Το εντυπωσιακό Περιστέρι υπέταξε και τον Ήφαιστο και προελαύνει με 5/5!

2018-11-11T17:00:00+00:00 2018-11-11T18:40:50+00:00.

11/Nov/18 17:00

Το Περιστέρι συνεχίζει απτόητο την αήττητη πορεία του, με τον Ήφαιστο παρά την μεγάλη αντεπίθεση στο φινάλε, να αδυνατεί να σταματήσει την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη (89-81), που παραμένει στην κορυφή με 5/5! Μεγάλη εμφάνιση από Βασιλόπουλο, Χάροου και Γκρέι, Γκότσερ και Εβανς οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων παρότι… λαχτάρησε στο τέλος, είναι απτόητη και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στην Basket League πλην των “αιωνίων”!

Αυτή τη φορά το “θύμα” ήταν ο Ήφαιστος (σ.σ. έπεσε στο 2-3) στο κλειστό του Περιστερίου, με τους “κυανοκίτρινους” να στηρίζονται και πάλι στον οίστρο των Αμερικανών (Χάροου, Γκρέι), αλλά και την αστείρευτη ποιότητα του Βασιλόπουλου.

Οσο για τους φιλοξενούμενους, που βρέθηκαν και στο -25 (60-35), έκαναν πολύ μεγάλη αντεπίθεση, έφτασαν και στο -6, απειλώντας με ολική ανατροπή, που έμεινε στη μέση, με Γκότσερ και Εβανς στην πρώτη γραμμή.

Εξέλιξη αγώνα

Το Περιστέρι από την αρχή φρόντισε να δείξει τις ορέξεις του, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ζητά από τους παίκτες του να μην αφήσουν περιθώρια στον Ηφαιστο, όπερ και εγένετο.

Από τα πρώτα μπήκαν οι βάσεις με διψήφιες διαφορές (16-5, 6′), με τον Κλαρκ να διαμορφώνει το εντυπωσιακό 28-11 της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να αντιδράσουν με ένα δικό τους καλό τετράλεπτο και χάρη στον Σμιθ μείωσαν σε 31-23 (14′), αλλά η διαφορά πήρε εκ νέου την ανιούσα από το εξαιρετικό τρανζίσιον και τον Χάροου, ως το 52-31 (20′).

Η απόσταση μεγάλωσε κι άλλο με το κρεσέντο του Χάροου (60-35, 23′), αλλά κάτι η χαλάρωση, κάτι οι αποτελεσματικές παγίδες σε όλο το γήπεδο από την ομάδα του Μανωλόπουλου, επήλθε το 68-54 (28′).

Οι φιλοξενούμενοι επέμειναν, αφού μετά το 75-54 απάντησαν με δικό τους 7-0 (75-61, 33′), ενώ με τον Γκότσερ πλησίασαν ως το 81-75 (38′) με το γκολ-φάουλ του Εβανς, στην τελική τους αντεπίθεση!

Το Περιστέρι είχε ψυχραιμία από τις βολές (85-77, 38:30”), αλλά και τον Βασιλόπουλο, ο οποίος έβγαλε καθοριστική άμυνα στο 85-79 (-50”) και ο Σίρκο σφράγισε τη νίκη και το 5-0 των γηπεδούχων!

Το Περιστέρι είχε στην πρώτη γραμμή το δίδυμο Χάροου (18π., 8ασ.) και Γκρέι (15π.), αλλά ο Βασιλόπουλος ήταν καθοριστικός (14π., 5ασ.) και στην άμυνα, την ώρα που Γκότσερ (18π.) και Εβανς (17π., 12ριμπ.) ήταν πρωταγωνιστές στην πολύ μεγάλη αντεπίθεση της ομάδας της Λήμνου.

Που κρίθηκε

Από το πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι θέλησε να ξεκαθαρίσει τα πράγματα, κλείνοντας το ημίχρονο με +21 (52-31), με τον Ηφαιστο να κάνει τρομερή αντεπίθεση ως το -6 (81-75), όπου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ψυχραιμία για την τελική τους νίκη.

Δεκάλεπτα: 28-11, 52-31, 71-54, 89-81.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μπήτης, Τζαφλέρης

Πεδουλάκης: “Να γίνουμε μεγαλύτερη ομάδα…”

Στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Περιστερίου, Αργύρης Πεδουλάκης ανέφερε: “Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, τρέξαμε, προσπαθήσαμε. Πρέπει να δουλέψουμε για να γίνουμε μεγαλύτερη ομάδα και να μην λειτουργούμε πολύ με το συναίσθημα. Πρέπει να γίνουμε πιο κυνικοί στο παιχνίδι μας. Στο σύγχρονο μπάσκετ οι διαφορές εύκολα καλύπτονται και αυτό θα πρέπει να το δουλέψουμε και δουλεύεται αυτό με τα παιχνίδια. Κρατάμε το σκορ. Ο Ήφαιστος είναι μια πολύ καλή ομάδα. Ήμασταν ψύχραιμοι στο τέλος και κερδίσαμε”.

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ηφαίστου, Σωτήρης Μανωλόπουλος τόνισε: “Το Περιστέρι είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα, με έναν πάρα πολύ καλό και έμπειρο προπονητή. Ήταν πολύ καλοί ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν ανύπαρκτοι. Η διακοπή δεν μας έκανε καλό. Δεν ήμασταν καθόλου έτοιμοι πνευματικά και γι αυτό η διαφορά ήταν μεγάλη στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα, μειώσαμε. Μπορεί και στο τέλος να είχαμε κάποια ευκαιρία να κλέψουμε τη νίκη, αλλά είναι δύσκολο όταν χάνεις και δεν παίζεις τίποτα στο πρώτο ημίχρονο στο τέλος να κερδίσεις. Καλή συνέχεια στο Περιστέρι και εμείς θα πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο”.