Μεγάλο “διπλό” του Προμηθέα στην Κρήτη, παρέμεινε χωρίς νίκη το Ρέθυμνο

2018-11-10T16:39:01+00:00 2018-11-10T17:02:33+00:00.

Stelios Toromanidis

10/Nov/18 16:39

Μεγάλο “διπλό” για τον Προμηθέα Πατρών στην Κρήτη, καθώς σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε ντέρμπι και κρίθηκε στο… σουτ μπόρεσε να νικήσει με 73-72 το μαχητικό Ρέθυμνο, το οποίο παρέμεινε χωρίς επικράτηση έπειτα από πέντε αγωνιστικές.

Ο κορυφαίος των γηπεδούχων Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ πήρε την τελευταία επίθεση του αγώνα αλλά αστόχησε και έτσι η ομάδα του Γιατρά πήρε την τρίτη της νίκη στην φετινή Basket League και δεύτερη εκτός έδρας.

Διακύμανση αγώνα

Νωθρό ξεκίνημα για τις δυο ομάδες επιθετικά, με το Ρέθυμνο να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (18-15) έχοντας πρωταγωνιστή τον Ντάνιελς με 7 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο ο Προμηθέας αύξησε την πίεση σε όλο το γήπεδο αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε λάθη και χαμένα σουτ κυρίως από την περιφέρεια (3/12 τρίποντα). Παράλληλα με πρωταγωνιστές επιθετικά τους Κατσίβελη, Λίποβι και Παρκς έτρεξε 23-7 σερί για να πάρει διαφορά 13 πόντων (38-25) στο 19′. Οι Μπαρτ και Τζόνσον κατάφεραν να μειώσουν στους 7 πόντους (40-33) για την ομάδα του Μυκονιάτη στο 20′.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με το Ρέθυμνο να πιέζει και προεξέχοντος του χρόνου να περνάει μπροστά στο σκορ (55-53 στο 30′), ενώ από την άλλοι οι φιλοξενούμενοι βραχυκύκλωσαν επιθετικά συν ότι προστέθηκε άλλος ένας τραυματίας στους ήδη υπάρχοντες με την αποχώρηση του Παρκς από τον αγωνιστικό χώρο (9 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Ο αγώνας στην τελευταία περίοδο ήταν πραγματικό ντέρμπι και είχε πάρα πολλές αλλαγές στο προβάδισμα του σκορ. Όμως ο Προμηθέας αύξησε την πίεση στην άμυνα και με 7-0 σερί μετέτρεψε το 67-66 υπέρ του Ρεθύμνου σε 73-67 στο 39′ και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων στο φινάλε, εν τέλει πήρε την νίκη.

Παίκτης Κλειδί

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ολεξάντρ Λίποβι με 16 πόντους και 4/.5 τρίποντα, όμως ο άνθρωπος που μίλησε στα τελευταία λεπτά, γύρισε τον αγώνα και έδωσε την επικράτηση στον Προμηθέα ήταν ο Νίκος Γκίκας που είχε συνολικά 11 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Σημείο Κλειδί

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα όπου οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν προβάδισμα νίκης με ένα 7-0 σερί που πραγματοποίησαν.

Δεκάλεπτα: 18-15, 33-40, 55-53, 73-72.