Ολυμπιακός: 100άρα… “γιατρικό” μετά τον Παναθηναϊκό!

2018-11-11T17:41:32+00:00 2018-11-11T17:46:31+00:00.

11/Nov/18 17:41

BASKET LEAGUE / ϓ֐ - ˁՑɏ (֙ԏÑVɁ: ԁʇӠӁÉS / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός έκανε ακόμα μία νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα, κερδίζοντας άνετα το Λαύριο με 102-63 και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, ξεχνώντας την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να δυσκολεύτηκε απέναντι στους παίκτες του Χρήστου Σερέλη, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι “ερυθρόλευκοι” παίζοντας όμορφο μπάσκετ και επιβάλλοντας τον ρυθμό τους απόλυτα, πήραν τελικά μία άνετη νίκη.

Πλέον ο Ολυμπιακός, ετοιμάζεται για το μεγάλο παιχνίδι στο ΣΕΦ με την Φενέρμπαχτσε (16/11) για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, όπου και είναι κρίσιμο μετά τις ήττες στην Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ και στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι

¨Ερυθρόλευκη” επίθεση… φωτιά!

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε από νωρίς με 10-3 (στο 4), με τον Ουίλιαμς-Γκος να έχει ήδη 5 πόντους. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μείωσαν σε 12-9 (στο 5′), όμως ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων έφερε για πρώτη φορά την διαφορά, σε διψήφια επίπεδα (19-9 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 24-20, έπειτα από επιθετικό ξέσπασμα του Λαυρίου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, με ένα σερί 10-2 η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (34-22 στο 14′) ελέγχοντας τον ρυθμό απόλυτα. Το Λαύριο, όποτε έπαιρνε ο Ολυμπιακός διαφορά, πάντα έβρισκε τον τρόπο να επιστρέφει και είχε μειώσει σε 38-32 (στο 17′). Το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με τους “ερυθρόλευκους” να κάνουν επιμέρους σκορ 11-5 και να προηγούνται με 49-37.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τον Ολυμπιακό να θέλει να… “τελειώσει” την υπόθεση νίκη και να ανεβάζει για πρώτη φορά την διαφορά στο +22 (63-41 στο 24′), μετά από επιμέρους σκορ 14-4 που συνδυάστηκε με όμορφο μπάσκετ.  Η διαφορά πλέον είχε “παγιωθεί” πάνω από το +20 (71-48 στο 27′) και τελικά ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +29 (77-48), έπειτα από συνολικό επιμέρους σκορ 28-11.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος και με σερί 10-0 η διαφορά ανέβηκε στο +39 (87-48 στο 33′) και το “ερυθρόλευκο show” συνεχιζόταν. Στο 37ο λεπτό, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ είχαν χαλαρώσει έχοντας καθαρίσει το ματς και με το σκορ στο 95-55 και τελικά πήραν την δίκαιη και άνετη νίκη με 102-63!

Που κρίθηκε: Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα 12 πόντων με 49-37 και το παιχνίδι ήταν ακόμα “ανοιχτό”, όμως ένα επιμέρους σκορ 14-4 από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, “εκτόξευσε” την διαφορά στο +22 (63-41) και σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ βρέθηκε σε καλό βράδυ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ επίσης καλοί για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μάντζαρης με 14 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Σπανούλης με 12 πόντους και 4 ασίστ, ο Παπανικολάου με 12 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ ο ΛιΝτέι με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-37, 77-48, 102-63