Ήφαιστος: Ο Σμιθ… έκλεψε την μπουκιά από το στόμα του ΠΑΟΚ! (video)

2018-11-17T16:45:42+00:00 2018-11-17T18:23:43+00:00.

17/Nov/18 16:45

Μεγάλο ντέρμπι στη Λήμνο, με τον ΠΑΟΚ να έχει στο φινάλε την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη, αλλά ο Σμιθ έκοψε στην εκπνοή τον Γιάννη Αθηναίου που ήταν έτοιμος να σκοράρει με λέι απ, δίνοντας τη νίκη στον Ήφαιστο (80-79)! Ισόβαθμες στο 3-3 οι δύο ομάδες.

Ο Ηφαιστος σταθερά “χτίζει” έδρα-φωτιά, αφού έκανε το 3/3 στη Λήμνο, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει ηττημένος απέναντι στους νησιώτες!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε χτίσει και διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γκος, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με τον Χαριτόπουλο σε ρόλο-κλειδί, κορυφαίο τον Φρεϊμάνις (17π., 7ριμπ.) και ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Σμιθ, που έκοψε τον Αθηναίου στο λέι απ, πανηγύρισαν τη νίκη!

Ετσι, αμφότερες βρίσκονται στο 3-3.

Εξέλιξη αγώνα

Ο Ηφαιστος αιφνιδίασε με τον ενθουσιασμού του κατάμεστου για άλλη μια φορά “Νίκος Σαμαράς”, για να πάρει προβάδισμα με τον Φρεϊμάνις (10-2, 4′), με τον Χρυσικόπουλο να είναι ο παίκτης-λύση για τον ΠΑΟΚ, ώστε να επέλθει ισορροπία ως το τέλος της πρώτης περιόδου (15-14).

Η ομάδα του Μανωλόπουλου με τον Εβανς και τον Διαμαντάκο είχε ελαφρύ πάνω χέρι (24-21, 13:40”), ενώ ο Γκάρετ κατά λάθος χτύπησε τον Τέπιτς στο φρύδι, με τον Σέρβο να αποχωρεί για τα αποδυτήρια και να κάνει ράμματα, αλλά από εκεί άρχισε η αφύπνιση των φιλοξενούμενων.

Εως ότου ο Ηφαιστος βρει δίοδο προς το καλάθι, το 24-21 έγινε 24-33 σε λιγότερο από τρία λεπτά (16:25”) με τον Γκος και το πλεονέκτημα πέρασε στην ομάδα του Παπαθεοδώρου (30-38, 20′).

Με τον Τέπιτς να επιστρέφει, ο Γκος και πάλι ήταν παρών για να διαμορφώσει για πρώτη φορά διψήφια απόσταση (41-51, 26′), με τον “δικέφαλο” να δείχνει πως ελέγχει τα πράγματα.

Ωστόσο ο Μπρέιζελτον βγήκε μπροστά και με προσωπικές φάσεις έβαλε ξανά την ομάδα της Λήμνου στο παιχνίδι, που πέρασε και μπροστά (55-54, 31′) και το ντέρμπι μόλις είχε αρχίσει.

Το προβάδισμα άλλαζε χέρια, με τον Χαριτόπουλο να είναι καθοριστικός (79-75, 39′). Ο Αθηναίου κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΚ (80-79, -6”), με τους Θεσσαλονικείς να έχουν και την ευκαιρία για νίκη μετά το κλέψιμο του Τέπιτς.

Ο Γκος που μάζεψε την μπάλα, έδωσε στον Αθηναίου που πήγε για το λέι απ νίκης, αλλά ο Σμιθ τον έκοψε εντυπωσιακά για να δώσει έναυσμα για πανηγύρια στη Λήμνο!

Ο Ήφαιστος για να φτάσει στη νίκη είχε πολλούς διακριθέντες, με έξι διψήφιους, ωστόσο η τριπλέτα Φρεϊμάνις (17π., 7ριμπ.), Σμιθ (12π.) και Χαριτόπουλου (10π.) έκανε τη διαφορά, με τον Σμιθ να είναι κι αυτός που απέτρεψε με τάπα την ήττα στο τέλος.

Που κρίθηκε

Παρά το +10 του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο (41-51), όλα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Ηφαιστος προηγήθηκε με 80-75, αλλά ο Αθηναίου μείωσε (80-79) και ο Τέπιτς έκλεψε από τον Μούρτο, με τον Γκος να δίνει στον Αθηναίου ασίστ για το λέι απ νίκης. Εκεί όμως ως από μηχανής Θεός βρέθηκε ο Σμιθ, που έκοψε και χάρισε τη νίκη στους Λημνιώτες!

Δεκάλεπτα: 15-14, 30-38, 53-54, 80-79.

Διαιτητές: Σχινάς, Πουρσανίδης, Βαρδάλος

Τι είπαν οι προπονητές

Μετά το παιχνίδι, ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου δήλωσε: “Έγινε ένα πολύ δύσκολο και σκληρό ματς, όπως ακριβώς το περιμέναμε. Είχαμε τον έλεγχο για 25-26 λεπτά, πήγαμε το παιχνίδι με τον τρόπο που εμείς θέλαμε όμως ο Ήφαιστος είχε μια αλλαγή στον ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά στην άμυνα, έπαιξε πιο πιεστικά, ανέβασε το επίπεδο της άμυνάς του και κατάφερε να επιστρέψει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε κατοχή με κατοχή, στις λεπτομέρειες που μας στοίχησαν ως ένα κομμάτι στο να φτάσουμε στη νίκη. Κάναμε μια σημαντική προσπάθεια, αντιμετωπίσαμε προβλήματα μέσα στο παιχνίδι με τους τραυματισμούς. Πρέπει να συνεχίσουμε έχουμε δύσκολο πρόγραμμα ενώ ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι στην Τενερίφη όπου πρέπει να φανούμε επίσης ανταγωνιστικοί”.

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Ηφαίστου, Σωτήρης Μανωλόπουλος είπε: “Είναι μια πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα μας. Ο ΠΑΟΚ είναι μια δυνατή ομάδα με καλό προπονητή, δουλεμένη, με βάθος κι αυτό ακριβώς κάνει τη νίκη μας ακόμα πιο σημαντική. Ο λόγος που κερδίσαμε είναι ότι δεν τα παρατήσαμε ποτέ. Ακολουθήσαμε το πλάνο και την τακτική μας όμως σε αυτές τις περιπτώσεις, αν δεν το λέει η καρδιά σου, δεν γίνεται να κερδίσεις! Είχαμε την ποιότητα στο τέλος να γυρίσουμε το ματς και να πάρουμε τη νίκη. Ο κόσμος είχε καθοριστική συμβολή. Παίζουμε και για τον κόσμο που έρχεται στο γήπεδο να μας δει αλλά και όσους ακολουθούν την πορεία μας. Ο κόσμος μας έχει αγαπήσει πολύ! Είναι ενθουσιώδεις και φιλόξενοι απέναντί μας. Τα εύσημα τα παίρνουν οι παίκτες, όμως θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους όσοι δουλεύουν για αυτή την ομάδα. Είναι ένα πολύ δύσκολο και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, το πιο δυνατό των τελευταίων ετών. Με εξαίρεση τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, όλες οι άλλες ομάδες είναι δυνατές και ισοδύναμες. Ο πρώτος και αποκλειστικός στόχος μας είναι η παραμονή”.

Για όσα είπε στους παίκτες του στο ημίχρονο: “Τους είπα ότι μας αξίζει κάτι καλύτερο. Έκαναν αστεία λάθη, χάσαμε πολλά ριμπάουντ. Θέλω να βγείτε έξω και να δω πώς θέλετε να κερδίσετε το παιχνίδι”.

Για την τελευταία φάση: “Κάναμε λάθος στην επαναφορά, όλα έγιναν πολύ γρήγορα όμως στο τέλος όλα πήγαν καλά. Αν είσαι φίλαθλος και αγαπάς το μπάσκετ, αυτές οι φάσεις σε κάνουν να θέλεις να παρακολουθείς το άθλημά μας και να το αγαπήσεις”.