Ολυμπιακός: “Ξέσπασε” στον Ήφαιστο με σούπερ άμυνα και τώρα… Μακάμπι! (video)

2018-10-22T17:38:24+00:00 2018-10-22T20:14:19+00:00.

22/Oct/18 17:38

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - ǖIӔϓ ˇ̍ϕ (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός, μετά την “βαριά” ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο στην έδρα του για την Ευρωλίγκα, αντέδρασε και έκανε το 3/3 στο ελληνικό πρωτάθλημα, κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου, τον οποίο κέρδισε εύκολα με 83-46!

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ, ήταν συγκεντρωμένοι από το ξεκίνημα και με πολύ καλό επιθετικό μπάσκετ και σκληρή άμυνα στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, “καθάρισαν” το ματς και πήραν δίκαια την 3η τους φετινή νίκη στην Basket League, αντιδρώντας μετά την προβληματική εικόνα και ήττα, απέναντι στην ιταλική ομάδα την προηγούμενη Παρασκευή (19/10).

Πλέον μετά από αυτό το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός συγκεντρώνεται στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ (25/10), ενώ ο Ήφαιστος Λήμνου θα αγωνιστεί το επόμενο Σαββατοκύριακο, για το ελληνικό πρωτάθλημα με τον Κολοσσό Ρόδου (27/10).

Καλό ξεκίνημα με… άμυνα για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και από νωρίς, πήρε ένα καλό προβάδισμα με 8-2 (στο 3′), παίζοντας καλή άμυνα. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμα περισσότερο (13-5 στο 5′), με τους Μιλουτίνοφ και Γκος να έχουν ήδη 6 και 5 πόντους αντίστοιχα. Η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφια επίπεδα μεταξύ των δύο ομάδων (19-7 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 19-10.

“Ερυθρόλευκο” πάρτι στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου έπαιξαν καλύτερα στην άμυνα, ενώ στην επίθεση η κυκλοφορία ήταν σαφώς πιο γρήγορη και μείωσαν σε 23-16 (στο 14′). Οι “ερυθρόλευκοι” όμως, απάντησαν άμεσα με γρήγορο σερί 10-0 και ανέβασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +17 (33-16 στο 17′). Το πρώτο μέρος του ματς, ολοκληρώθηκε με με συνολικό “κόκκινο” σερί 17-6 και σκορ 40-22!

10-0 σερί Ολυμπιακού και… τέλος

Το δεύτερο μέρος στο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τον Ολυμπιακό να είναι “αγκαλιά” με την νίκη αφού με ένα εξαιρετικό σερί 10-0, προηγήθηκε με πάνω από double score (50-22 στο 24′) και ο Ήφαιστος Λήμνου, δεν μπορούσε ν επιστρέψει στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι, με δικό τους σερί 7-0 μείωσαν σε 50-29 (στο 27′), όμως ο αγώνας ουσιαστικά είχε κριθεί, με το σκορ να γίνεται στο 29ο λεπτό 55-32 και την τρίτη περίοδο να κλείνει με τον Ολυμπιακό στο +25 (61-36).

Δίκαιη και άνετη “ερυθρόλευκη” νίκη

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ήταν ιδιαίτερα χαλαρό, αφού ο νικητής είχε κριθεί και οι δύο προπονητές έκαναν το απαραίτητο σε αυτές τις περιπτώσεις rotation. Οι γηπεδούχοι του Ντέιβιντ Μπλατ, μπήκαν και πάλι δυνατά και με σερί 6-0, πήραν διαφορά για πρώτη φορά μεγαλύτερη του +30 (67-36 στο 32′).

Στο 35ο λεπτό, με το σκορ στο 75-43, ο αγώνας ουσιαστικά είχε κριθεί και οι δύο ομάδες, έδιναν περισσότερο βάση στην επίθεση παρά στην άμυνα, περιμένοντας το τέλος του ματς. Στο τελευταίο τρίλεπτο, η διαφορά έφτασε το +36 (79-43) και το τελικό 83-46 ήταν απόλυτα δίκαιο για τον Ολυμπιακό!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο Ήφαιστος Λήμνου, μείωσε σε 23-16, όμως ο Ολυμπιακός με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-6, “εκτόξευσε” την διαφορά στο +18 (40-22) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την… υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ολυμπιακός είχε 3 πρωταγωνιστές στο αποψινό ματς, τους  Ουίλιαμς-Γκος με 11 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα, Κώστα Παπανικολάου με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και Νίκολα Μιλουτίνοφ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ. Επίσης, ο ήταν πολύ καλός Ζακ ΛεΝτέι είχε 10 πόντους και 12 ριμπάουντ και επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις.

Δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46