Παναθηναϊκός: Με φουριόζο Λοτζέσκι, 4/4 στο ρελαντί πριν την Μπουντούτσνοστ (video)

2018-10-29T19:07:40+00:00 2018-10-29T21:47:24+00:00.

29/Oct/18 19:07

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με ξεσπάσματα καλού μπάσκετ νίκησε εύκολα το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ (88-64) για το 4/4 στο πρωτάθλημα, με την επιστροφή του Ματ Λοτζέσκι να συνδυάζεται με εξαιρετική εμφάνιση, δείχνοντας ετοιμότητα ενόψει της δοκιμασίας με την Μπουντούτσνοστ (2/11, 20:00).

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, λίγα 24ωρα μετά την “κακή” ήττα από τη Ζαλγκίρις, επανήλθε σε ρυθμούς πρωταθλήματος, χωρίς τους Λάνγκφορντ και Θανάση Αντετοκούνμπο, κάνοντας το 4/4 στην Basket League, την ώρα που το Ρέθυμνο αναζητά ακόμα την πρώτη του νίκη (0/4).

Αντίθετα, ο Ματ Λοτζέσκι έπειτα από 13 ημέρες επανήλθε στη δράση και το έκανε… εμφατικά (16π.), έχοντας στο πλευρό του Παπαπέτρου (13π., 6ριμπ.) και Λάσμε, σε μία αναμέτρηση όπου οι γηπεδούχοι είχαν σκαμπανεβάσματα, πριν ταξιδέψουν για το Μαυροβούνιο για την αναμέτρηση με την Μπουντούτσνοστ (2/11, 20:00).

Εξέλιξη αγώνα

Στην πρώτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε μουδιασμένος, σα να είχε μείνει στην ήττα από την Ζαλγκίρις. Εξαίρεση ο Λοτζέσκι, ο οποίος στην πρώτη του συμμετοχή μετά τη θλάση που είχε υποστεί στο Μόναχο (σ.σ. 16/10) θέλησε να βρει αγωνιστικό ρυθμό.

Ετσι, έγινε το 11-3 (3′), με το Ρέθυμνο του Μπαρτ να εκμεταλλεύεται το τρανζίσιον για το 17-14 (9′), πριν το 21-14 του Παπαπέτρου (10′). Η είσοδος του Λεκαβίτσιους έφερε διψήφια απόσταση (28-16, 13′), ενώ το επιμέρους 14-2 διαμόρωσε το 37-18 (16:30”).

Ο Πασκουάλ έριξε στο παρκέ και τον Καλαϊτζάκη, ο οποίος ανέβασε τη διαφορά πάνω από το +20 (40-18), πριν το 46-28 (20′).

Οι φιλοξενούμενοι με τον Ντέιβις εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα των “πράσινων” και έφτασαν και στο -10 (58-48, 26:30”), ωστόσο Παπαγιάννης και Παππάς επανέφεραν τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (67-48, 30′), η οποία στο τέταρτο δεκάλεπτο δεκάλεπτο έφτασε και στους 30 (87-57, 38′), πριν το τελικό 88-64.

Ο Ματ Λοτζέσκι (16π.) στην επάνοδό του στην αγωνιστική δράση ήταν ορεξάτος κι έδειξε έτοιμος να επανέλθει άμεσα στην προ τραυματισμού του κατάσταση, με τον Παπαπέτρου (13π., 6ριμπ.) να είναι επίσης στην πρώτη γραμμή, μαζί με Λάσμε (10π.) και Παππά (8π.). Ο Μπαρτ (13π.) ξεχώρισε από πλευράς Ρεθύμνου.

Που κρίθηκε

Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 25-14 έχτισαν διψήφια διαφορά (46-28, 20′), για να πάρουν άλλη μια νίκη στην Basket League, αφού στο δεύτερο 20λεπτο η απόσταση μειώθηκε ως τους 10 (58-48), αλλά ανέβηκε και στους 30 (87-57).

Δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64

Διαιτητές: Βαρδάλος, Παντελίδης, Μπίκας