Το Λαύριο “ισοπέδωσε” τον Πανιώνιο

2018-10-27T16:26:57+00:00 2018-10-27T16:39:33+00:00.

Stelios Toromanidis

27/Oct/18 16:26

Με εκπληκτική πολυφωνία στην επίθεση και πρωταγωνιστές τους Λούντζη, Κακλαμανάκη και Κουζέλογλου το Λαύριο “συνέτριψε” με 90-60 τον Πανιώνιο εντός έδρας φτάνοντας στην δεύτερη νίκη του στην φετινή Basket League και πρώτη στο κλειστό της Λαυρεωτικής.

Η ομάδα του Χουγκάζ “προσγειώθηκε” απότομα έπειτα από την μεγάλη εντός έδρας νίκη του επί του Άρη την προηγούμενη εβδομάδα και πλέον βρίσκεται στο 1-3 ρεκόρ.

Διακύμανση αγώνα

Το Λαύριο πραγματοποίησε καταιγιστικό ξεκίνημα στον αγώνα και ξέφυγε με +13 (14-1) στο 5′ χάρη στην εκπληκτική του άμυνα και έχοντας πρωταγωνιστές επιθετικά τους Λούντζη, Κακλαμανάκη. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με 13-3 σερί κατέβασαν την διαφορά στο -3 (17-14 στο 9′) με μπροστάρη τον Μπέρι (9 πόντους). Παρόλα αυτά, η ομάδα του Σερέλη ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-14.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (10/12 83,3%) και με πολυφωνία στην επίθεση (9 διαφορετικοί σκόρερ) για το +15 (30-15) στο 13′. Από την άλλη ο Μπέρι συνέχιζε να προσπαθεί μόνος του να κρατήσει τον Πανιώνιο στο ματς (13 πόντους, 5 ριμπάουντ), αλλά δεν κατάφερνε και πολλά πράγματα, αφού το Λάυριο ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με υπέρ τους διαφορά 19 πόντων (45-26). Οι Νεοσμυρνιώτες με 1/11 τρίποντα (9,1%) δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος. Το Λαύριο κυριαρχούσε απόλυτα με καλή άμυνα, υψηλό δείκτη δημιουργικότητας και ωραίο μπάσκετ. Ως αποτέλεσμα η διαφορά ανέβαινε ολοένα και περισσότερο, πήγε στο +27 (57-30 στο 23′), ενώ καταστάλαξε στους 22 πόντους (67-45) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού το Λαύριο δεν άφησε το “γκάζι” και “ισοπέδωσε” τον ανήμπορο να αντιδράσει Πανιώνιο.

Παίκτης Κλειδί

Οι γηπεδούχοι είχαν πολλούς πρωταγωνιστές και πέντε παίκτες που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων. Παρόλα αυτά, αν πρέπει να διαλέξουμε κάποιον που ξεχώρισε λίγο παραπάνω, τότε θα πούμε τον Μιχάλη Λούντζη που είχε 13 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Σημείο Κλειδί

Το πρώτο μέρος που το Λαύριο με ξέφυγε στο σκορ με διψήφιες διαφορές και έβαλε τις βάσεις για μια αρκετά ευρεία νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-14, 45-26, 67-45, 90-60.