Προμηθέας: “Κλείδωσε” την ΑΕΚ στο τελευταίο 10άλεπτο

2018-10-27T18:59:49+00:00 2018-10-27T19:21:30+00:00.

Giannis Askounis

27/Oct/18 18:59

Παιχνίδι για… γερά νεύρα έγινε στο “Τόφαλος”, όπου ο Προμηθέας σημείωσε σπουδαία νίκη με 79-69 σε βάρος της ΑΕΚ.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Το αποτέλεσμα έφερε αμφότερες τις ομάδες, οι οποίες αγωνίζονται και στο Basketball Champions League, στο 2-2 όσον αφορά στην πορεία τους στην Basket League. Ήταν η τρίτη νίκη του αχαϊκού συλλόγου σε πέντε παιχνίδια με τη “βασίλισσα” και η δεύτερη σε τρία ματς μεταξύ των δύο ομάδων στην Πάτρα.

Εξέλιξη αγώνα
Σημαντικό διάστημα του πρώτου 10άλεπτου παίχτηκε με το γήπεδο γεμάτο καπνό λόγω των καπνογόνων που άναψαν φίλοι της Ένωσης πριν από την έναρξη του αγώνα. Στα μέσα της περιόδου διακόπηκε το παιχνίδι για αρκετά λεπτά, όχι λόγω της αποπνικτικής ατμόσφαιρας που δημιουργήθηκε, αλλά λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο.

Όσον αφορά στη διακύμανση του σκορ, οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικότερα, οι Πατρινοί ξέφυγαν με διαφορά πέντε πόντων και η ΑΕΚ έφθασε μέχρι το +4. Χαρακτηριστικότερο σημείο του πρώτου 20άλεπτου ήταν το εντυπωσιακό μπάζερ μπίτερ του Χάουαρντ Σαντ-Ρος στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στο τρίτο 10άλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι τους επτά πόντους, αλλά ο Προμηθέας ξαναμπήκε μπροστά στο σκορ πριν από το πέρας της περιόδου. Στην τελευταία περίοδο, οι Πατρινοί ολοκλήρωσαν επιμέρους σκορ 16-4, με το οποίο δημιούργησαν διψήφια διαφορά και να “καθάρισαν” το ματς. Άλλωστε, η ΑΕΚ δεν είχε να δώσει άλλες απαντήσεις…

Ο Ρίον Μπράουν συνέβαλε τα μέγιστα στο θετικό αποτέλεσμα πετυχαίνοντας 13 από τους 15 πόντους στο δεύτερο 20άλεπτο. Έβαλε και τρία από τα εννέα τρίποντα του Προμηθέα, τα οποία έσπρωξαν τη “βασίλισσα” προς την ήττα. Ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 4/4 βολές, 1/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα σε 31:37, ενώ “έγραψε” επίσης τρεις ασίστ, δύο ριμπάουντ και δύο κλεψίματα.

Πού κρίθηκε;
Άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού, όταν ο Βινς Χάρτερ χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ. Εν τη απουσία του τραυματία Βασίλη Καββαδά, η ΑΕΚ έμεινε χωρίς λύσεις στη θέση “5”. Άλλωστε, ο Τάιλερ Ρόμπερσον δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις που δημιουργήθηκαν απέναντι στους πιο δυνατούς “ψηλούς” των γηπεδούχων. Είναι χαρακτηριστικό πως η Ένωση πέτυχε μόλις 13 πόντους στο τελευταίο 10άλεπτο.

Τέλος τα σερί των Λαρεντζάκη και Γιαννόπουλο
Πέρα από την ήττα, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Χάρης Γιαννόπουλος αντιμετώπισαν και το τέλος ενός θετικού σερί. Αμφότεροι έμειναν χωρίς εύστοχο τρίποντο ύστερα από 11 παιχνίδια της Basket League. Ο 25άχρονος Λαρεντζάκης έμεινε και κάτω από τους δέκα πόντους για πρώτη φορά στην τρέχουσα σεζόν του ελληνικού πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 18-17, 37-40, 57-56, 79-69.
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Μαγκλογιάννης και Πιτσίλκας.