Μεγάλη νίκη του Λαυρίου στο ντέρμπι με τον βελτιωμένο Κολοσσό Ρόδου

2018-11-17T16:41:50+00:00 2018-11-17T16:55:46+00:00.

Stelios Toromanidis

17/Nov/18 16:41

Σπουδαία νίκη για το Λαύριο που επικράτησε εντός έδρας με 74-70 του πολύ βελτιωμένου Κολοσσού Ρόδου, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 3-3 ρεκόρ και παρέμειναν στην πρώτη οκτάδα της φετινής Basket League, ενώ οι Ρόδιοι έπεσαν στο 1-5 και διατηρήθηκαν στα χαμηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Διακύμανση αγώνα

Σε ένα ισορροπημένο από πλευράς κατοχών και σκορ πρώτο ημίχρονο, ο Κολοσός Ρόδου ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με πρωταγωνιστές τους Μαυροειδή και Άσκα προηγήθηκε με 8 πόντους διαφορά (18-10) στο 8′, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 19-14.

Στην δεύτερη περίοδο το Λαύριο ισορρόπησε την κατάσταση από το 15′ και έπειτα, παρότι η ομάδα του Βετούλα είχε καλύτερη δημιουργία και εκτελούσε με υψηλότερα ποσοστά στα τρίποντα. Οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν αποτελεσματικά και με τους Μέλσον και Λαμπ να αναλαμβάνουν δράση κατάφεραν να προηγηθούν με 32-13 στο 17′. Το φινάλε του πρώτου μέρος βρήκε μπροστά τον Κολοσσό με 35-34.

Όλο το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με καμιά από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η ομάδα του Σερέλη με τον Μιλόσεβιτς να ανεβάζει απόδοση στο σκοράρισμα και να πετυχαίνει νταμπλ νταμπλ κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα με 63-58 στο 35′, όμως οι φιλοξενούμενοι με Πίκστον και Μπράουνινγκ αντέδρασαν και πέρασαν εκ νέου μπροστά (64-63) στο 37′.

Παρόλα αυτά οι κορυφαίοι από την μεριά του Λαυρίου (Μιλόσεβιτς, Λαμπ και Μέλσον) πέτυχαν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με +3 (69-66) στα 35″ πριν την ολοκλήρωση του ματς. Μια τεχνική ποινή στον πάγκο του Κολοσσού (λόγω διαμαρτυρίας για μη καταλόγησης μπρος πίσω εις βάρος του Λαυρίου) και ένα τρίποντο του Λαμπ έδωσαν προβάδισμα νίκης στους γηπεδούχους (72-67). Παρότι ο Μπράουνινγκ απάντησε με σουτ τριών πόντων από πλευράς Ροδίων (72-70) στα 14″, οι παίκτες του Λαυρίου ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών και επικράτησαν με 74-70.

Παίκτης Κλειδί

Μπορεί ο Μίλαν Μιλόσεβιτς να πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, όμως αυτός που σκόραρε τους σημαντικότερους πόντους και έβαλε το τρίποντο που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Λαυρίου ήταν ο Ντορόν Λαμπ. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 1 ασίστ και 2 ριμπάουντ.