Χολαργός: Με σούπερ άμυνα και… Γιάνκοβιτς “λύγισε” τον ΠΑΟΚ!

2018-10-27T16:47:52+00:00 2018-10-27T18:59:04+00:00.

27/Oct/18 16:47

BASKET LEAGUE / ׏ˁуϓ - Ёϊ (֙ԏÑVɁ: ׁ̉ˇӠʁсÉM͇Ӡ/ EUROKINISSI)

Μία σπουδαία νίκη πήρε στην έδρα του ο Χολαργός του Αρη Λυκογιάννη με 74-68, απέναντι στον ΠΑΟΚ που φάνηκε κουρασμένος από τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις και ήταν αρκετά άστοχος (7/23 τρίποντα, 17/27 βολές) στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι σε ολόκληρη την διάρκεια του αγώνα, ήταν καλύτεροι από τον ΠΑΟΚ, αφού εκτός από εξαιρετική άμυνα, είχαν και καλές επιθετικές επιλογές, με αποτέλεσμα να πάρουν μία μεγάλης σημασίας νίκη και να συνεχίζουν τη φετινή τους καλή πορεία στο πρωτάθλημα.

Πλέον μετά από το τέλος της 4ης αγωνιστικής, ο Χολαργός και ο ΠΑΟΚ είναι ισόβαθμοι στην βαθμολογία της Basket League με ρεκόρ 2-2.

Το παιχνίδι

Απόλυτη η κυριαρχία του Χολαργού!

Ο Χολαργός μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι και με δυνατή άμυνα, προηγήθηκε με 10-3 (στο 4′) και ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να “κυνηγάει” από νωρίς στο σκορ. Η διαφορά είχε πλέον “παγιωθεί” σε διψήφια επίπεδα (18-6 στο 7′), αφού οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν μπει ακόμα στο πνεύμα του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με τον Χολαργό στο +10 (25-15) και τον ΠΑΟΚ να προβληματίζει με την εικόνα του.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό και με επιμέρους σκορ 6-2, ανέβασε την διαφορά στο +14 (31-17 στο 14΄), δείχνοντας πως θέλει πολύ την νίκη. Οι φιλοξενούμενοι, προσπαθούσαν να μειώσουν και τα κατάφεραν, κάνοντας το σκορ 33-24 (στο 17΄) με επιμέρους σκορ 7-2, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-28.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το “καθάρισε” ο Χολαργός!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού ξεκίνησε με, τον Χολαργό να διατηρεί τον καλό του επιθετικό ρυθμό και με σερί 9-2, να ανεβάζει την διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (46-30 στο 24′) και να γίνεται το φαβορί για την νίκη. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με γρήγορο σερί 9-1, μείωσε στο -8 (47-39 στο 27′) και μπήκε ξανά στην διεκδίκηση του ματς. Η τρίτη περίοδος έληξε, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 57-50 και να διατηρούν το πάνω χέρι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χολαργός έβρισκε τους πόντους που χρειαζόταν και κρατούσε ένα πολύτιμο διψήφιο προβάδισμα με 66-54 (στο 34′), χάρη σε επιμέρους σκορ 9-4. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, προσπαθούσε να “ροκανίσει” την διαφορά και μείωσε σε 68-61, περίπου 3 λεπτά πριν το τέλος.

Στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ είχε βάλει “φωτιά” στο ματς μειώνοντας σε 68-64, με σερί 10-2 κι ο Χολαργός είχε χάσει την συγκέντρωση του. Το καλάθι του Γιάνκοβιτς 1:19 πριν την λήξη, που έκανε το σκορ 72-65 ήταν και αυτό που χάρισε ουσιαστικά την νίκη στην ομάδα του. Το τελικό .74-68, ήταν απόλυτα δίκαιο για τον νικητή Χολργό, απέναντι στον μέτριο επιθετικά και κουρασμένο ΠΑΟΚ.

Που κρίθηκε: Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, το παιχνίδι ήταν ακόμα “ανοιχτό”, αφού ο Χολαργός ήταν μπροστά με 57-50. Το επιμέρους σκορ 9-4 των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο, το οποίο ανέβασε την διαφορά στο +12 (66-54), ήταν καθοριστικό για την νίκη του Χολαργού.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν ο Λοβ με 14 πόντους και 5 ασίστ και ο Αγκμπελέσε με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 (!) μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 57-50, 74-68

Τα στατιστικά του Χολαργού:

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ:

Αναλυτικά τι δήλωσε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς μετά το ματς: “Νομίζω η τακτική είναι ένα 30% και το υπόλοιπο είναι η ψυχή και το πάθος που είχαμε για τη νίκη. Είχαμε μία εβδομάδα γεμάτη να προετοιμαστούμε, ξέραμε τι είναι ο ΠΑΟΚ και τον σεβαστήκαμε. Ο προπονητής μας καθοδήγησε εξαιρετικά στο τι πρέπει να κάνουμε και νομίζω ότι το κάναμε σε μεγάλο ποσοστό σήμερα. Είναι μία καινούργια ομάδα, όλα είναι καινούργια. Φυσικά, χρειάζεται χρόνος για να δεθεί και να υπάρξει χημεία. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους. Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν δώσει χρόνο και χρήμα για να φτάσει εδώ η ομάδα και πρέπει να το σεβαστούμε και να παίξουμε όσο καλύτερα γίνεται”.

Για την συνέχεια της σεζόν είπε: “Δεν θα ήθελα να πω μεγάλα λόγια. Έχουμε καιρό να προετοιμαστούμε για τα επόμενα παιχνίδια. Έχουμε παίκτες πολύ καλούς, έχουμε χρόνο να προετοιμαστούμε και να παίξουμε όσο καλύτερα γίνεται και όσο πιο δυνατά γίνεται. Νομίζω ότι γίνεται καλή δουλειά”.

Ο Αρης Λυκογιάννης στην συνέντευξη τύπου αρχικά είπε: “Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη τους. Πρόκειται για μια πολύ σημαντική νίκη λόγω της ποιότητας και του μεγέθους του αντιπάλου. Προσπαθούμε να χτίσουμε πράγματα εδώ στον Χολαργό μέσα από τέτοιες νίκες. Όσο για το παιχνίδι παίξαμε σκληρά πάνω στην μπάλα. Ο ΠΑΟΚ έχει αρκετούς παίκτες να δημιουργήσουν και να εκτελέσουν. Εμάς μας βοήθησε πολύ ο Αγκμπελέσε που ήταν φόβητρο κοντά στο καλάθι και έκανε τα λεγόμενα μικρά πράγματα που δεν φαίνονται στην στατιστική πολύ καλά. Είναι ένα σημαντικό αποτέλεσμα για μας, αρκεί να δουλέψουμε πάνω στις αδυναμίες μας.

Μας βοήθησε η κριτική μετά τον αγώνα με το Περιστέρι, γιατί γράφτηκε πως ο Χολαργός έχει παίκτες, προπονητή και μεγάλο εγώ. Το συζητήσαμε με τα παιδιά, είδαμε το δεύτερο ημίχρονο και μπορώ να πω ότι σήμερα ήμασταν πολύ καλοί,

καθώς τα παιδιά έβαλαν το εγώ κάτω από την ομάδα. Αυτό είναι το αποτέλεσμα όταν βάζεις την ομάδα πάνω απ’ όλα, αυτό που αποδώσαμε σήμερα κόντρα στον ΠΑΟΚ”.

Για τους στόχους της ομάδας του: “Από την πρώτη στιγμή έχω πει ένα πράγμα. Να κερδίσουμε τον σεβασμό των αντιπάλων μας. Όπως βλέπετε στο φετινό πρωτάθλημα από την 5η-6η θέση και κάτω όλοι θα παλέψουν για να μείνουν στην κατηγορία! Γι’ αυτό λέω ότι θέλω να φτάσουμε σ’ ένα επίπεδο, όπου θα κερδίσουμε τον σεβασμό των αντιπάλων”.