Ολυμπιακός: “Διπρόσωπος” νικητής και τώρα… ΤΣΣΚΑ! (video)

2018-10-29T18:55:04+00:00 2018-10-29T22:01:31+00:00.

29/Oct/18 18:55

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος στην φετινή Basket League, κερδίζοντας και τον Άρη εκτός έδρας με 68-64 κάνοντας το 4/4 και πλέον σκέφτεται την Ευρωλίγκα και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (1/11, 19:00).

Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο και στις δύο πλευρές του παρκέ, όμως στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τον Ολυμπιακό να κάνει πολλά λάθη και παράλληλα με το “ξέσπασμα” του Λάκι Τζόουνς που σημείωσε 25 πόντους, η διαφορά των δύο ομάδων μειώθηκε, αλλά στο τέλος η ποιότητα και η εμπειρία χάρισαν στους φιλοξενούμενους το διπλό.

Πλέον οι “ερυθρόλευκοι” επικεντρώνονται στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (1/11, 19:00) για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, ενώ ο Άρης έχει πολύ λίγες ώρες μπροστά του για το εκτός έδρας παιχνίδι, με την Λουκόϊλ στην Βουλγαρία για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του FIBA EuropeCup (31/10, 19:00).

Το παιχνίδι

“Ερυθρόλευκη” κυριαρχία στο πρώτο μέρος!

Εξαιρετική ξεκίνησε το παιχνίδι, ο Βασίλης Σπανούλης με 7 προσωπικούς πόντους και 1 ασίστ και έδωσε στον Ολυμπιακό από νωρίς προβάδισμα με 13-2 (στο 4′). Το “ερυθρόλευκο πάρτι” δεν σταμάτησε εκεί, αφού η διαφορά με τρίποντο του Μάντζαρη ανέβηκε και στο +15 (21-6 στο 7′), με τον Άρη να έχει μεγάλα προβλήματα στο παιχνίδι του. Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 25-12.

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου ήταν πιο συγκεντρωμένοι και παίζοντας καλύτερη άμυνα, μείωσαν σε 29-19 (στο 13′). Ο ΛεΝτέι με 6 προσωπικούς πόντους, διατηρούσε την διψήφια διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού (39-26 στο 18′) και το πρώτο ημίχρονο στην Θεσσαλονίκη ολοκληρώθηκε, με τους Πειραιώτες στο +16 (44-28) και πλέον ήταν το φαβορί για το διπλό!

Ντέρμπι στο δεύτερο μέρος, αλλά “κόκκινη” νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Nick Galis Hall” ξεκίνησε με, τον Άρη να μειώσει σε 46-34 (στο 23′), χάρη σε 2/2 τρίποντα του Λάκι Τζόουνς και επιμέρους σκορ 6-2. Με τον Τζόουνς να παίρνει… “φωτιά” και να φτάνει τους 20 πόντους με 4/4 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, το σκορ έγινε 48-40 (στο 24′) και ο Ντέιβιντ Μπλατ πήρε άμεσα τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός ήταν κακός επιθετικά, όμως διατηρούσε άνετα μία διαφορά “ασφαλείας” (53-44 στο 28′) και τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 56-47.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, ξεκίνησε με τον Άρη να μην μπορεί να μειώσει ουσιαστικά και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 60-49 (στο 32′), όντας το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Με μικρό σερί 4-0, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-53 (στο 33′) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο 35ο λεπτό, ο ΛεΝτέι έδωσε… αέρα 10 πόντων (63-53) στην ομάδα του και την έφερε ένα βήμα πιο κοντά στην νίκη.

Τρία περίπου λεπτά πριν την λήξη, ο Άρης μείωσε σε 65-60 και έβαλε “φωτιά” στο παιχνίδι με σερί 7-2! Μάλιστα ο Μπελ με λει απ μείωσε σε 66-62, όμως 1:20 πριν το φινάλε ο Σπανούλης με δύσκολη ατομική προσπάθεια έκανε το σκορ 68-62. Ο Φλίωνης μείωσε σε 68-64, ο Τουπάν πάτησε γραμμή και ο Λάκι Τζόουνς αστόχησε με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός τελικά να πάρει το διπλό με 68-64!

Που κρίθηκε: Με το σκορ στο 68-64 υπέρ του Ολυμπιακού και 30 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Άρης είχε δύο ευκαιρίες να μειώσει και να πάρει την νίκη, όμως η άμυνα του Τουπάν στον Λάκι Τζόουνς και το άστοχο τρίποντο του Φλιώνη ήταν καθοριστικά για το “ερυθρόλευκο” διπλό.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ολυμπιακός είχε πολλούς πρωταγωνιστές στην νίκη του κόντρα στον Άρη, με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, τον Ουίλιαμς-Γκος 8 πόντους και 4 ασίστ, τον Βεζένκοφ με 7 πόντους και 8 ριμπάουντ, τον Γιώργο Πρίντεζη με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ και τον ΛεΝτέι με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-25,  28-44, 47-56, 64-68