναι στους κορυφαίους του αγώνα. Για το Λαύριο ξεχώρισαν Μέλσον και Κουζέλογλου.

Που κρίθηκε

Ο προσήλωση του Παναθηναϊκού ήταν στο 100% από το πρώτο λεπτό κι έτσι όλα τελείωσαν στο ΟΑΚΑ πριν καν αρχίσουν. Στο 10′ το σκορ ήταν στο 29-10 και στο 20′ στο 62-23, με τους “πράσινους” να έχουν εξαιρετικά ποσοστά (25/34 σουτ), δημιουργία (19 ασίστ) και ελάχιστα λάθη (2) και ως αποτέλεσμα η μόνη εκκρεμότητα ήταν το ύψος της τελικής διαφοράς.

Δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-41, 108-63.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κατραχούρας, Λόρτος